ROK SZKOLNY 2018/2019
„POLA NADZIEI – TU WYRASTA DOBRO”
W przeddzień Wszystkich Świętych wolontariusze „Wielkoduchy” oraz uczniowie kl. I – III ze Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zatrużu wzięli udział w szczytnej akcji charytatywnej. „Pola Nadziei – tu wyrasta dobro”. To akcja mająca na celu sadzenie żonkili i tulipanów, które w okresie wiosennym zostaną zerwane i sprzedane w żółtym marszu dobroci. Pieniądze ze sprzedaży kwiatów zostaną przeznaczone na szczytny cel wedle bieżących potrzeb naszych podopiecznych. Dziękujemy „Wielkoduchom” za konserwację skrzyń pod kwiaty oraz przywiezienie ziemi. Ponadto dziękujemy za ziemię naszym darczyńcom: państwu Ciepłym, panu Piotrowi Orzechowskiemu. Serdeczne podziękowania także dla pana Marka Odon za pomoc w transporcie ziemi
i udostępnienie przyczepki. Natomiast wolontariuszom z kl. I – III i ich rodzinom dziękujemy za ogromne zaangażowanie w zbiórkę cebulek oraz ich sprawne posadzenie. Teraz czekamy już z niecierpliwością na wiosnę, aby cieszyć się Polami Nadziei i zamienić je w dobro. Bo jak mawiał Jan Paweł II: „Człowiek jest wielki….przez to, czym dzieli się z innymi”.
PRACOWITY WTOREK
Dn. 30.10.2018r. gromada zuchowa „Dzielne Smoki” oraz wolontariusze „Wielkoduchy” z Zastruża połączyli swe siły w pracach
charytatywnych na rzecz opuszczonych grobów dziecięcych na cmentarzu w Żarowie. Wyjazd poprzedziła, jak co roku, ogólnoszkolna zbiórka zniczy i
chryzantem, w którą włączyły się również aktywnie przedszkolaki. W związku z tym, że ów wyjazd jest od lat stałym punktem naszych działań wolontaryjnych, każdy wiedział, co ma robić i jak się zachowywać. Prace przebiegały bardzo sprawnie i prężnie. Udało się nam rozświetlić płomieniem zniczy każdy opuszczony nagrobek, oczyścić go oraz ukwiecić. Akcja z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem, większą świadomością dzieci w czynienie dobra oraz rosnącym zaangażowaniem rodziców w zbiórkę. Serce rośnie, obserwując młode pokolenia wolontariuszy. Dziękujemy serdecznie: zuchom, „Wielkoduchom” oraz Rodzinom naszych uczniów! Dobro zawsze wraca! Jesteście WIELCY!
TURNIEJ WIEDZY O NIEPODLEGŁEJ
W dn. 29.10.2018r., w związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości, Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Zastrużu, wzięła udział w Turnieju Wiedzy o Niepodległej. Organizatorkami turnieju były panie Barbara Szabla i Weronika Pisarska. Turniej odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I – III i IV – VIII. Uczniowie młodsi mieli za zadanie: ułożyć godło Polski z puzzli, zatańczyć krakowiaka, ułożyć tekst hymnu państwowego, namalować dłońmi flagę Polski, przedstawić strój jednego z bohaterów narodowych, ułożyć budowlę Polski z klocków. Natomiast starsi uczniowie borykali się z: zadaniami matematycznymi o Niepodległej, krzyżówką historyczną, puzzlami o rozbiorach Polski i zatańczeniem poloneza. W historycznych zmaganiach wspierali uczniów rodzice: pani Aneta Lesiak, pan Marek Odon, pani Katarzyna Borgosz, pan Radosław Śmiałowski, pani Izabela Szewczak, pani Joanna Kulpińska i pani Katarzyna Wachowiak. Rodzice spisali się znakomicie i wsparli naszych uczniów w 100%.
Sieciaki na wakacjach
W piątek, 31.08.2018r., w Szkole Podstawowej w Zastrużu odbył się piknik kończący wakacje zorganizowany w tym roku pod hasłem „Sieciaki na wakacjach” (wydarzenie będące częścią większego projektu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę). W pikniku wzięli udział zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie naszej szkoły oraz ich koledzy i bliscy.
Poza dobrą zabawą i spotkaniem znajomych, celem pikniku było zapoznanie dzieci z tym jak funkcjonuje internet, co jest w nim dobrego oraz na jakie zagrożenia należy zwrócić uwagę. Uczestnicy poznali (a niektórzy powtórzyli) zasady „netykiety” oraz wymieniali się pomysłami jak bezpiecznie korzystać z tego medium.
Poprzez zabawę, gry i zagadki dzieci zdobywały i utrwalały wiedzę, jednocześnie dobrze się bawiąc. Korzystały przy tym zarówno ze standardowych form pracy – z kartką, jak i miały możliwość zagrania w quiz z użyciem tablicy interaktywnej. Dodatkowym atutem pikniku były gry i zabawy sportowe pokazujące młodym uczestnikom, jak można w sposób aktywny i zdrowy spędzać czas wolny ( świetnie się przy tym bawiąc). W ten upalny dzień wszyscy chętnie korzystali też ze zdrowego poczęstunku w formie owoców.
WITAJ SZKOŁO!
Dn. 03.09. podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego gościliśmy
w naszej szkole znakomitych Gości: p. Katarzynę Janik – kierownika referatu Oświaty Gminy Miasta Żarów, p. Waldemara Ganczarek – radnego Miasta Żarów, p. prezesa Goto Kazuhiko i p. Anetę Leszczyńską – przedstawicieli AKS Precision Ball Polska Sp. z o.o. , p. Andrzeja Kręcichwost wraz z p. Katarzyną Galus – przedstawicieli Kopalni Granodiorytu w Łażanach oraz emerytowanych pracowników szkoły: p. Helenę i Tadeusza Smagieł. Pani Janik, w imieniu Burmistrza i Miasta Gminy Żarów, życzyła uczniom wielu sukcesów, realizacji ambitnych zadań i przedsięwzięć edukacyjnych, nauczycielom zaś: wytrwałości, cierpliwości i satysfakcji z wykonywanej pracy. Zebranych Gości zabawiała wesoła Pippi Lanstrumph zapewniając wszystkich, że to będzie dobry rok, gdyż dzieci są pełne energii. Na koniec pani dyrektor Krystyna Wardach przedstawiła kadrę pedagogiczną i pokierowała majtków na pokład. Pora nabrać wiatru
w żagle! Ahoj!
ROK SZKOLNY 2017/2018
ZASTRUŻAŃSKIE „DZIELNE SMOKI” NA PODIUM!
Dn. 17 marca pomimo niesprzyjającej, zimowej aury, nasza Próbna Zastrużańska Gromada Zuchowa „Dzielne smoki” dotarła na świdnicki Festiwal Piosenki pod patriotyczną nazwą „Biało – czerwone nuty”. Piosenkami „Zuchowa wiara” oraz „Maszerują strzelcy” drużyna wywalczyła zaszczytne trzecie miejsce! To ogromny sukces debiutanckiej gromady, która istnieje dopiero od 30.09.2017r. Jury w składzie: p. Joanna Janas, hm. Anna Zalewska oraz phm. Daniel Rydz nagrodziło zuchy piękną statuetką, tamburynami oraz pamiątkowym dyplomem. Zza kulisowych rozmów dowiedzieliśmy się, że „Dzielne Smoki” ujęły wszystkich profesjonalnym, odważnym występem oraz urzekającym wyglądem. Czas obrad jury umilały nam zuchmistrzynie pwd. Ola Taraban oraz phm. Ewa Żurman, które poprowadziły zabawy i konkurencje wiedzy o Polsce. Dziękujemy Rodzicom i Opiekunom, którzy pomimo śnieżycy, dowieźli dzieci na Festiwal oraz drużynowej p. Martynie Czuczwarze, druhnie p. Kamie Głąb i p. Renacie Konior za opiekę i świetne przygotowanie zuchów do konkursu. CZUJ!
Monika Odon
W naszej szkole szczególnie mocno promowany jest zdrowy i aktywny sposób spędzania czasu wolnego. Podczas tegorocznych ferii zimowych nasi uczniowie mieli bardzo bogatą ofertę wyjazdów, w której każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Miłośnicy kina mieli okazję obejrzeć przepełnione humorem przygody uroczego misia Paddingtona. Po seansie zaś odwiedzili świdnickie lodowisko, gdzie mogli spróbować swych sił w jeździe na łyżwach. Kolejną wycieczką rekreacyjną była wizyta we wrocławskim Aquaparku, która sprostała oczekiwaniom wszystkich uczestników. Dzieci oddawały się wodnym szaleństwom na zjeżdżalniach, w nurcie leniwej rzeki, czy w wysokich falach imitujących prawdziwe morze. Po tak energetycznym pobycie uczniowie odwiedzili McDonald’s, gdzie mogli zjeść małe co nieco i nabrać sił po wizycie na basenie. Ostatnim celem podróży, ogromnie wyczekiwanym, była ośnieżona Andrzejówka. Dzieci niestrudzenie zdobywały szczyt wzniesienia, aby móc z werwą i piskiem zjechać na sankach. Z tej frajdy korzystali nie tylko najmłodsi, dorośli również nie mogli oprzeć się urokom zimy. Uwieńczeniem tego szalonego dnia była pyszna pomidorówka i gorąca herbata z cytryną w ciepłym, przytulnym schronisku. Wycieczki pozwoliły naszym uczniom na aktywne spędzenie ferii zimowych oraz świetną zabawę.
Monika Odon
Święto Pieczonego Ziemniaka na stałe zagościło w harmonogramie imprez naszej szkoły. W tym roku odbyło się 30.09 i zostało połączone z inauguracją roku sportowego oraz Dniem Matematyki. Pogoda okazała się dla nas bardzo łaskawa, a atrakcje wręcz niezliczone. Boisko zamieniło się w niesamowite miejsce przesycone zapachem i kłębami dymu z ogniska, na którym smażone były kiełbasy i pieczone ziemniaki. Apetyt uczniów został dodatkowo podsycony sporym wysiłkiem fizycznym. Pani Weronika zorganizowała uczniom kl. I – III ziemniaczane potyczki sportowe: bieg z ziemniakiem na łyżce, bieg z podrzucaniem ziemniaka i klaskaniem, z ziemniakiem między kolanami, tory przeszkód. Na zmęczonych sportowców czekał pyszny poczęstunek. Kolejną atrakcją był konkurs na stworzenie postaci lub zwierzęcia z warzyw. Powstały piękne księżniczki z kolb kukurydzy, cebul, ziemniaczane jeże. Fantazja naszych uczniów oraz ich kreatywność przekroczyły nasze oczekiwania. Równolegle w tym dniu odbyły się rodzinne podchody matematyczne zorganizowane przez panią Joannę Kulpińską dla starszych uczniów szkoły oraz ich rodzin. Z boiska mogliśmy obserwować grupy uczniów i rodzin próbujących rozwikłać matematyczne łamigłówki, które umieszczone były w różnych miejscach wioski. Niestrudzeni uczestniczy musieli odwiedzić: rzekę, las, ruiny kościoła, aby podołać wszystkim zadaniom. Był to niezwykle emocjonujący i udany dzień.
Monika Odon
HARMONOGRAM - pobierz plik
Leśna Akademia Sportu Dzieci i Młodzieży (LAS) to projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich, którego celem jest promocja aktywności ruchowej wśród uczniów, poprzez organizację dodatkowych zajęć sportowych, odbywających się w szkole i na świeżym powietrzu. Już niebawem, w okresie od czerwca do września, uczniowie naszej szkoły wezmą udział w bezpłatnych zajęciach pozalekcyjnych w formie treningów sportowych, które obejmują szereg gier i zabaw lekkoatletycznych, takich jak: tor przeszkód: drabinka koordynacyjna, bieg przez płotki, rzut oszczepem młodzieżowym do celu, trójskok w strefach czy bieg sztafetowy, połączonych z quizem wiedzy o sporcie.
Jak co roku w maju odbył się w naszej szkole turniej „Europa da się lubić”. Wszystkie klasy z zaangażowaniem przygotowywały się do udziału w turnieju. Uczniowie zebrali najważniejsze informacje o wybranym państwie i umieścili je na plakacie, przygotowali stanowiska oraz pyszne tradycyjne jedzenie. Przedstawiciele klas wzięli udział w Quizie oraz sportowej konkurencji - skoki na skakance. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Dzięki corocznemu udziałowi w turnieju dowiedzieliśmy się i zapamiętaliśmy bardzo dużo ciekawych informacji o krajach Unii Europejskiej.
SU -Róża Kulpińska
23 marca 2017r. odbył się konkurs piosenki w języku angielskim Let’s sing! Jak co roku wystąpiło wielu uczniów. Wokaliści oraz zespoły zaprezentowali swoje ulubione utwory muzyczne dobrze się przy tym bawiąc. Publiczność dopingowała uczestników oklaskami. Jurorom podobały się wszystkie występy, stroje oraz ruch sceniczny, dlatego przyznali jednogłośnie wszystkim uczestnikom pierwsze miejsce.
SU - Wiktoria Szywała
13 grudnia uczniowie klas: I, II, III, V i VI udali się na wycieczkę do Hydropolis we Wrocławiu. Hydropolis to nowoczesne Centrum wiedzy poświęcone wodzie, pełne interaktywnych i ciekawych ekspozycji. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu o powstaniu wody na naszej planecie. Byliśmy zafascynowani ogromną kulą ziemską obracającą się nad naszymi głowami. W kolejnych pomieszczeniach poznaliśmy mieszkańców mórz i oceanów. Mieliśmy możliwość wsiąść do kapsuły batyskafu i „odbyć” legendarną podróż do najgłębszego miejsca na Ziemi – Rowu Mariańskiego. Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy starożytne wodne wynalazki i poznaliśmy zasady ich działania. Zobaczyliśmy modele statków z różnych epok. W strefie relaksu, gdzie odpoczywaliśmy na wielkich leżakach wsłuchując się w szum morza, mogliśmy nabrać sił do dalszego zwiedzania. Dużą atrakcją były gry interaktywne, dzięki którym np. poznaliśmy budowę cząsteczki wody. Nauczyliśmy się również rozróżniać rodzaje chmur, dowiedzieliśmy się, ile wody dziennie potrzebne jest np. dorosłemu mężczyźnie, a ile niemowlęciu. Wprawiając w ruch wiszące nad nami ogromne tuby, sami mogliśmy wywołać odgłosy nadchodzącej burzy, deszczu i wiatru. Wycieczka była doskonałym połączeniem zabawy z nauką.
Jolanta Pajor
W piątek, 30 września, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczęta przeprowadziły plebiscyt na najsympatyczniejszych chłopców. Chłopcy "SZCZERY UŚMIECH" to Antoni Gajek i Szymon Kulpiński, SPORTOWIEC FAIR PLAY - Szymon Kulpiński, SZYBSZY NIŻ ŚWIATŁO - Ryszard Marczak, KLAWIATURKA I TĘGI UMYSŁ - Wojciech Mróz, KULTURKA - Bartłomiej Jaskulski, POMOCNA DŁOŃ - Dominik Klusaczyk, ZŁOTA RĄCZKA - Wiktor Popielarz oraz ŚWIETNY HUMOREK - Emil Bekas. Wszyscy chłopcy otrzymali drobne upominki i obejrzeli teledysk przygotowany przez uczennice klasy 5 i 6. Po południu odbyła się dyskoteka, której towarzyszyły konkursy i wspaniała muzyka.
SU - Julia Tepper i Róża Kulpińska
Drugi dzień wiosny uczniowie klas I-IV spędzili we wrocławskim Humanitarium. Na miejscu na uczestników wycieczki czekało wiele atrakcji. Na początek uczniowie mogli poprzyglądać się wystawie interaktywnej zatytułowanej „Szkiełko i Oko – Tajemnice Optyki”, która poświęcona jest zjawisku optyki. Niesamowitym doświadczeniem była ścieżka edukacyjna prowadząca wśród tajemniczych soczewek, laserów i mieszaniny barw. Najmłodsi mogli spróbować swoich sił w Sali Interaktywnej, którą pokonywali samodzielnie. Finalnie dzieci wzięły udział w warsztatach tematycznych o wulkanie – była to świetna lekcja przyrody. Dzieci dowiedziały się jak zbudowana jest Ziemia, czy lawa może być zimna oraz co z niej powstaje. Każdy uczestnik warsztatów samodzielnie wykonał własny wulkan – emocji było co nie miara! Wrocławskie Humanitarium – to niezwykłe miejsce skrywające wiele tajemnic - na pewno z chęcią do niego powrócimy!
Monika Falkowska
Dnia 17 marca obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka. Tego dnia uczyniliśmy ze szkoły piękną zieloną wyspę przenosząc irlandzkie zwyczaje do swoich klas. Wszyscy ubrani w zielone stroje z ciekawością i zainteresowaniem słuchali legendy o Świętym Patryku, opowieści o Leprechaun i jego skarbie. Celebrowanie świąt innych państw ma przyczynić się do wzbudzenia wśród uczniów ciekawości i otwartości na inne kultury.
Zuzanna Smaruj
Matematyka to jedna z najwspanialszych dziedzin nauki. Towarzyszy nam każdego dnia – w kuchni, w sklepie, podczas remontu domu itp. Matematyka może być pasjonująca, o czym chcemy nieustannie przypominać naszym uczniom i uczennicom. Szczególnym dniem, podczas którego możemy całkowicie oddać się matematyce, jest obchodzony każdego roku Dzień Liczby Pi. Tradycją stało się organizowanie tego dnia Turnieju Łamigłówek „Głowołamacze”. Organizatorkami tego turnieju, autorkami niebanalnych zadań, były w tym roku panie Joanna Kulpińska i Jolanta Pajor. Panie zadbały o to, by nauka przeplatała się ze wspaniałą zabawą i aby każdy uczeń osiągnął sukces na miarę swoich możliwości.
Zwycięzcy:
klasa I - Joanna Łodej
klasa II - Anastazja Wiatrowska
klasa III - Natalia Wojciechowska i Miłosz Osiński
klasa IV - Róża Kulpińska
klasa V - Julia Tepper
klasa VI - Malina Habzda
W kategorii klas IV - VI zwyciężyła Róża Kulpińśka, II miejsce zajęła Wiktoria Szywała, III miejsce - Julia Tepper. Gratulujemy!
Małgorzata Kluska
Chłopcy, nie tylko ci najmłodsi, ale również pracujący u nas panowie, nie zawiedli 8 marca i przygotowali mnóstwo fantastycznych niespodzianek dla wszystkich dziewczynek, nastolatek i kobiet. Słodkości, kwiaty, występ artystyczny to tylko najważniejsze punkty tego dnia. Wiele emocji dostarczył plebiscyt na najsympatyczniejsze dziewczęta naszej szkoły. Chłopcy wymyślili różne kategorie, by móc nagrodzić jak najwięcej swoich koleżanek. I tak w kategoriach: "Dama", "Sportsmenka", "Najsympatyczniejsza Dziewczyna SP Zastruże" zwyciężyła Róża Kulpińska, w kategorii "Tęgi umysł" - Wiktoria Szywała i w kategorii "Świetny humor' - Malina Habzda.
Emocje towarzyszyły również paniom, które zasłużyły na ordery i przejście po czerwonym dywanie.
W kategorii „Organizator życia szkolnego”, za przyjazną uczniowi organizacje życia szkoły, tytuł Super Kobiety otrzymała Pani dyrektor Krystyna Wardach.
Tytuł super kobiety w kategorii „Gimnastyka języka” - Pani Beata Stabińska
„Przyjaciel przedszkolaka” - Panie Ilona Sobańska, Barbara Feszter, Kama Głąb i Teresa Dąbrowa
„Muzyka i taniec” - Pani Barbara Soroka
„Cała Polska czyta dzieciom” tytuł super kobiety przyznaliśmy Pani Magdalenie Michalskiej – Borowiec oraz Pani Agnieszce Szponarskiej
„Mistrzyni pióra i pędzla, strażniczka poprawnej polszczyzny” to super kobieta – Pani Małgorzata Kluska
„Urokliwy zakątek – czas zabawy i odpoczynku” - Panie Aleksandra Wardach i Martyna Subczyńską
„Człowiek orkiestra” - Pani Barbara Andrzejak
„Dziennikarka 2016” - Pani Monika Falkowska
Anielska dusza, kobieta o złotym sercu to Pani Maria Tomaszewska
„Mediatorka 2016” - Pani Marlena Plizga
„ Poliglotka” - Pani Zuzanna Smaruj
„Propagatorka zdrowia” a jednocześnie przyjaciel pierwszaka to super kobieta – Pani Jolanta Pajor
„Liczby i klawiaturka” - Pani Joanna Kulpińska
Strażniczką porządku, opiekunką szkolnego ogniska jest nasza super kobieta Pani Mirosława Wąsowska.
Serdecznie gratulujemy wszystkim super kobietom!!!
Małgorzata Kluska
Pamięć o niezłomnych żołnierzach walczących z komunistycznym reżimem podczas i po II wojnie światowej jest nieustannie żywa wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Z okazji obchodów Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych zorganizowaliśmy spotkanie, podczas którego uczniowie klasy VI zaprezentowali przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną na temat rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Danuty Siedzikówny „Inki”. Reprezentanci naszej szkoły, m.in. Róża Kulpińska i Szymon Kulpiński uczcili pamięć żołnierzy wyklętych w II Świdnickim Biegu „Tropem Wilczym” na dystansie 1963 m. Bieg ten odbył się 28 lutego w Świdnicy. Gratulujemy wspaniałej postawy!
Małgorzata Kluska
Nie ma lustra, które by lepiej odbijało człowieka niż jego słowa. To motto towarzyszyło nam podczas szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Naszym językiem ojczystym jest język polski, zatem skupiliśmy się na propagowaniu poprawnej, pięknej polszczyzny. Temu celowi służył Szkolny Turniej Językowy, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie z klasy IV, V i VI. Czteroosobowe drużyny zastanawiały się między innymi nad poprawnością niektórych form wyrazów czy znaczeniem wybranych związków frazeologicznych. Zabawa była świetna a przy tym pouczająca. Uczniowie mogli również sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i interpunkcyjne podczas Dyktanda o Pióro Mistrza Ortografii. Tytuł ten zdobyli: Wojciech Mróz z kl. IV oraz Natalia Wojciechowska z kl. III. Gratulujemy sukcesu!
Małgorzata Kluska
Za nami piękny okres ferii zimowych, który jak zwykle spędziliśmy w Zastrużu na zabawie i nauce. Oprócz atrakcyjnych wyjazdów do ciekawych miejsc uczniowie mieli okazję realizować projekt „Ja w wielokulturowym świecie”. Dzień w szkole rozpoczynał i kończył się działaniami projektowymi, a w międzyczasie dzieci uczestniczyły w wycieczkach. Zabawy na śniegu w Andrzejówce, wyjazd na lodowisko, na basen, do kina, do twierdzy w Srebrnej Górze czy wizyta w Teatrze Lalek we Wrocławiu i Bobolandii okazały się hitem! Równie ekscytujący okazał się finał projektu realizowanego przez pięć dni. Dzieci zaprezentowały owoce swojej pracy i zorganizowały wspólne biesiadowanie przy ognisku.
Małgorzata Kluska
Druga połowa stycznia dla społeczności Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu jest czasem niezmiernie ciekawym i atrakcyjnym. A wszystko to za sprawą wolontariuszy, którzy przybyli do nas z Kirgistanu, Malezji, Brazylii oraz Turcji. Studenci z odległych krajów, zaprezentowali swoją: tradycję, kulturę oraz system edukacyjny obowiązujący w ich kraju. Wolontariusze uczestniczyli w lekcjach języka angielskiego, przedstawili uczniom rozmaite gry i zabawy – wywodzące się z ich kultury. Dzieci poprzez obcowanie z zagranicznymi studentami przełamały barierę językową, pogłębiły tolerancję i akceptację dla innych kultur. Dzięki takim projektom uczniowie nabierają odwagi do posługiwania się w praktyce językiem angielskim. Wolontariusze mieli również okazję poznać naszą polską tradycję i kulturę, uczestnicząc m.in. w organizowanym Dniu Babci i Dziadka, także nasi uczniowie chętnie dzielili się swoimi zabawami i zwyczajami. Jest to już kolejna wizyta wolontariuszy w Zastrużu, którzy przybywając z różnych, odległych krańców świata, za każdym razem zabierając nas w niezwykłą przygodę po różnych krajach i kontynentach.
Monika Falkowska
To tytuły dwóch projektów edukacyjnych, nad którymi przez ostatnie miesiące pracowali uczniowie naszej szkoły. Na początku stycznia wszystkie klasy dokonały podsumowania swojej owocnej pracy. Klasy I-III przez kilka miesięcy pracowały nad projektem pt. „O czym szumią drzewa?” Efektem tej pracy był spektakl o drzewach, plakaty, broszury informacyjne ora atlas drzew z najbliższej okolicy - czyli zastrużańskiego lasu. Z kolei klasy IV-VI pracowały nad projektem pod hasłem: „Media w szkole”, owocem tej pracy były filmiki i prezentacje wykonane samodzielnie przez uczniów, a dotyczące społeczności naszej szkoły. Efekt był tym bardziej zaskakujący, bowiem aż do czasu prezentacji projektu - nakręcone przez uczniów filmy były wielką zagadką.
Monika Falkowska
W piątek, 22 stycznia, odbyła się zabawa choinkowa. Na szkolnej świetlicy bawiły się wróżki, księżniczki i przeróżne postaci z bajek. W zabawie udział wzięli również rodzice, którzy wraz ze swoimi pociechami pląsali na parkiecie. Rada Rodziców zadbała o poczęstunek dla licznie zgromadzonych uczestników zabawy. Każdy uczeń mógł posilić się pizzą, owocami i domowym ciastem. Nauczyciele i wychowawcy zorganizowali liczne konkursy i wraz z rodzicami dbali o bezpieczeństowo dzieci. Wszyscy bawili się wyśmienicie.
Joanna Kulpińska
21 stycznia, mimo mroźnej pogody, w naszej szkole panowała gorąca atmosfera. Babcie i dziadkowie tłumnie przybyli, aby podziwiać swoje ukochane wnuczęta. Uczniowie klas 0 - VI wyrazili swą miłość i wdzięczność prezentując wiersze, piosenki i skecze. Po występach na naszych gości czekał słodki poczęstunek i upominki.Był to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Gorąco dziękujemy wszystkim rodzicom, kórzy pomogli w przygotowaniu poczęstunku.
Joanna Kulpińska
W bieżącym roku szkolnym w klasach I – VI uczy się 64 uczniów. Wszyscy w minionym semestrze ciężko pracowali, by zdobyć jak najwięcej nowych wiadomości oraz by osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu. Podczas poniedziałkowego spotkania uczniów i nauczycieli Pani dyrektor Krystyna Wardach wręczyła dyplomy i upominki wszystkim uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce, systematycznie uczęszczali do szkoły i prezentowali postawę godną naśladowania. Efekty półrocznej pracy uczniów do obejrzenia w zakładce "Osiągnięcia uczniów".
Joanna Kulpińska
W piątek, 20 listopada uczniowie wzięli udział w wycieczce do fabryki bombek w Złotoryi. Po ciepłym powitaniu przez panią animator, dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych. Każdy mógł wykonać trzy bombki według własnego pomysłu – a było ich co nie miara, pomysłowość i kreatywność wzięła górę. Po wykonaniu prac, uczniowie zwiedzili fabrykę składającą się z czterech działów: dmuchalni, maczalni, dekoratorni i pakowni. Na koniec wszyscy udali się do sklepu z gotowymi ozdobami choinkowymi, aby dokonać upragnionych zakupów na swoje świąteczne drzewko.
Monika Falkowska
W przeddzień 11 listopada, w naszej szkolne został zorganizowany uroczysty apel z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów oraz wychowawców klas IV-VI. Występy muzyczne, doskonała gra aktorska i kostiumy przeniosły nas chwilowo na karty historii naszego kraju. W naszych sercach zagościł niecodzienny i refleksyjny nastrój. Następnego dnia uczniowie wraz z pocztem sztandarowym reprezentowali naszą szkołę na uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Żarowie.
Monika Falkowska
26 października odbyła się w naszej szkole debata uczniowska "Jestem gospodarzem w mojej szkole. Co chciałabym/chciałbym zmienić?". Uczniowie klas I - VI oraz nauczyciele przedstawili swoje pomysły na zmiany w szkole. Wśród licznych pomysłów pojawiły się częstsze wycieczki klasowe, spotkania z ekspertami, budowa boiska szkolnego, powstanie mini-siłowni, wieszaki przy każdej z klas oraz pomysły na nowe imprezy, które mogłyby się odbyć w szkole. Niektóre z pomysłów niemalże od razu zostały wcielone w życie. Na zrealizowanie pozostałych marzeń będziemy musieli jeszcze poczekać.
SU
Dnia 19.10.2015 r. został rozstrzygnięty konkurs ortograficzny adresowany do kl. I-III. Uczestnicy konkursu poprzez zabawę w detektywów mogli zmierzyć się z trudną polską ortografią. W konkursie wzięło udział 11 osób. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni, a cztery osoby zostały wyróżnione miejscami.
I miejsce - Anastazja Wiatrowska z kl. II
II miejsce - Miłosz Osiński z kl. III
III miejsce - Michalina Marczak i Oliwia Kompała z kl. III
Wszystkim uczniom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie:)
Aleksandra Wietecka
14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, który nazywane jest również Dniem Nauczyciela. Tego dnia mieliśmy zaszczyt gościć m. in. Burmistrza Miasta i Gminy Żarów – Pana Leszka Michalaka, Prezeskę stowarzyszenia „Nasze dzieci-wspólna szkoła” Panią Kamilę Spisak, jak i nauczycieli, którzy przed laty swoją owocną pracą wspierali proces edukacji uczniów Szkoły Podstawowej w Zastrużu. W tym dniu odbyło się również pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Uczniowie przygotowali wspaniałą część artystyczną, którą mimo swych początków w szkole zaprezentowali z niezwykłą odwagą, po czym nastąpiło uroczyste pasowanie na pierwszoklasistów, którego dokonała Pani Dyrektor Krystyna Wardach. Uczniowie otrzymali słodkie upominki, czapeczki oraz dyplomy, po czym wspólnie z wielką dumą ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.
Monika Falkowska
Ostatniego dnia września w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć osobę niezwykłą – księdza biskupa Ignacego Deca. Uczniowie z pomocą nauczycieli przygotowali część artystyczną tego spotkania, nie zabrakło też pięknych, płynących prosto z serca życzeń i ciepłych słów. Ksiądz biskup poświęcił również czas na wspólny poczęstunek i spotkanie z nauczycielami. Pamiątką tego spotkania są książki autorstwa księdza ordynariusza, które wraz z najserdeczniejszymi życzeniami i błogosławieństwem zostały złożone na ręce Pani Dyrektor.
Monika Falkowska
W słoneczne piątkowe popołudnie przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pikniku z okazji powitania jesieni i inauguracji roku sportowego. Uczniowie rywalizowali w różnych konkurencjach sportowych, piekli kiełbaski i tworzyli warzywne ludziki.
25 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. W tym dniu Samorząd Uczniowski przeprowadził plebiscyt na Najsympatyczniejszego Chłopca Szkoły. Zwyciężył Antoni Gajek z klasy I. Dziewczęta wybrały także Sportowca - Grzegorza Wąsowskiego, Tęgi Umysł - Szymona Kulpińskiego i Dżentelmenów - Kacpra Sobańskiego, Szymona Kulpińskiego i Dominika Klimczaka. Wszystkim chłopcom gratulujemy!!!
SU
W piątek (18 września 2015r.) uczniowie wraz z wychowawcami wyruszyli sprzątać naszą okolicę. Wyprawa ta była lekcją poszanowania środowiska – zwłaszcza nieśmiecenia. Dzieci całym sercem zaangażowały się w misję sprzątania. Teraz, w okolicy trudno będzie znaleźć „fruwający” papierek. Owocna praca na rzecz środowiska, została nagrodzona pysznymi i soczystymi jabłkami - prosto z sadu.
Monika Falkowska
W słoneczną niedzielę, 6 września 2015r., uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pikniku organizowanym przez Klub Wodniaków "Wiadrus". Na dzieci czekały niesamowite atrakcje: pokaz chemicznych wynalazków, potyczki sportowe, spływ kajakowy po Odrze, przejażdżka zabytkowym motorem, a także zwiedzanie Afrykarium we wrocławskim ZOO. Bardzo serdecznie dziękujemy organizatorom za tak serdeczne przyjęcie oraz wspaniałe upominki.
Joanna Kulpińska
Dnia 1 września 2015 roku w Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2015/2016. W uroczystości udział wzięli: uczniowie, rodzice, grono pedagogiczne oraz członkowie stowarzyszenia „Nasze Dzieci - Wspólna Szkoła”. Uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego dokonała Pani Dyrektor Krystyna Wardach. Dodatkowo, uroczystość wzbogaciła część artystyczna przygotowana przez uczniów. Nie zabrakło wielu ciepłych słów i dobrych życzeń na kolejny rok edukacji. W nowym roku szkolnym życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów edukacyjnych.
Monika Falkowska
W okresie wakacyjnym w Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu odbyły się prace remontowe. Malowania i prac konserwacyjnych było co nie miara, a wszystko to, aby poprawić bezpieczeństwo i komfort nauki. W klasach pojawiły się nowe drzwi i meble. Powstał nowy gabinet dyrektora szkoły oraz gabinet pielęgniarki, odświeżony został szkolny hol. To tylko niektóre z wykonanych podczas wakacji prac. Nie byłoby tego wszystkiego gdyby nie współpraca wielu osób. Za okazaną pomoc bardzo serdecznie pragniemy podziękować: pracownikom szkoły, nauczycielom, rodzicom i absolwentom – którzy czynnie włączyli się w pomoc.
Monika Falkowska
Pożegnania nadszedł czas… Jak co roku pod koniec czerwca opuszczają nas szóstoklasiści, którzy uzyskują tytuł absolwenta/ absolwentki Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu. Czas pożegnania rodzi różne refleksje o wspólnie spędzonych latach w szkole, nostalgię za beztroskim dzieciństwem, wspomnienia sukcesów i porażek. Tytuł absolwenta/ absolwentki 2014/2015 uzyskali:
Patryk Balcerzak,
Karolina Choińska,
Malwina Elżbieciak,
Alicja Kazimierczak,
Jakub Konderla,
Mateusz Lesiak,
Nadia Lipińska,
Paweł Łodej,
Natalia Olszańska,
Mikołaj Pokój,
Piotr Spisak,
Kacper Szywała,
Wiktoria Urniaż,
Artur Wach,
Adam Woźniak.
Powodzenia w gimnazjum! Trzymamy za Was kciuki!
Małgorzata Kluska
W ramach podsumowania projektu klas I-III "Podróże bliskie i dalekie" uczniowie wybrali się na Górę Pyszczyńską. Po długim spacerze na dzieci czekał piknik oraz zabawy na świeżym powietrzu.
Joanna Kulpińska
W tym roku klasa VI wybrała się 25 czerwca na wycieczkę pożegnalną do Karpacza. Dzieciom towarzyszyli również rodzice, którzy podczas górskiej wędrówki walczyli z własnymi słabościami (ciała i ducha). Trasa wycieczki prowadziła od Świątyni Wang, przez Samotnię, Strzechę Akademicką, Biały Jar na szczyt Śnieżki. Po zdobyciu „królowej” Karkonoszy uczestnicy wyprawy powrócili do Karpacza przełomem Łomniczki.
Małgorzata Kluska
Z przyjemnością i z wielkimi nadziejami nasza społeczność szkolna włączyła się w projekt autorstwa pana Łukasza Siemieża i pani Magdaleny Kwit, tworzących grupę „OniSprawni”. Działania na Kładce Nabycińskiej we Wrocławiu odbyły się w ramach projektu „Mosty” (Wrocław ESK). Idea tego projektu zamyka się w prostym stwierdzeniu - „Mosty łączą ludzi”. Kładka Nabycińska stała się 20 czerwca symbolem pomostu, który połączył sprawnych i niepełnosprawnych.
Małgorzata Kluska
24 czerwca odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego 2015/2016. Swoją kandydaturę zgłosiło 6 uczniów z klas IV-VI: Malina Habzda, Róża Kulpińska, Miłosz Stasiak, Wiktoria Szywała, Grzegorz Wąsowski i Julia Wiktorowicz. Wybory poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy na plakatach wyborczych. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja w składzie: Kacper Szywała, Wiktoria Urniaż i Nadia Lipińska. W skład samorządu weszły cztery osoby o największej liczbie głosów: Róża Kulpińska, Grzegorz Wąsowski, Malina Habzda i Wiktoria Szywała. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!.
Joanna Kulpińska
Dnia 3 czerwca pod okiem funkcjonariuszy Policji z Jaworzyny Ślaskiej uczniowie klasy czwartej zdawali egzamin na kartę rowerową. Po wcześniejszym sprawdzeniu znajomości przepisów drogowych uczniowie prezentowali swoje umiejętności jazdy na rowerze. Wszyscy świetnie sobie poradzili. Bardzo serdecznie dziękujemy panu Kazimierzowi Bal oraz funkcjonariuszom Policji za przygotowanie i przeprowadzenie egzaminu.
Joanna Kulpińska
Święto naszej patronki – Astrid Lindgren – i w tym roku było niezwykłym, wzruszającym wydarzeniem połączonym z Dniem Dziecka. Astrid Lindgren, pisząca o dzieciach i dla dzieci, stale inspiruje i przywodzi na myśl chwile dziecięcej, niczym nieskrępowanej, ekspresji. Tym razem Dzień Patrona przygotowali dla dzieci dorośli. Nauczyciele zaprezentowali własne przedstawienie opowiadające o przygodach niesfornej Pippi. Po części artystycznej wszystkie dzieci bawiły się podczas różnorodnych zabaw przygotowanych przez panią animator. Rada Rodziców nie zapomniała również o słodkim poczęstunku dla najmłodszych. Zimne lody umiliły upalne popołudnie naszym małym urwisom.
Małgorzata Kluska
z nami siądź, zdejmij płaszcz
Europo, witaj nam
i się daj lubić daj …”
Tymi słowami znanej piosenki rozpoczęliśmy 21 maja międzyklasowy turniej „Europa da się lubić”. W tym dniu każda klasa reprezentowała wylosowany wcześniej kraj europejski. Uczniowie przygotowali stanowiska oraz plakaty z informacjami, symbolami i ciekawostkami o swoim kraju. W konkurencjach takich jak „Tradycyjna potrawa”, „Piosenka/taniec/wiersz”, przybliżyli nam kulturę i tradycję danego państwa. Uczniowie doskonale radzili sobie w konkurencji „Quiz wiedzy o krajach europejskich”. W tym roku w turnieju wzięły również udział goszczące u nas studentki z Kanady, Tajwanu i Singapuru, które zaprezentowały Polskę. Zwyciężyły: klasa VI – Portugalia oraz klasa III – Grecja. Uczniowie bardzo dobrze się bawili, a przy tym przyswoili dużą dawkę wiedzy. Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody przekazane dla naszej szkoły przez Punkt Informacyjny Unii Europejskiej Dom Europy we Wrocławiu, za co serdecznie dziękujemy.
Jolanta Pajor
17 i 18.02.2015r. uczniowie klas III-VI wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak prawidłowo myć ręce oraz w jakich produktach można znaleźć skrobię. Poszerzyli swoją wiedzę na temat zwierząt leśnych. Ciekawą atrakcją było projektowanie i wykonanie swojego ekologicznego misia.
W tym roku księżniczki, kowboje, supermeni, spidermeni i inne postaci nie zawiodły. 13 lutego 2015r. uczniowie uczestniczyli w zabawie karnawałowej w restauracji „Żarmed” w Żarowie. Nogi same chciały tańczyć wśród tych kolorowych strojów i makijaży. A gdy ktoś zgłodniał, można było zjeść wyśmienitą pizzę oraz spróbować pysznych, domowych wypieków. Dziękujemy Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie poczęstunku!
Radosne i zaciekawione buźki dziecięce, „przyklejone” do okiennych szyb, towarzyszyły pracownikom montującym plac zabaw przy naszej szkole.
Zadanie „Budowa Integracyjnego Placu Zabaw w Zastrużu” zakończone zostanie w lutym 2015r. Plac zabaw oddany będzie do użytku, oczekującym z niecierpliwością dzieciom, 27 lutego- już dziś serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie. Koszt zadania to ponad 80 000 zł, z czego 49 700 zł zarząd stowarzyszenia pozyskał z Urzędu Marszałkowskiego w ramach programu „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2014.
Plac zabaw jest pięknym dopełnieniem nowo wybudowanej świetlicy dziecięcej. Korzystać z niego będą mogli nie tylko mieszkańcy Zastruża, ale również okolicznych miejscowości. Mamy nadzieję, że będzie wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem i wszyscy użytkownicy będą czuć się odpowiedzialni za jego funkcjonowanie i estetykę. Plac jest bezpieczny, teren został ogrodzony.
Plac zabaw, przy placówce oświatowej to marzenie, które towarzyszyło nam od lat. Dzisiaj, dzięki zaangażowaniu wielu podmiotów i osób fizycznych, to marzenie się spełnia. Pragniemy serdecznie podziękować pracownikom LGD Szlakiem Granitu, Burmistrzowi Miasta Żarów, zarządowi firmy Lapis w Łażanach, Rodzicom i Pracownikom szkoły oraz mieszkańcom Zastruża.
Kamila Spisak, prezes zarzadu
18 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przeglądzie kolęd "Zaśpiewajmy kolędę" organizowanym przez Szkołę Podstawową im. UNICEF w Imbramowicach. Wszyscy obecni mogli poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Naszą szkołę reprezentowali: Maja Urniaż, Oliwia Hennig, Anastazja Wiatrowska, Róża Kulpińska, Wiktoria Szywała, Hanna Madej, Alicja Tyrolska, Wiktoria Urniaż i Kacper Szywała.
17 i 18 grudnia uczniowie naszej szkoły wystąpili w kościele w Zastrużu i w Pyszczynie przedstawiając mieszkańcom Jasełka.
12.12.14r. odbył się Edukation „W kręgach światła”. Dzieci poznawały m.in. pojęcie rozety i elektryczności, budując roboty, auta i inne urządzenia. Powstał teatr cieni w którym uczniowie naśladowali różne zwierzęta. Nie obyło się bez robienia doświadczeń ze świeczkami. Dzieci przy muzyce „światła” doskonale prezentowały swoją ekspresję ruchową. Na zakończenie wszyscy uczestnicy mogli spróbować wspaniałych wypieków, które specjalnie dla nas przygotowały nasze Kochane Seniorki.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z debaty podsumowującej projekt "Jestem bezpieczny - profilaktyka agresji i przemocy, w tym cyberprzemocy". Debata międzyszkolna
Dzień 5 grudnia był w naszej szkole dniem szczególnym, pracowitym, ale i obfitującym w miłe niespodzianki. Uczniowie naszej szkoły obchodzili święto wolontariuszy w rozmaity sposób. Młodsze dzieci przypomniały sobie legendę o biskupie Mikołaju z Miry, przedyskutowały wyższość wartości niematerialnych nad materialnymi. Wszyscy zgodnie postawili na potęgę: miłości, przyjaźni, dobra. Starsi uczniowie wytrwale pracowali nad wykonaniem misternych bombek na kiermasz świąteczny związany z Miasteczkiem Św. Mikołaja w Żarowie w dn. 07. 12. 2014. Włożyli w to całe swe serce, dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cel charytatywny. W tym dniu obchodziliśmy również happening akcji „Stop przemocy”. Udowodniliśmy, że nasze negatywne emocje możemy rozładować poprzez aktywny ruch na świeżym powietrzu. Uczniowie wzięli udział w Biegu Mikołajkowym przeciw przemocy. Miłym zaskoczeniem była wizyta św. Mikołaja w naszej szkole, który przywiózł wór pełen prezentów. Starsi i młodsi chętnie tulili się do Mikołaja, szeptali mu na ucho, powierzali swe sekrety i troski. Mikołaj okazał empatię i zrozumienie dla każdego. Międzynarodowy Dzień Wolontariatu otworzył nam wrota do wielu przedsięwzięć dobroczynnych: kiermasz charytatywny na Miasteczku św. Mikołaja w Żarowie, szkolna akcja „Podaj dalej” (lawina dobrych uczynków o dużym zakresie), orszak św. Łucji (pochód ze światłem i prezentami do osób samotnych), jasełka bożonarodzeniowe w kościele w Zastrużu i w Pyszczynie. Otwierajmy nasze serca przez cały rok! Warto pomagać!
Monika Odon
20 listopada odbyła się III Powiatowa Konferencja „Kiedy życie traci sens”. Podczas konferencji nastąpiło rozdanie nagród w konkursie plastycznym „Wszyscy w rodzinie mamy obowiązki” zorganizowanym przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Świdnicy. Serdecznie gratulujemy Kacprowi Betnarowi, Malinie Habzda oraz absolwentom naszej szkoły: Konradowi Marcjanowi i Adrianowi Wiąckowi.
Małgorzata Kluska
Dnia 11 listopada 2014r. delegacja Naszej Szkoły uczciła pamięć o bohaterach narodowych, poprzez uczestnictwo we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, która odbyła się w żarowskim kościele. Tuż po nabożeństwie nastąpił przemarsz ulicami miasta i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Narodowej.
Katarzyna Trybuła
Choć do Świąt Wielkanocnych jest jeszcze sporo czasu, to czwartek dn. 30.10. 2014r. okazał się Wielkim Dniem w naszej szkole – świętem ducha naszych dzieci. W tym dniu uczniowie kl. I – III oraz starsi wolontariusze oddali cząstkę siebie na rzecz zmarłych i zapomnianych dzieci w żarowskim cmentarzu. Pełni werwy i zapału uczniowie porządkowali opuszczone i zaniedbane groby dziecięce. W mgnieniu oka nagrobki jaśniały, były oczyszczane z chwastów, rozświetlone ogniem zniczy, wzbogacone dziecięcą, szczerą modlitwą. Starsi wolontariusze, widząc ogrom potrzeb, poświęcili swe „kieszonkowe” i dokupili wkłady do zniczy, wszyscy uwijali się z pracą, jak pracowite pszczółki. Zaangażowanie dzieci i ich dojrzałość przekroczyły nasze najśmielsze oczekiwania. Zdumione też były inne osoby przebywające w tym czasie na cmentarzu. Największą nagrodą dla dzieci były zatrzymujące się wzruszone osoby, które pochwalały akcję wolontaryjną, nie mogły wyjść z podziwu, że są jeszcze szkoły, które uczą szacunku wobec osób zmarłych i kładą nacisk na szeroko pojmowany wolontariat. Nasze serca urosły. Wróciliśmy do szkoły z ogromną satysfakcją w poczuciu dobrze wykonanej pracy. Dzieci żałowały, że pobyt był tak krótki, gdyż wiele było duszyczek proszących o ocalenie od zapomnienia. Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w akcję: pięknie znicze i chryzantemy. Zaowocuje to w przyszłości.
Monika Odon
„Z rąk do rąk podajemy skromnej mądrości dar zwyczajny”
Dzień Edukacji Narodowej to święto pedagogów i wszystkich pracowników oświaty. To także dzień, kiedy można szczególnie docenić codzienny nauczycielski wysiłek i zaangażowanie, a także podziękować za trud wkładany w kształtowanie pozytywnych postaw młodych ludzi. Piękne słowa podziękowań usłyszeliśmy w tym dniu od wielu przychylnych osób, od uczniów oraz ich rodziców. W imieniu władz gminnych szczególne słowa uznania popłynęły z ust pana Burmistrza Leszka Michalaka, który uczestniczył w uroczystej akademii, pasowaniu pierwszoklasistów, a także w spotkaniu z emerytowanymi pracownikami szkoły oraz zarządem i członkami Stowarzyszenia „Nasz Dzieci – Wspólna Szkoła”.
Ten dzień był niezwykle ważny dla pierwszoklasistów, którzy udali się do Krainy Mądrości, aby zasłużyć na zdobycie miana ucznia naszej szkoły. W tej wędrówce towarzyszyła im niesforna Pippi, dzielne wróżki i para królewska z należną świtą. Ku uciesze wychowawczyni, pani Aleksandry Wieteckiej, pierwszoklasistom udało się pokonać wszystkie przeciwności i zdać trudny egzamin. W uroczystej atmosferze zostali pasowani przez panią dyrektor, Krystynę Wardach, na uczniów. Gratulujemy!
Małgorzata Kluska
Rozpoczęliśmy oficjalnie nowy rok szkolny dla naszych seniorów, chociaż obecni byli w naszych murach również w czasie wakacji. Od września nasze Iskierki i pan Edward uczestniczą w zajęciach ekspresji kulturalnej oraz zajęciach komputerowych. W ramach czwartkowych spotkań seniorzy i seniorki wykonali własne grafiki metodą linorytu. Motywami przewodnimi były kompozycje roślinne oraz architektura zabytków najbliższej okolicy.
Małgorzata Kluska
W poniedziałkowe popołudnie, 13 października, spotkaliśmy się z naszymi zaprzyjaźnionymi seniorami i seniorkami, a także z młodzieżą i dziećmi, w pełnej uroku Galerii „Młyn” w Zastrużu. Gospodarze, Państwo Wiesław i Beata Sieliccy, udostępnili nam pomieszczenia galerii, w których dzieci i ci trochę starsi tworzyli własne dzieła plastyczne. W ogrodzie zaś odbyły się przygotowane przez seniorów tzw. zabawy i gry podwórkowe. Dzieci z wielkim zapałem uczyły się zabaw, już niestety trochę zapomnianych. Nie zabrakło również domowej szarlotki, pysznej sałatki oraz kiełbasek prosto z ogniska. Wszystkim uczestnikom, ale także osobom zaangażowanym w organizację imprezy serdecznie dziękujemy!
Małgorzata Kluska
Uczniowie kl. III naszej szkoły zostali zakwalifikowani do ogólnopolskiego projektu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”. Celami projektu są systematyczne zajęcia nauki pływania przez 20 godzin lekcyjnych, podczas których uczniowie: nabędą podstawowe umiejętności pływania, skorygują wady postawy, spędzą aktywnie czas pozalekcyjny w kontekście zapobiegania zjawiskom patologii społecznych. Zajęcia prowadzone pod opieką profesjonalnej instruktorki pani Moniki pozwalają na: zrealizowanie naturalnej potrzeby ruchu, podniesienie sprawności fizycznej, zachęcenie do zdrowego stylu życia, podniesienie wydolności organizmu, zapobieganie utonięciom. Uczniowie, pomimo licznych trudów pokonywania własnych barier i lęków, nie poddają się. Już niebawem zmierzą się z pierwszym sprawdzianem na tytuł meduzy. Potem czeka na nich zdobycie kolejnych sprawności: rybka, foka, nurek, delfinek. Mocno trzymamy kciuki za władców morza!!!
Monika Odon
16 września uczniowie pod opieką wychowawców porządkowali teren przyszkolny, boisko oraz brzegi Strzegomki. Były to działania w ramach ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata", w której nasza szkoła corocznie bierze udział. Dzięki naszemu zaangażówaniu Ziemia będzie swobodniej oddychać, a nam będzie towarzyszyło poczucie satysfakcji.
Rada Samorządu Uczniowskiego
Ach wakacje, wakacje… Tak szybko się kończą. Co roku z utęsknieniem czekamy na koniec czerwca. Potem, ani się obejrzymy, i znów liście zmieniają swój kolor oraz opadają z drzew. Dnia 1-go września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2014/2015. Ten ważny dzień zaczął się od mszy inauguracyjnej o godz. 9:00, po której nastąpiła uroczystość przywitania uczniów, rodziców i gości.Po obejrzeniu programu artystycznego uczniowie i rodzice udali się na spotkania z wychowawcami.
Przed nami kolejny rok pracy. Trzymamy kciuki i powodzenia!
Barbara Mroczek
Drodzy Rodzice, Uczniowie, Sympatycy i Przyjaciele Szkoły w Zastrużu,
czas wakacji dobiegł końca, czas powrócić do szkolnych murów i zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Spotkamy się już 1 września o godz. 9.00 na Mszy Św.inaugurującej rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego odbędzie się o godz. 10.00. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców i opiekunów do udziału w tym szczególnym wydarzeniu.
Tradycyjnie czas wakacji to pracowity okres remontów we wszystkich szkołach. Także w naszej szkole podczas wakacyjnych miesięcy słychać było gwar prac remontowych. Jak zwykle mogliśmy liczyć na przychylność organu prowadzącego, czyli stowarzyszenia „Nasze dzieci – wspólna szkoła”, który zaaprobował plan remontów w szkole, przygotowany przez dyrekcję i nauczycieli. Duże wsparcie otrzymaliśmy również od rodziców naszych wychowanków, którzy aktywnie włączyli się w akcję remontową. Odnowione zostały wszystkie sale lekcyjne, korytarze, toalety, gabinet pedagoga. W jednej z sal lekcyjnych zainstalowana została tablica interaktywna, zaś w innej wymieniono drzwi. Zakupiono również radiomagnetofony, sprzęt sportowy oraz nowe ławeczki i stoliki. Równolegle prowadzono prace wokół szkoły. Odświeżony został klomb, zaimpregnowano ławki i stoły, uzupełniono ubytki w rynnach. Odnowiona została również ściana frontowa szkoły.
Wszystkim osobom zaangażowanym w akcję remontową bardzo gorąco dziękujemy.
Szczególne wyrazy uznania należą się:
Panu Łukaszowi Borowiec, Panu Mirosławowi Kluzek, Panu Krzysztofowi Kalinowskiemu, Panu Markowi Odon, Panu Romualdowi Osińskiemu, Panu Tomaszowi Kulpińskiemu, Pani Dorocie Walkarz, Panu Sławomirowi Dąbrowa, Pani Renacie Szywale, Panu Piotrowi Lelotko, Panu Kazimierzowi Mróz, Panu Wojciechowi Szywale.
Krystyna Wardach
Tegoroczna półkolonia trwała tydzień i obfitowała w przeróżne atrakcje dla dzieci. Wspólnie z gośćmi z Australii, Chin i Mauritius wybraliśmy się na tor saneczkowy do Jedliny Zdrój, basen w Świebodzicach, do Sali Zabaw "Bobolandia" we Wrocławiu. Zwiedziliśmy zamek Grodno w Zagórzu Śląskim oraz Jaskinię Nietoperzy w Świdnicy. Uczestnicy półkoloni wzięli udział w spotkaniach profilaktycznych oraz poznali pracę strażaków. Nie zabrakło sportowych zabaw na świeżym powietrzu. Dzieci miały możliwość poznania kultur państw, z których pochodzą studenci, a także sprawdzenia swoich umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim w rozmowach z gośćmi szkoły.
Dnia 27 czerwca zakończyliśmy intensywny rok nauki i zabawy. Na uroczystość tłumnie przybyli zaproszeni goście. Akademia tradycyjnie rozpoczęła się od poloneza w wykonaniu absolwentów szkoły. Po występach artystycznych najmłodszych uczniów nastąpiło wzruszające pożegnanie szóstoklasistów. Łezka w oku zakręciła się odchodzącym uczniom, rodzicom a także nauczycielom. Uroczystość zakończyła się rozdaniem świadectw i nagród za całoroczną pracę. Szczegółowe informacje w zakładce "Osiągnięcia uczniów".
Dnia 18 czerwca 2014 roku Dyrektor szkoły, pani Krystyna Wardach, złożyła wniosek o powołanie Rady Szkoły, który został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Rodziców oraz Samorząd Uczniowski. Dokonano wyboru członków. Z ramienia rodziców w składzie Rady znaleźli się Leontyna Mróz, Romuald Osiński, Marzena Kozibroda. Spośród uczniów wybrano Mikołaja Pokój z kl. V, Wiktorię Urniaż z kl. V oraz Malinę Habzdę z kl. IV. W wyniku głosowania członków Rady Pedagogicznej w skład Rady Szkoły z ramienia nauczycieli weszły panie: Ilona Sobańska, Malwina Obraniak, Małgorzata Kluska.
17 czerwca w Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu odbył się piknik Powitanie Lata’ 2014, którego mottem przewodnim było hasło Razem Łatwiej. W ramach pikniku zo rganizowany został, m. in. Turniej Piłki Nożnej im. Kazimierza Deyny, w którym I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Mieczkowie, II miejsce- drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu, III miejsce wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke w Mrowinach. Dekoracji zawodników dokonał Burmistrz Miasta Żarów, pan Leszek Michalak, który przypomniał uczestnikom zasługi Kazimierza Deyny dla polskiej piłki nożnej. Gospodarz Gminy złożył autograf i dokonał odsłonięcia tabliczki, która jest uhonorowaniem ludzi przyczyniających się do rozwoju placówki w Zastrużu.
W ramach pikniku odbył się kiermasz podręczników i książek dla dzieci i dla dorosłych. Uczestnicy wzięli udział w zabawach, grach i konkurencjach sportowo- rekreacyjnych, które przypomnieli seniorzy, a które są na pewno dobrą alternatywą dla czasu spędzanego przez dzieci przy komputerze i innych współczesnych urządzeniach.
Motto Razem Łatwiej pozwoliło na wręczenie podziękowań seniorom, którzy w roku szkolnym 2013/14 uczestniczyli w zajęciach komputerowych, gimnastycznych i plastycznych organizowanych w ramach projektu Iskry (realizowanego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywizacji Społecznej Osób Starszych) oraz w działaniach wolontariackich organizowanych na rzecz uczniów i wychowanków placówki w Zastrużu. Aktywna obecność seniorów w placówce edukacyjnej, to co najmniej poczwórna korzyść, a mianowicie dla: uczniów, samych seniorów, nauczycieli i środowiska lokalnego.
Krystyna Wardach
13 i 14 czerwca w Warszawie odbyło się podsumowanie I edycji projektu Mistrzowie Kodowania. W Pikniku Kodowania w Zamku Ujazdowskim udział wzięły dwie uczennice naszej szkoły: Klaudia Banasik i Martyna Witkowska. Uczennice oprócz prezentowania gier w programie Scratch miały możliwość skorzystania z licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów m.in. scretchowania na prawdziwym DJ'skim sprzęcie.
Joanna Kulpińska
W sobotę, dn. 31. 05. uczniowie naszej szkoły uświetnili swą obecnością tegoroczne Dni Żarowa. W „Orkiestrze kuchennej” zaprezentowali się zerówkowicze i uczniowie kl. I – III. Rolę szefa kuchni pełniła pani Barbara Soroka, która dyrygowała kuchennym sprzętom, kiedy mają zabrzęczeć, zagwizdać, postukać itd. Ożywione sprzęty pięknie współgrały z muzyką klasyczną w dłoniach elegancko przebranych, małych kucharzy. Następnie swój „Taniec piratów” przedstawili uczniowie kl. I – III. Przesłaniem snu o piratach było zachęcenie rodziców do czytania swym pociechom, co niezwykle rozwija ich wyobraźnię. Występom na scenie współtowarzyszył kącik charytatywny, który stworzyła sieć gminnych wolontariuszy z naszej placówki oraz ze: Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach i Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie. Wolontariusze sprzedawali ciasteczka z wróżbą i zorganizowali loterię fantową, z których dochód zostanie przeznaczony na szczytny cel. W wypiek domowych ciasteczek zaangażowali się rodzice i dziadkowie naszych uczniów, za co serdecznie dziękujemy. Uczniowie zaś zasilili zasoby loterii fantowej swymi zabawkami, książkami i grami, z którymi rozstali się na zawsze, aby pomóc drugiemu człowiekowi. Wolontariusze pracowali pod okiem pań: Beaty Jurczak, Agnieszki Stencel, Joanny Kulpińskiej i Moniki Odon. Było to pracowite, lecz satysfakcjonujące sobotnie popołudnie.
Monika Odon
Dawid i Piotr
Kuchenna orkiestra
Sen o piratach
Dnia 30 maja 2014 roku Szkoła Podstawowa w Zastrużu obchodziła święto swojej patronki, którą jest Astrid Lindgren. Wydarzenie rozpoczęliśmy od uroczystego apelu, po którym odsłoniono pamiątkowe tabliczki przyjaciół naszej szkoły oraz posadzono dąb pamięci Heleny i Tadeusza Smagieł. Dzieci odwiedził niespodziewany gość - pani animator w przebraniu klauna, która zorganizowała szereg gier i zabaw dla uczniów. Został rozstrzygnięty gminny konkurs plastyczny pt. „Wesołe przygody Pippi i innych bohaterów książek Astrid Lindgren”. Tradycją stał się występ grupy teatralnej, która przedstawiła bohaterów powieści autorstwa Astrid Lindgren w inscenizacji pt.”Pippi idzie do szkoły”. Na zakończenie dnia uczniowie otrzymali pyszne lody, warzywa i owoce.
26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Mamy. W tym dniu, jak co roku, odbył się w naszej szkole Piknik Rodzinny przygotowany dla uczniów i ich rodzin. Rodzice mogli podziwiać swoje pociechy podczas wzruszających występów artystycznych, a także obejrzeć wystawę portretów i wziąć udział w rodzinnych potyczkach sportowych. Po raz drugi odbył się turniej rodzinny „Rozważny Driver”, którego zwycięzcą została rodzina państwa Marczaków (II miejsce – rodzina państwa Dąbrowa, III miejsce – rodzina państwa Choińskich, wyróżnienie – rodzina państwa Bekas, Korbabicz i Madej). Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim mamom i babciom za przygotowanie słodkiego poczęstunku.
Joanna Kulpińska
W dniach 14-16 maja klasa szósta i piąta wyjechała na trzydniową wycieczkę do Zakopanego. Udało się nam zwiedzić wiele wspaniałych miejsc, z których słynie Zakopane, m.in. Krupówki, Gubałówki, cmentarz na Pęksowym Brzyzku, na którym spoczywają ludzie niezwykli i całkiem zwyczajni, artyści, ratownicy, politycy, sportowcy, m. in. Kornel Makuszyński. Ostatniego dnia odwiedziliśmy Kraków - dawną stolicę Polski. Tam zwiedziliśmy Sukiennice, Wawel, Kościół Mariacki, w którym znajduje się sławny ołtarz wykonany przez Wita Stwosza. Te trzy dni były dla nas wspaniałym przeżyciem i mimo deszczowej pogody dobrze się bawiliśmy.
Konrad Marcjan
Dnia 14 maja 2014r. uczniowie klas I-III po raz pierwszy pisali sprawdzian ze swoimi rodzicami. Pomysł na wspólny sprawdzian zrodził się podczas debat uczniowskich prowadzonych w naszej szkole. Zaangażowanie, zarówno rodziców jak i uczniów, było spore, rodzice przyglądali się, jak ich pociechy radzą sobie z różnymi zadaniami, jakie trudności napotykają, a z czym radzą sobie doskonale. Wszyscy nabrali przekonania, że ten pożytecznie spędzony czas zaowocuje coraz lepszymi wynikami uczniów, bowiem wspólne napisanie sprawdzianu to nie tylko przyjemność i zabawa ale przede wszystkim nauka.
Malwina Obraniak
Prezentacja efektów końcowych projektu społeczno – obywatelskiego klas I-III pt.”Szkolne reguły – nasze znaki drogowe” odbyła się 12 maja 2014r. Celem projektu było zaangażowanie się na rzecz społeczności szkolnej oraz wypracowanie i wdrożenie reguł zachowania obowiązujących w szkole i otoczeniu. Podczas zajęć uczniowie wyrażali swoje opinie, decydowali, uczestniczyli w działaniach na rzecz społeczności szkolnej, współpracowali w grupach, poszukiwali informacji, planowali swoje działania oraz dokonywali samooceny. Uczniowie dyskutowali także o tym, jak ważne są zasady i reguły, dlatego – stworzyli szkolne znaki drogowe i ułożyli rymowanki, które pomogą zapamiętać wszystkim ważne zasady zachowania w naszej szkole. Znaki i rymowanki zostały rozwieszone w szkole.
Malwina Obraniak
Od kilku lat ratownicy medyczni Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy przekazują swoją wiedzę uczniom naszej szkoły. Przyjeżdżają do szkoły ambulansem, pokazują wnętrze karetki. W tym roku odwiedzili nas 6 maja. W czasie praktycznych zajęć z ratownictwa medycznego uczyli, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej, jak zachować się w razie wypadku lub innych trudnych sytuacji. Opowiadali o własnych doświadczeniach związanych z ratowaniem życia, przestrzegali też przed nieodpowiedzialnym zachowaniem, które może być niebezpieczne. Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy, pani Małgorzacie Jurkowskiej, oraz ratownikom: pani Jowicie Niemiec, panu Pawłowi Szwarc oraz panu Antoniemu Knapczyk.
Ten dzień od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Tegoroczne święto naszej rzeki uprzedziliśmy porządkowaniem jej brzegów i lasu. Na uroczystość, w dniu 25 kwietnia, przybyli niezawodni kajakarze z Klubu Wodniaków WIADRUS z Wrocławia, dzięki którym mogliśmy pływać kajakami. Gościliśmy również członków Stowarzyszenia Motocyklistów RIDER. Ponadto odbył się VIII Gminny Festiwal Piosenki Turystycznej i Żeglarskiej, w którym udział wzięli przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach, Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie, Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie. Grand Prix Festiwalu otrzymali: Barbara Chodyniecka i Wiktoria Wawrzyniak. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki a szkoły- statuetki i podziękowania. Wiele radości sprawił nam występ zespołu seniorów z Jaworzyny Śl. Dzięki kasie SKOK Wspólnota oddział w Żarowie mogliśmy bawić się na dmuchanym zamku. Rada Sołecka wsi Pyszczyn zadbała o wypieki, Rada Rodziców- o kiełbaski i napoje. Wśród konkurencji sportowych największym powodzeniem cieszył się wspólny bieg z jajkiem i rzut kaloszem. Tegoroczny Puchar Sołtysa Zastruża, ufundowany dla zwycięzców Turnieju Piłki Nożnej, zdobyli mieszkańcy Zastruża. Gratulujemy wszystkim! Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę, wsparcie i udział w naszym lokalnym święcie.
Rada SU
Ma złociste różki.
Pilnuje pisanek
na łące z rzeżuszki.
A gdy nikt nie patrzy,
chorągiewką buja
i cichutko meczy
święte „Alleluja”...
Monika Odon
Tuż przed Świętami Wielkanocnymi tradycji stało się zadość. Uczniowie, nawet Ci najmłodsi, szukali 190 czekoladowych jajeczek ukrytych na terenie szkoły. Przypominamy, że polowanie na jajka (Egg hunt) pochodzi z krajów, takich jak Wielka Brytania, jednak warto zauważyć, że tzw. „szukanie zajączka” było już od kilkudziesięciu lat popularne na Śląsku. Polowanie na jajka polega na chowaniu przez dorosłych pisanek i innych łakoci, zwłaszcza tych czekoladowych, w różnych zakamarkach. Ideą jest wyścig dzieci polegający na tym, kto zbierze najwięcej słodkości. W tym roku zwycięzcą, mimo małej ilości osób, była klasa VI. Gratulujemy!
Barbara Mroczek
Dnia 10 kwietnia o godzinie 9.00 uczniowie klas III przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM. Przed sprawdzianem uczniowie obejrzeli film terapeutyczny, a następnie przystąpili do pisania testu z języka polskiego, na którego napisanie mieli 45 minut, po czym przerwa 15 minut i kontynuacja testu, tym razem z matematyki. Uczniowie podeszli do zadań bardzo profesjonalnie, pełni skupienia i w ciszy rozwiązywali kolejne zadania. Punktacja testów została wprowadzona na stronę wydawnictwa i cierpliwie czekamy na podliczenie i podsumowanie wiedzy naszych uczniów.
Już niebawem wydawnictwo zaprezentuje szkołom uczestniczącym w projekcie Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty w zakresie „Szkoły Uczestniczącej” raporty podsumowujące wyniki uczniów. Trzymamy kciuki!
Aleksandra Wietecka
10 kwietnia w Szkole Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach odbyła się debata międzyszkolna o tematyce ekologicznej. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Klaudia Banasik, Konrad Marcjan i Adrian Wiącek. Zapraszamy do obejrzenia filmu nakręconego przez naszych uczniów.
Szkolne W - pobierz plik.
Joanna Kulpińska
We wtorek, 8 kwietnia, na hali sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie uczniowie klasy V i VI uczestniczyli w spotkaniu o charakterze profilaktyki uzależnień pt. „Kuszenie śmierci”. O swoich doświadczeniach opowiadał uczniom znany polski aktor Lech Dyblik, który przez lata zmagał się z problemem alkoholowym.
Joanna Kulpińska
Dnia 7 kwietnia uczniowie klas I – VI zaprezentowali w bibliotece szkolnej projekt Show & tell pt. „Książka, którą warto przeczytać. Autor, którego warto znać”. Wśród uczniów klas I –III przeważały baśnie braci Grimm i Ch. Andersena. Uczniowie klasy drugiej polecali wszystkim czytelnikom „Akademię Pana Kleksa” Jana Brzechwy, a trzecioklasiści „Pinokio” Carlo Collodiego. Wśród uczniów klas IV – VI były także naprawdę ciekawe propozycje książkowe. W klasie IV przeważały następujące pozycje: „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki i „Pies, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego. Natomiast w klasie V królowała książka pt. „Baśniobór” Brandona Mulla i „Charlie w fabryce czekolady” Roalda Dahla. Klasa VI przedstawiła bardzo różnorodne propozycje książkowe warte polecenia: „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, „Dziennik Cwaniaczka” Jeffa Kinneya oraz „Władca pierścienia” J. R. R. Tolkiena.
Projekt ten miał na celu przybliżenie uczniom ciekawych propozycji książkowych. Uczniowie mieli za zadanie przygotowanie krótkich prezentacji swoich ulubionych książek oraz zaprezentowanie ich swoim rówieśnikom. Czytanie książek rozwija język, pamięć i wyobraźnię. Uczy myślenia, poprawia koncentrację oraz poszerza wiedzę ogólną. Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu oraz chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury. Jak zauważył Umberto Eco „kto czyta książki, żyje podwójnie”.
Agnieszka Szponarska
Dnia 07.04.2014r. o godz. 9.00 w naszej szkole odbył się V GMINNY TURNIEJ WIEDZY TRZECIOKLASISTY OMNIBUS 2014. W turnieju udział wzięli najlepsi uczniowie klas III, którzy wyłonieni zostali w etapie szkolnym, przeprowadzonym przez wychowawców 25 marca 2014r. w każdej ze szkół. Turniej przebiegł bardzo sprawnie. Uczniowie rozwiązywali test składający się z 28 pytań zamkniętych z różnych dziedzin. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki.
Tytuł OMNIBUSA 2014 i I miejsce zdobyła uczennica ze Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Żarowie - Monika Mucha, II miejsce zdobył uczeń Szkoły Podstawowej im. A. Lindgren w Zastrużu - Grzegorz Wąsowski i III miejsce zajęła Julia Szewczak ze Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Żarowie.
Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za udział w turnieju i gratulujemy wspaniałej wiedzy!!! Podziękowania należą się również wszystkim wspaniałym wychowawcom klas III, którzy znakomicie przygotowali swoich uczniów do konkursu.
koordynator turnieju - Aleksandra Wietecka
Drugiego kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Są to również urodziny jednego z najbardziej znanych pisarzy dla dzieci, Hansa Christiana Andersena. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku.
W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. Ma również na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom, które rozwija wyobraźnię oraz wzbogaca słownictwo.
W naszej szkole odchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci odbyły się czwartego kwietnia. Pani Marzena Kozibroda i Pani Anna Marczak czytały dzieciom piękne bajki. Dzieciom zapewniono mnóstwo zabawy i atrakcji m. in.: czytanie książek, konkursy wiedzy o bohaterach bajek oraz zajęcia plastyczne. W tym, dniu w zajęciach bibliotecznych wzięli również udział uczniowie klasy 0. Uczniowie przekonali się, że książka może być przyjacielem człowieka i jest świetną alternatywą na nudne dni.
Agnieszka Szponarska
Od listopada 2013r. nasza Szkoła realizuje ogólnopolski projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”. Przy czynnym zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli zostanie opracowany i wdrożony program współpracy, który przyczyni się do budowania szkoły nowoczesnej, będącej źródłem sukcesów i zadowolenia zarówno dla uczniów, nauczycieli, a także rodziców.
W związku z uczestnictwem w projekcie, w lutym i marcu, odbyły się w szkole debaty na temat: „Współpraca w naszej szkole”. Jej głównym celem było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: „Co powinno się zmienić, aby zarówno uczniowie jak i rodzice chcieli się angażować w życie szkoły, byli aktywni, mieli poczucie wpływu i dobrze się czuli w „Naszej Szkole” ? Uczestnicy debat: rodzice, uczniowie i nauczyciele spisali wnioski i pomysły, które wyłoniły się w trakcie debat:
Wnioski uczniów z przeprowadzonej debaty:
1. zorganizowanie zawodów sportowych z udziałem rodziców oraz wycieczki rowerowej,
2. pisanie sprawdzianu uczniów kl. I- III z rodzicami w szkole (1 raz w semestrze),
3. odrabianie zadań domowych oraz zajęcia na świetlicy pod kontrolą rodziców (wolontariat rodziców),
4. zorganizowanie dni otwartych zajęć dla rodziców (zajęcia prowadzone po południu) z uczniami i rodzicami,
5. organizowanie projektów Show & Tell z udziałem dziadków.
Wnioski rodziców z przeprowadzonej debaty:
1. informowanie rodziców m. in. o podejmowanych działaniach i ich celowości (np. uczniowskie projekty edukacyjne, narady z uczniami, szkoła bez dzwonka, szachy), planach działań, poprzez wydawanie dwutygodnika dla rodziców, np. "Co piszczy w szkole? Informator dla rodziców",
2. utworzenie Szkolnej Skrzynki Pomysłów,
3. powołanie Rady Szkoły,
4. zorganizowanie w szkole Legolandii- konkurs międzyklasowy na najciekawsze, np. budowle świata, model robota, itp. wykonane z klocków Lego.
Wnioski nauczycieli z przeprowadzonej debaty:
1. powołanie Rady Szkoły,
2. zorganizowanie dni otwartych zajęć dla rodziców (zajęcia prowadzone po południu) z uczniami i rodzicami,
3. kontynuacja projektów Show & Tell.
Malwina Obraniak
21 marca przywitaliśmy długo oczekiwaną wiosnę. W ten słoneczny dzień uczniowie prezentowali swoje talenty taneczne podczas szkolnego turnieju tańca. Jak szkolna tradycja nakazuje pożegnaliśmy zimę topiąc zrobione przez klasy Marzanny. Na zakończenie tego radosnego dnia odbył się piknik i zabawy na świeżym powietrzu.
17 marca po raz kolejny uczniowie klasy szóstej wraz z rodzicami pisali próbny sprawdzian kompetencji. Ten właściwy już 1 kwietnia. Będziemy trzymać kciuki.
Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Zastrużu już drugi rok aktywnie działa w projekcie SAS. W ramach Międzynarodowego Dnia Szkół Aktywnych w Społeczności nawiązaliśmy bezpośredni kontakt ze szkołą z Krasnojarska w Rosji. Za pomocą Skype’a połączyliśmy się z nauczycielami i uczniami tej szkoły i porozmawialiśmy o metodach aktywizowania rodziców i włączania ich we współpracę. Rozmowa trwała ponad godzinę i czasami rozmówcy zbaczali z tematu głównego. Dzieci z Krasnojarska ciekawiło, jakie przedmioty wykładane są w polskich szkołach, jak wygląda system edukacji w naszym kraju i ile trwają wakacje. Kolejne połączenie już wkrótce.
Małgorzata Kluska
Tegoroczne ferie, choć bez śniegu, dają wiele radości uczniom Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu. Oprócz tradycyjnych wyjazdów do kina, na basen, lodowisko, uczestnicy uczą się języka migowego, grają „w język angielski”, uczestniczą w zajęciach decoupage. W toku zabawy i aktywności ruchowych wplatane są treści edukacyjne utrzymane również w konwencji wspólnej, wesołej zabawy. Dzieci znajdują również czas na pomoc potrzebującym seniorom, z którymi szkoła nawiązała ścisłą współpracę, wychodząc naprzeciw im potrzebom i zainteresowaniom. Uczestnicy zimowiska łączą więc przyjemne z pożytecznym, bo od pomocy drugiemu człowiekowi nie powinniśmy mieć nigdy urlopu. Idea wolontariatu powinna być wdrażana w życie młodych ludzi nieustannie i stać się naturalną aktywnością dzieci. Zimowy wypoczynek dla uczniów współfinansuje Fundacja Wspomagania Wsi. Serdecznie dziękujemy!
Karnawał w pełni, więc królewny, wróżki, czarownice, rycerze i kultowe postacie z komiksów nie zawiedli. Stawili się punktualnie o wyznaczonej godzinie w Jaworzynie Śl. w restauracji Magnolia Rast. W jakim celu się pojawili? Ano po to, żeby świetnie się pobawić, potańczyć, poszaleć i zaprezentować specjalnie przygotowane kostiumy. Odbył się nawet konkurs na najciekawszy kostium. Pokaz kostiumów wywołał wiele emocji. Wszystkim dopisywały humory. Była karnawałowa muzyka, duży parkiet do tańczenia, pyszny poczęstunek, świetna obsługa! Ogromne podziękowania za organizację Zabawy Choinkowej należą się Radzie Rodziców! Serdecznie dziękujemy!
Małgorzata Kluska
W lutym b.r. w Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu rozpoczęła się realizacja projektu Zagrajmy! Jest to projekt dofinansowany z Funduszu Społecznego POKL w ramach poddziałania 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich. W ramach projektu 60 dziewcząt i chłopców zostało objętych dodatkowymi zajęciami języka angielskiego, podczas których uczestnicy poprzez zabawę, gry, dramę, działania plastyczne i inne aktywne metody nauki, nabywają kompetencji posługiwania się językiem obcym. Aktywna edukacja przez ruch angażująca wszystkie zmysły w procesie edukacyjnym stanowi największą szansę na poznanie języka obcego dla uczniów z różnymi potrzebami edukacyjnymi i o różnych stylach uczenia się. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, które kojarzą się im ze świetną zabawą pełną atrakcji.
Coroczne święto zakochanych (ale i dobrych kolegów, sympatycznych znajomych, wiernych przyjaciół) przypadające na 14 lutego jest ogromnym wydarzeniem dla uczniów i przedszkolaków z naszej szkoły. Tradycją stała się poczta walentynkową. Tym razem Kupidyn (w tym roku w tej roli Mikołaj Pokój) miał tak ciężką torbę z walentynkami, że musiały mu pomagać koleżanki z Samorządu Uczniowskiego. Pewną nowością okazał się konkurs na najpiękniejszą walentynkę. Oprócz pewnych dobrze znanych symboli miłosnych (serduszka, gołąbki, róże, przebite strzałami serca) w walentynkach pojawiły się wyznania miłosne pisane wierszem. Przez cały dzień towarzyszyły nam romantyczne melodie. Podczas przerw Samorząd Uczniowski prowadził na holu „Walentynkową listę przebojów”. Można było się rozmarzyć… i potańczyć. Uczniowie klas IV –VI na zajęciach plastycznych, zgodnie z powszechnym hasłem, że z NICZEGO można zrobić COŚ, wykonali misterne serca z papieru toaletowego. Tego dnia w szkole dziwnym trafem dominował kolor czerwony i różowy. Ciekawe, kto będzie Kupidynem w przyszłym roku?
Małgorzata Kluska
27.01.-31.01.2014r. gościliśmy w naszej szkole obcokrajowców: Katie z Korei Południowej, Joea z Brazylii, z Indonezji przybyła do nas Jusanne, a z Turcji Vildan. Wszyscy są studentami, którzy uczestniczą w projekcie mającym na celu poznanie edukacji w innych krajach. Było nam niezmiernie miło gościć tak ciepłe i sympatyczne osoby, a co najważniejsze mieliśmy niepowtarzalną okazję komunikować się tylko w języku angielskim, gdyż żaden z gości nie mówił po polsku. I nie było tak źle. Poradziliśmy sobie całkiem dobrze. Katie nauczyła nas robić orgiami, a wszyscy opowiadali o swoich krajach, ulubionych potrawach, sportach, zwierzętach i religii. Uczestniczyli w różnych zajęciach, więc każda klasa zdążyła się z nimi zaprzyjaźnić. Najsmutniej było w ostatnim dniu, ponieważ trudno było nam się rozstać, lecz nie martwimy się, bo w końcu mamy ich adresy i niedługo wyślemy kartki.
Barbara Mroczek
Dn. 28. 01. 2014r. odbyła się w naszej szkole gminna debata wolontariacka na temat jakości działalności wolontariuszy ze szkół w: Mrowinach, Imbramowicach, Żarowie oraz Zastrużu. Wolontariusze wraz z opiekunami (pani Beata Jurczak – SP Żarów, pani Maria Bal – SP Mrowiny, pani Agnieszka Stencel – SP Imbramowice) zaprezentowali swe dotychczasowe działania w obrębie wolontariatu. Gościem specjalnym debaty była pani Anita Denes – Ziemkiewicz – kierownik Opieki Społecznej w Żarowie. Efektem spotkania było zawiązanie siatki gminnych wolontariuszy. Następnie wolontariusze udali się na spotkanie, gdzie w grupach podjęli pracę na temat wspólnych działań, jakich mogą się podjąć dla dobra swej gminy. Refleksje zaowocowały bardzo ciekawymi pomysłami. I tak grupy zobowiązały się do stałego nadzoru w wybranym przez siebie miejscu w obszarze czystości (cykliczne sprzątanie). Dodatkowo wspólnym przedsięwzięciem będzie dobroczynny kiermasz zorganizowany przez szkoły podczas Dni Żarowa, z których dochód zostanie przeznaczony na szczytny cel cel. Szczegóły dalszej współpracy i kolejne zadania zostaną bliżej sprecyzowane na kolejnym spotkaniu w kwietniu. Wykluło się mnóstwo innych ciekawych pomysłów wartych realizacji. Liczymy bardzo na owocną współpracę i zaangażowanie, które dadzą satysfakcję z czynienia dobra i pomogą potrzebującym wokół.
Monika Odon
NIECH ŻYJĄ NAM!!!
Dnia 23 stycznia radosne życzenia 100 lat zdrowia rozbrzmiewały w naszej szkole od przedszkola po kl. VI. W tym wyjątkowym dniu gościliśmy w murach naszej małej szkoły Dziadków naszych uczniów, którzy i w tym roku dopisali nam znakomitą frekwencją. Koncert życzeń obfitował w: wiersze, inscenizacje, popisy wokalne, taneczne oraz grę na gitarze i fletach. Wnuki zaprezentowały bogatą paletę swych talentów, czym wywołały uśmiech i łzy wzruszenia na twarzach gości. Dumne babcie nie mogły więc odmówić wnuczętom świetnej zabawy we wspólnych konkursach, gdzie wykazały się znajomością upodobań swych wnuków. Zabawa była przednia, zaskakująca, pełna nagród i dobrego humoru. Na zakończenie uczniowie wręczyli swym gościom własnoręcznie wykonane upominki i zaprosili na poczęstunek do klasy. Serdecznie dziękujemy Rodzinom uczniów za zaangażowanie w przygotowanie poczęstunku! A Dziadkom raz jeszcze życzymy: zdrowia, zadowolenia z życia, z dzieci, wnuków i czasu na rozwijanie swych pasji i zainteresowań!
Monika Odon
Od października do grudnia uczniowie klas IV-VI brali udział w zajęciach z programowania w ramach projektu Mistrzowie Kodowania. Uroczyste podsumowanie pilotażowej edycji projektu odbyło się w dniach 13 i 14 stycznia podczas Festiwalu Projektów w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Młodzi mistrzowie kodowania (Dominik Klusaczyk, Paweł Łodej, Kacper Szywała i Adrian Wiącek) godnie reprezentowali naszą szkołę prezentując pozostałym uczestnikom i zaproszonym gościom szkolne projekty wykonane w Scratchu. Dzielili się swoimi umiejętnościami i pomysłami. Podczas dwudniowego pobytu w Warszawie uczniowie wzięli udział w warsztatach programowania robotów, zwiedzili także Centrum Nauki Kopernik i Sejm, gdzie znajduje się wystawa prezentująca dokonania szkół w programie. Bardzo serdecznie dziękujemy organizatorom za umożliwienie udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.
Joanna Kulpińska
W naszej szkole odbyły się kolejne prezentacje w ramach projektu "Show&tell". Uczniowie wspólnie z rodzicami, dziadkami opowiadali o tradycjach bożonarodzeniowych pielęgnowanych w ich domach, robili świąteczne ozdoby.Było rodzinnie i świątecznie.
Dnia 16 stycznia 2014r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Borzygniewie, w którym, jak co roku, wystąpili z przygotowanymi jasełkami. Wspólne kolędowanie sprawiło pensjonariuszom wiele radości i wzruszeń, a dla uczniów była to bardzo ważna lekcja wychowawcza. Nasi uczniowie przygotowali także słodkie ciasteczka i wraz z najlepszymi życzeniami wręczyli je pensjonariuszom po swoim występie. Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Domu za ciepłe przyjęcie. To wydarzenie napełniło wszystkich radością i pozytywną energią. Mamy nadzieję, że uśmiech zagości we wszystkich sercach jak najdłużej.
Malwina Obraniak
Dnia 19. 12. 2013r. uczniowie naszej szkoły zebrali swe rodziny oraz społeczność lokalną w małym, urokliwym kościele w Zastrużu, gdzie przedstawili już po raz kolejny jasełka bożonarodzeniowe. Pod opieką Pań Magdaleny Komisarczyk i Barbary Soroki pięknie przebrane i doskonale przygotowane dzieci wprowadziły wszystkich zebranych w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Przy dźwiękach gitary, z kolędą na ustach, uczniowie złożyli życzenia świąteczne oraz noworoczne zaproszonym Gościom. Jasełka połączone były również z kiermaszem ozdób świątecznych, gdzie każdy mógł za niewielką kwotę kupić pachnące, świerkowe stroiki oraz świąteczne cuda i cudeńka z papieru.
Monika Odon
Dnia 20. 12. 2013 r. uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły rozpoczęli przerwę świąteczną od przełamania się opłatkiem i złożenia sobie serdecznych życzeń świątecznych oraz noworocznych. Spotkanie opłatkowe poprzedzone było krótkim podsumowaniem uczniowskiego projektu edukacyjnego kl. I – III „Potrawy regionalne”, którego efektem była książka kulinarna „Przepisy i rady wesołej gromady”. Ta drogocenna „perełka” powstała przy ścisłej i owocnej współpracy rodziców i dziadków uczniów, którzy podzielili się swymi najtajniejszymi, pysznymi przepisami kulinarnymi. Następnie uczniowie kl. I – III zaprosili swe rodziny na wspólną Wigilię, gdzie przy suto zastawionym stole i przy dźwiękach pięknych, polskich kolęd, bardzo miło spędzili czas. Składamy serdeczne podziękowania Rodzinom uczniów za pomoc w przygotowaniu potraw wigilijnych!
Monika Odon
kiedy nad polami wiatr o zimie śpiewa,
przyjedź do nas Mikołaju, Mikołaju
z workiem jak to niebo.
Przywieź radość i zabawki, i zabawki
dla nas, dla każdego, dla nas, dla każdego.
Przyjedź do nas, Mikołaju, Mikołaju
na saniach srebrzystych,
niech ci gwiazdy drogę wskażą, drogę wskażą,
gdzie czekamy wszyscy, gdzie czekamy wszyscy.
21 listopada 2013
Projekt „Z Małej Szkoły w Wielki Świat” bezpowrotnie zakończył się w naszej szkole, ale nie zakończyliśmy pracy metodą uczniowskich projektów edukacyjnych. Uczniowie klasy IV, V i VI nowy rok szkolny rozpoczęli od realizacji projektu „Magiczny pojazd”. Celem głównym podjętych działań była integracja zespołu, do którego dołączyli czwartoklasiści, którzy do tej pory sporadycznie współpracowali ze starszymi uczniami. Projekt miał również na celu ugruntowanie norm i zasad obowiązujących zespół projektowy, zaś efektem pracy miało być zaprojektowanie i wykonanie magicznego pojazdu. Prezentacja pojazdów wykonanych przez trzy zespoły odbyła się 21 listopada na długiej przerwie. Teraz czas na podsumowanie pracy i rozpoczęcie nowego projektu – tym razem matematyczno – przyrodniczego.
22 listopada 2013
Tegoroczne obchody listopadowego Święta Niepodległości miały wyjątkowy charakter, a to dzięki obecności znamienitych gości na uroczystości przygotowanej przez uczniów klasy IV, V i VI. Mieliśmy zaszczyt gościć członków Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z panem Henrykiem Sielickim na czele, przedstawicielkę władz gminnych panią Sekretarz Sylwię Pawlik, pana Bogdana Muchę, założyciela Izby Historycznej w Żarowie, a także przedstawicielki Związku Kombatantów z Żarowa. Podczas apelu związanego z obchodami 95.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawiciele władz kombatanckich oraz władz gminnych odznaczyli Szkołę Podstawową im. Astrid Lindgren w Zastrużu odznaką „Za Zasługi dla ZKRPiBWP” za wytrwałość i skuteczność w społecznym działaniu na rzecz rozwoju ruchu kombatanckiego i krzewienia jego najpiękniejszych tradycji .
19 listopada 2013
Problem cyberprzemocy dotyka coraz mocniej dzieci i młodzież, dlatego tak ważne jest wpojenie młodym ludziom podstawowych zasad mądrego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzięki przedstawieniu „Sieciaki” dzieci z naszej szkoły w przyjemny sposób utrwaliły zasady bezpiecznego korzystania z technologii ITC.
W bibliotece szkolnej w Zastrużu odbył się konkurs o tytuł „Szkolnego Mistrza pięknego czytania”. Konkurs przebiegał w dwóch grupach wiekowych: klasy II–III i klasy IV–VI. Do zmagań w tegorocznym konkursie przystąpiło 22 uczniów. „Szkolnym Mistrzem Pięknego Czytania” został Adrian Wiącek (kl. VI) oraz Wojciech Mróz (kl. II) Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplom „Mistrza Pięknego Czytania” oraz nagrodę książkową. Celem organizowania tego typu konkursów jest rozbudzanie zainteresowań literaturą młodzieżową, promowanie mody na czytanie, propagowanie idei pięknego i głośnego czytania, rozbudzanie zainteresowań oraz kształcenie umiejętności pięknego czytania.
Agnieszka Szponarska
Dnia 5 listopada odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klasy pierwszej do grona czytelników biblioteki Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu. Pierwszoklasistów przywitał kontroler, który rozdawał czytelnikom bilety do „Krainy zagadek i konkursów”. Uczniowie bawili się świetnie podczas różnych konkursów i zagadek. Podczas uroczystości pierwszoklasiści zostali zapoznani z obowiązkami czytelnika, dowiedzieli się, jak należy traktować książkę i jak zachować się w bibliotece. Następnie przystąpiono do najważniejszego punktu spotkania – uroczystego pasowania. Dzieci z dumą wypowiadały słowa przyrzeczenia. Na zakończenie wszyscy pierwszoklasiści otrzymali dyplomy. Wszystkie dzieci były bardzo dumne, że zostały przyjęte w poczet nowych czytelników.
Agnieszka Szponarska
Dbałość o dziedzictwo kulturowe i poszukiwanie własnych korzeni stają się istotnymi elementami aktywizowania społeczności lokalnej. Temu właśnie służył projekt realizowany w Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu, którego uwieńczeniem była wystawa prac dziecięcych oraz fotografii przedwojennego i współczesnego Zastruża, która odbyła się 25 października. Na prezentację projektu zostali zaproszeni mieszkańcy okolicznych wsi, przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, a także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Wśród znamienitych gości znaleźli się między innymi pan Burmistrz Leszek Michalak, pan Zbigniew Ligus, pan Marek Zywer oraz przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania z panem Andrzejem Sukta na czele. Podczas wystawy dzieci zaprezentowały wykonane przez siebie makiety swoich domów, ilustracje swoich domostw oraz drzewa genealogiczne własnych rodów. Udało się również zgromadzić unikatowe zdjęcia przedwojennego Zastruża, a także współczesne fotografie wykonane przez panią Beatę Sielicką.
Małgorzata Kluska
W środę, 20.11.2013r. uczniowie klas I-III odwiedzili fabrykę ozdób choinkowych VITBIS w Złotoryi. Celem naszej wycieczki było zapoznanie uczniów z procesem powstawania pięknych ozdób choinkowych. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak rozgrzewa się szkło nad palnikiem ogniowym oraz ustami wydmuchuje się bańki. Dowiedzieliśmy się, że bombki srebrzy się poprzez dodanie do nich mieszanki azotanu srebra, zanurza w gorącej wodzie a następnie potrząsa, dzięki czemu bombki uzyskują srebrny połysk. Podpatrzyliśmy, jak ręcznie maluje się i zdobi ozdoby choinkowe. Wszyscy skorzystali z okazji i zakupili piękne bombki, także z własnymi imionami. Oprócz tego, otrzymaliśmy w podarunku piękne ozdoby choinkowe do naszej szkoły, które już niedługo przyozdobią szkołę i wprowadzą magię świąt. Dziękujemy!
Malwina Obraniak
W ramach Ruchu Naukowego nasi uczniowie mogli wziąć udział w spotkaniu z niezwykłym naukowcem dr Tymoteuszem Sawińskim, który na co dzień pracuje w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery na Uniwersytecie Wrocławskim. Podczas zajęć dzieci poznały właściwości powietrza. Przekonały się, że powietrze waży. Zobaczyły również jaki ogromny wpływ na zjawiska pogodowe ma temperatura. W sali unosił się balon, w naczyniu tworzyły się chmury, a na buziach naszych uczniów widać było ogromne zaciekawienie. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę firmy VOLVO z Wrocławia, dzięki której mogliśmy zorganizować te interesujące zajęcia.
Joanna Kulpińska
pokaz zdjęć
Jesteśmy już na półmetku. Stworzyliśmy labirynt, pułapkę na mysz, zabawę w kotka i myszkę, a dziś powstała gra odbijanie piłeczki. Powoli odkrywamy tajemnice i możliwości Scratcha i bawimy się przy tym doskonale.
7 listopada gościliśmy w naszej szkole Pana Piotra Wrzecionarza, profesora Politechniki Wrocławskiej, dzięki któremu w wielu szkołach województwa dolnośląskiego - również w naszej - powstały koła robotyczne, na których uczniowie projektują i tworzą modele robotów z wszelkich dostępnych materiałów. Podczas wizyty pan profesor opowiedział uczniom o swojej pracy, osiągnięciach, o możliwościach, jakie niesie za sobą robotyka oraz zaprezentował modele robotów stworzone przez studentów Politechniki.
Jesteśmy ogromnie wdzięczni za rozmowę i chęć dzielenia się swoją pasją.
Joanna Kulpińska
W dniu 29.10.2013r. w obecności Burmistrza Miasta Żarów – p. Leszka Michalaka, Zarządu Stowarzyszenia „Nasze Dzieci – Wspólna Szkoła”, grona pedagogicznego, rodziców, koleżanek i kolegów młodsi uczniowie naszej szkoły ślubowali, że będą dbać o dobre imię swojej szkoły, wykorzystają w pełni czas przeznaczony na naukę a swym zachowaniem i nauką będą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. W ramach uroczystości uczniowie zaprezentowali program artystyczny, a najstarsi uczniowie szkoły zapewnili swoich młodszych kolegów, że zawsze mogą liczyć na ich pomoc. Po uroczystym ślubowaniu dzieci zostały pasowane na uczniów przez Panią Dyrektor – Krystynę Wardach. Szczęśliwi pierwszoklasiści przyjęli życzenia i słodkie upominki. Na zakończenie, dzieci zwróciły się do swoich rodziców, aby pomagali im i wspierali ich każdego dnia. Po uroczystości wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Malwina Obraniak
Jak co roku, uczniowie klas I-III odwiedzili zaniedbane groby dziecięce na Cmentarzu Miejskim w Żarowie. Uczniowie zabrali ze sobą rękawiczki, worki na śmieci oraz zakupione przez rodziców znicze. Dzieci oczyściły groby z liści, mchu i chwastów, porządkowały nagrobki, stawiały przewrócone krzyże, a oddając cześć zmarłym zapalały znicze i poświęcały chwilę modlitwy. Po godzinie, dumni z wykonanej pracy, wróciliśmy do szkoły.
Malwina Obraniak
„Mój jest ten kawałek podłogi...” Już za nami pierwszy w tym roku szkolnym projekt uczniowski klas I- III pt. „KARTONOWA KLASA”. Głównym celem projektu było zaprojektowanie i wykonanie modelu sali lekcyjnej w dziesięciokrotnym pomniejszeniu. Każda klasa miała za zadanie stworzyć miniatury przedmiotów znajdujących się w ich sali, cztery pasujące do siebie ściany wraz z podłogą, na ścianach należało umieścić nie mniej niż połowę przedmiotów, które znajdowały się na ścianie rzeczywistej, elementy ścian musiały być starannie wykonane i trwale na niej umieszczone, a kolory modeli musiały być zgodne z ich pierwowzorami. Dzięki temu projektowi dzieci rozwinęły spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną i tak jak w piosence stworzyły swój własny kawałek podłogi:)
Aleksandra Wietecka
W poniedziałek, 21.10.2013r. młodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w interaktywnych warsztatach teatralnych organizowanych przez Teatr Show, pt. Magia Obrazu–Siła Przekazu. Uczniowie poznali sprzęt i skład ekipy filmowej, sposoby i techniki animowania postaci, podkładali efekty dźwiękowe pod postacie rysunkowe, a także mieli okazję zagrać rolę w krótkich bajkach animowanych. W tym dniu każdy mógł zostać reżyserem albo aktorem.
Malwina Obraniak
Pierwsze zajęcia ze Scratchem już za nami. Uczniowie szybko się „wciągnęli” w tworzenie gier z udziałem duszków. I tak jak przypuszczaliśmy mają mnóstwo nowych i interesujących pomysłów, często zaskakujących prowadzącego. Z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie. Niektórzy scratchują w domu. W zajęciach biorą udział wszyscy uczniowie z klas IV-VI, ale planujemy już zaszczepić pasją do programowania młodszych uczniów i oczywiście nauczycieli. Mamy również nadzieję, że na nasze zaproszenie odpowiedzą rodzice i dziadkowie. Zajęcia odbywają się w każdy czwartek od godziny 11.00. Chętnych rodziców, dziadków, wujków, ciocie,…serdecznie zapraszamy. Warto zobaczyć, czym interesują się nasze dzieciaki, a może ktoś odkryje w sobie pasję do programowania?!
Joanna Kulpińska
Ile domów, ile ludzi!
Ile dumy i radości
W sercach nam stolica budzi!
Ile ulic, szkół, ogrodów,..
"Warszawa" Julian Tuwim
Warszawa to piękne i ciekawe miasto. Mogliśmy się o tym przekonać podczas dwudniowej wycieczki, która odbyła się 3 i 4 października. Dwa dni to zbyt mało, by poznać wszystkie jej zakątki. Jednak udało się nam zobaczyć to, z czego nasza stolica słynie najbardziej: Królewskie Łazienki, Pałac Prezydencki, Pałac Nauki i Kultury, Zamek Królewski, a także Stadion Narodowy. W Centrum Nauki Kopernik zwiedziliśmy wystawy tematyczne, ukazujące m.in. ciało człowieka, jego sprawność, ograniczenia i możliwości. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło, w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni, jak wygląda świat oczami węża, co kryje się we wnętrzu kalejdoskopu, jak pachnie lis.
Uwieńczeniem był pokaz 3D w Planetarium, podczas którego poznaliśmy historię kosmosu, przedstawioną w niezwykle imponujący sposób.
Wizyta w Centrum była szczególna również ze względu na odbiór Certyfikatu Małej Szkoły Promującej Ruch Naukowy, na który pracowaliśmy przez cały rok szkolny, a który otrzymały szkoły podejmujące działania aktywnie promujące ruch naukowy wśród dzieci. W naszej szkole były to m.in. zajęcia warsztatowe z naukowcami, zajęcia prowadzone przez starszych uczniów, spotkania z lokalnymi ekspertami.
Myślę, że wyjazd zapadnie w pamięci wszystkim uczestnikom. Może w przyszłości uda nam się poznać Warszawę nieco bliżej.
Joanna Kulpińska
16 września gościliśmy w naszej szkole mistrza świata w rzucie młotem - Pawła Fajdka. Mogliśmy zobaczyć złoty medal zdobyty przez niego na mistrzostwach w Moskwie. Każdy uczeń oczywiście chciał zapamiętać jego wizytę w naszej szkole, dlatego wszyscy dostaliśmy od pana Pawła zdjęcia z autografami. I oczywiście nie zabrakło zdjęć pamiątkowych:)
Konrad Marcjan
Programowanie stało się – obok języka ojczystego i jednego języka obcego – trzecim językiem, który każdy człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie, by rozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany. Samsung Electronics Polska wraz z partnerami: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Stowarzyszeniem "Rodzice w Edukacji", zainicjował projekt "Mistrzowie Kodowania" polegający na popularyzacji nauki programowania w polskich szkołach.
Uczniowie naszej szkoły będą uczestniczyli w projekcie już od października. Na zajęciach poznają nowy język programowania Scratch, język pozwalający dziecku w sposób wizualny tworzyć gry, pokazy multimedialne czy historyjki. Uczniowie nie tylko będą się uczyć poprzez zabawę, ale też rozwijać swoją kreatywność, myślenie krytyczne, doskonalić umiejętności analityczne, ćwiczyć cierpliwość. Nabędą, niezwykle przydatnych w przyszłości, nowych umiejętności, które mogą być doskonałą alternatywą na spędzanie wolnego czasu przy komputerze.
Joanna Kulpińska
Klaudia Banasik - przewodnicząca SU
Malwina Obraniak
Dnia 2 września 2013r. uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu, jeszcze ciepłymi od piasku stopami, wkroczyli w nowy rok szkolny 2013/2014. Radosnych uczniów oraz ich rodziny serdecznie powitała dyrekcja szkoły – pani Krystyna Wardach, która przedstawiła zmiany, jakie czekają na nas wszystkich w nowym roku szkolnym. Wśród znakomitych Gości na uroczystości znaleźli się: pani Kamila Spisak, prezes stowarzyszenia, pani Katarzyna Janik, referent ds. oświaty i kultury, Genowefa Wąsowska, emerytowana nauczycielka naszej szkoły, pani Katarzyna Galus-Pawlik, przedstawicielka zakładu Lapis, ksiądz Władysław, proboszcz. Z przyjemnością gościliśmy dziadków i babcie uczniów i wychowanków. Po oficjalnym powitaniu w radosny nastrój wprowadzili wszystkich uczniowie naszej szkoły, którzy zaprezentowali skecz „Pierwszy dzień w szkole”. W wir tańca porwały zaś wszystkich uczennice w egzotycznych rytmach tańca Simarik. Na zakończenie pani dyrektor życzyła wszystkim pasma sukcesów, radości, spełniania marzeń oraz grona wspaniałych przyjaciół. Następnie uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami.
Monika Odon
Raport z ewaluacji wewnętrznej
- pobierz plik
Gościliśmy w szkole pana Tomasza Lewickiego, dzięki któremu uczniowie mogli wybrać się w niezwykłą podróż po wszechświecie. Niezapomniana była również nocka w szkole. Oprócz komarów, niezwykłą atrakcją okazało się nocne kino i pokaz mody przy ognisku. Drugi tydzień to także wspólne tańce, zabawy i realizacja pięciu projektów z przesympatycznymi studentkami z Uniwersytetu Wrocławskiego, w ramach III edycji Letniej Szkoły Odkrywców. W tym roku uczestnicy półkolonii rozwijali swoje zainteresowania archeologiczne, projektowali ubrania, poznawali techniki prowadzenia obserwacji i eksperymentów naukowych, określali zasady i możliwości komunikacji międzyludzkiej, budowali kartonowe modele własnych zamków i wymyślali mrożące krew w żyłach legendy ich powstawania.
Jak co roku nie zabrakło sportowych potyczek. Tym razem był to konkurs skoków na skakance, w którym prym wiedli chłopcy oraz tor przeszkód.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, dzięki którym ten wspólnie spędzony czas był tak udany.
Joanna Kulpińska
pokaz zdjęć
Na dedykowanej akcji stronie www.jakreagowac.pl zamieszczone zostaną symulacje sytuacji trudnych wraz z możliwymi rozwiązaniami, z których będzie można skorzystać w razie potrzeby.
Współpraca szkoły i rodziców jest dla nas bardzo ważna. Stąd też pomysł utworzenia szkolnego projektu Show and Tell.
Cele, jakie sobie założyliśmy, to przede wszystkim:
• rozwijanie i wzmacnianie więzi emocjonalnej dziecka z rodzicami,
• zachęcanie do wypowiedzi na temat czasu wspólnie spędzonego z rodzicem,
• doskonalenie umiejętności prezentowania własnego zdania,
• integracja z pozostałymi rodzicami i dziećmi,
• rozwijanie wiary we własne siły i możliwości.
Nasi uczniowie i ich rodzice bardzo chętnie zaangażowali się w projekt, a ich prezentacje można określić, jako godne podziwu przedsięwzięcia…
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszego działania. W przyszłym roku szkolnym przewidziane są kolejne tematy projektu, w realizację których będzie można zaangażować nie tyko rodziców.
Anna Gwóźdź
Harmonogram półkolonii w Zastrużu - pobierz plik
Małgorzata Kluska
Małgorzata Kluska
Małgorzata Kluska
Joanna Kulpińska
Malwina Obraniak
Uroczystą akademię poświęconą Astrid Lindgren uświetnili znamienici goście. Wśród nich pan Leszek Michalak- Burmistrz Miasta Żarów, pani Anna Zalewska- posłanka na Sejm RP, pan Wiesław Kilan- senator RP. Przedstawiciel władz złożyli na ręce pani dyrektor listy gratulacyjne, zaś najmłodszym wręczyli prezenty z okazji Dnia Dziecka. Gorące gratulacje i życzenia świetlanej przyszłości popłynęły również od przewodniczącego Rady Miejskiej Tadeusza Pudlika, pani radnej Haliny Lewandowskiej, pani radnej Urszuli Ganczarek, dyrektora Szkoły Podstawowej im. A. Jenke w Mrowinach- pana Romana Koniecznego, pani Anity Denes- Ziemkiewicz. Wiele ciepłych słów zebrani goście usłyszeli również od pana Andrzeja Pogorzelskiego, syna pierwszej kierowniczki szkoły- pani Heleny Pogorzelskiej. W prostych i pięknych słowach pan Andrzej przekazał najmłodszym prawdę, o tym, co w życiu jest najważniejsze i najcenniejsze- cudowne dzieciństwo i wspaniałe miejsca wypełnione wyjątkowymi ludźmi. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również pana Wojciecha Elżbieciaka, sołtysa Zastruża, a także byłych i emerytowanych nauczycieli.
Uroczyste spotkanie było również okazją do podziękowań za przychylność i pomoc okazaną naszej szkole. Pani dyrektor złożyła gorące podziękowania Firmie Lapis w Łażanach, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Wałbrzychu, pani Magdalenie Pajor, Radzie Sołeckiej Pyszczyna oraz Kasie SKOK Wspólnota.
Po części oficjalnej i artystycznej, w której zaprezentowali się uczniowie klas IV-VI, przedszkolaki oraz zespół wokalny „Martyna Proniewicz i Wiktor Dąbrowa” nastąpiło wręczenie nagród za udział w gminnych konkursach organizowanych przez naszą szkołę w ramach obchodów Dnia Patrona.
Oficjalna uroczystość zakończyła się posadzeniem dębu imienia Heleny Pogorzelskiej.
Małgorzata Kluska
Małgorzata Kluska
Monika Odon
Malwina Obraniak
Kategoria I-III
I miejsce - Hanna Korbabicz (SP Zastruże)
II miejsce - Róża Kulpińska (SP Zastruże)
III miejsce - Alicja Tyrolska (SP Zastruże), Kacper ElAwad (SP Mrowiny)
Kategoria IV-VI
I miejsce - Paulina Jóźwiak (SP Zastruże), Mateusz Stańczyk (SP Imbramowice)
II miejsce - Amelia Marczak (SP Zastruże), Adrian Wiącek (SP Zastruże)
III miejsce - Konrad Marcjan (SP Zastruże), Barbara Chodyniecka (SP Żarów)
Konkurs literacki "Ja i moja przyjaciółka Pippi"
Kategoria I-III
I miejsce - Hanna Korbabicz
II miejsce - Patrycja Dąbrowa i Dominik Choiński
III miejsce - Milena Juralewicz
Kategoria IV-VI
I miejsce - Nicole Dąbrowa
II miejsce - Konrad Marcjan
III miejsce - Klaudia Banasik, Amelia Marczak
Gminny konkurs na prezentacje multimedialną "Życie i twórczość Astrid Lindgren"
Kategoria IV-VI
I miejsce - Aleksandra Madej (SP Zastruże)
II miejsce - Joanna Górska (SP Zastruże)
III miejsce - Bartosz Ciastoń (SP Imbramowice), Wiktoria Wawrzyniak (SP Żarów)
Po raz kolejny uczniowie mieli okazję wyrazić swoją opinię na temat funkcjonowania szkoły, a także przedstawić nowe propozycje zmian, które ich zdaniem są możliwe do realizacji.
Opiekun SU - Joanna Kulpińska
Dzieci mają szansę nawiązać pierwsze kontakty z rówieśnikami, których niedługo spotkają w przedszkolu. Uczą się wspólnej zabawy, odkrywają nowe obszary świata. Dodatkowym prezentem dla dziecka i rodzica jest wspólnie spędzony czas oraz dobra zabawa.
Takie spotkania, to nie tylko okazja do skakania, śpiewania czy turlania się wspólnie z dzieckiem, ale też do porozmawiania o emocjach towarzyszących macierzyństwu/ojcostwu oraz wspierania się nawzajem i szukania siły w trudniejszych momentach.
Katarzyna Rainczuk
1. Barbara Barańska Pietrzyk – inspektor ds. oświaty i zdrowia U.M. W Jaworzynie Śl.
2. Anna Pęczek- emerytowany nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
3. Anna Kycia - emerytowany nauczyciel matematyki
postanowiła wyłonić zwycięzców konkursu:
Kategoria klas IV-VI
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Zastrużu
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Świdnicy i Szkoła Podstawowa w Pastuchowie
Kategoria klas I – III
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Żarowie i Szkoła Podstawowa w Pastuchowie
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Zastrużu
Kategoria grup przedszkolnych
I miejsce – Przedszkole w Żarowie i Przedszkole w Jaworzynie Śląskiej
II miejsce – Przedszkole w Zastrużu
Małgorzata Kluska
Joanna Kulpińska
Turniej składał się z dwóch części: testu z pytaniami z wiedzy ogólnej oraz magicznego sudoku. Po zaciętej rywalizacji i dogrywce ogłoszono wyniki:
I miejsce i tytuł OMNIBUSA: Marcin Losak ( SP Żarów )
II miejsce: Marek Barabasz ( SP Mrowiny )
III miejsce: Kamil Wałek ( SP Żarów )
Tego dnia wszyscy byli zwycięzcami, mimo, że nie wszyscy stanęli na podium. Każdy uczestnik zaprezentował wysoki poziom wiedzy ogólnej i każdy został nagrodzony brawami, dyplomem i atrakcyjnymi nagrodami książkowymi. Wszystkim uczniom oraz ich opiekunom dziękujemy za udział w konkursie. I już teraz zapraszamy przyszłych trzecioklasistów za rok, na kolejną edycję Turnieju.
Malwina Obraniak
Pięknie dziękujemy wszystkim: przedstawicielom społeczności lokalnej, radom sołeckim, rodzicom, członkom TKKF Chemik w Żarowie, pracownikom Szkoły Podstawowej im. A. Lindgren w Zastrużu oraz wodniakom, zaangażowanym w przygotowanie i realizację tak wspaniałej imprezy. Strzegomka zasługuje na swoje święto! I sprawdza się przysłowie: Razem – możemy dużo! A może nawet więcej. Zapraszamy za rok!
Joanna Kulpińska
• pan Leszek Michalak- Burmistrz Miasta Żarów,
• pani Sylwia Pawlik- Sekretarz Gminy
• radni- pani Halina Lewandowska, pan Robert Kaśków oraz przewodniczący Rady pan Tadeusz Pudlik.
Spotkanie przebiegało w kameralnym gronie. Poszczególne klasy wybrały swoich reprezentantów, którzy mieli za zadanie podyskutować z Radnymi o sprawach gminy. Jednocześnie uczniowie przygotowali szereg pytań, na które w sposób wyczerpujący odpowiadali zaproszeni goście. Wszystko po to, aby nasi wychowankowie zdobyli wiedzę na temat pracy Rady Miejskiej i samorządu lokalnego. No i oczywiście, aby w życiu dorosłym umieli współtworzyć społeczeństwo obywatelskie, które ma wpływ na decyzje władz, które widzi potrzebę włączania się w życie własnej małej ojczyzny i które rozumie i stosuje mechanizmy demokracji. Składamy serdeczne podziękowania przybyłym gościom za otwartość, chęć dzielenia się własnym doświadczeniem i wiedzą, za cenny czas, który nam poświęcili.
Małgorzata Kluska
Małgorzata Kluska
Małgorzata Kluska
Próbny sprawdzian z udziałem rodziców - 25 marca 2013
Małgorzata Kluska
W ramach Tygodnia z Internetem zorganizowaliśmy w naszej szkole spotkanie pt. „Koncert życzeń”. Uczestnicy mieli okazję wyruszyć w muzyczną podróż, podczas której odkrywali zasoby serwisu You Tube. Mogli również doskonalić swoje umiejętności obsługi komputera. Wszystkim obecnym dziękuję za wspólną zabawę i zachęcam do udziału w spotkaniu i włączenia się w Tydzień z Internetem już za rok.
Joanna Kulpińska
Joanna Kulpińska
Małgorzata Kluska
I miejsce: Ola Madej i Klaudia Banasik
II miejsce: Róża Kulpińska
III miejsce: Wiktoria Szywała
"Męski świat" Pobierz plik
Joanna Kulpińska
Maria Samolewska
Maria Samolewska
Uczniowie klasy I spożywali tajemniczy, czerwony eliksir miłości, po którym stali się bardzo mili i zgodni w zabawie, zapanowała miłosna atmosfera. Wykonali „całuśne” obrazy z wykorzystaniem czerwonych pomadek i swych…ust. Następnie stworzyli klasowe drzewko miłości, na którym umieścili wszystkie bliskie swym sercom osoby. W podziękowaniu za miły dzień otrzymali „serduszkowe” lizaki.
Miłosna atmosfera unosiła się w szkole jeszcze przez kilka dni.
Joanna Górska, Monika Odon
Monika Odon
W związku z możliwością przekazania 1% należnego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego, zwracamy się z uprzejmą prośbą o przekazanie tej części podatku dla
Zastruże 19A
58-130 Żarów
Państwa dar umożliwiłby naszej placówce zorganizowanie wypoczynku letniego dla uczniów naszej szkoły.
Konto Bankowe:
BZWBK o. Żarów
52 1090 2369 0000 0001 0344 4057
Z poważaniem
Zarząd Stowarzyszenia
Joanna Kulpińska
Dyrekcja Szkoły pragnie gorąco podziękować rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w organizację imprezy.
Joanna Kulpińska
Jednak najważniejsi byli sami uczniowie i uczennice, bo to przede wszystkim o nich i dla nich toczyła się dyskusja; to oni właśnie przedstawiali swoje wizje szkoły idealnej, szkoły wymarzonej. Wystąpienia okazały się niezwykle dojrzałe i często bardzo konkretne, co spotkało się z dużym zainteresowaniem i odzewem. Punktem wyjścia do dyskusji były także fragmenty filmów i wypowiedzi prezentujące rożne (czasem skrajnie odmienne) stanowiska dotyczące miejsca szkoły i sposobów jej funkcjonowania w społeczeństwie.
Po krótkiej przerwie i poczęstunku odbyła się część warsztatowa – zespoły złożone z dorosłych i dzieci miały za zadanie opracować wstępny program projektu, który wprowadzi uczniów i uczennice w zawiłości prawa i edukacji prawnej.
Zarówno debata, jak i warsztaty były burzliwe i owocne – z pewnością dostarczyły wszystkim wiele materiału do przemyśleń.
Maria Samolewska
Wszystkim wyróżnionym życzymy wytrwałości w dalszej pracy, polotu, otwartych umysłów, jeszcze więcej sukcesów i radości.
Opiekun SU - Joanna Kulpińska
Karol Lewandowski „Busem przez świat. Wyprawa pierwsza”
Każdy z nas chciałby przeżyć przygodę życia. Nasi goście mieli takich przygód bez liku podczas kilkutygodniowych podróży starym hipisowskim busem. Projekt „Busem przez świat” jest przedsięwzięciem kilku zapalonych studentów z Wrocławia. Ich ciekawe przygody, relacje z podróży można oglądać na bieżąco w Internecie (WWW.BusemPrzezSwiat.pl). My mieliśmy okazję spotkać się z nimi osobiście i zadać wiele nurtujących nas pytań- Czy w Parku Yellowstone żyje naprawdę miś Yogi? Jaka jest różnica między krokodylem a aligatorem? Jaki jest największy wodospad świata? Pytań było wiele, odpowiedzi zaś były wyczerpujące i satysfakcjonujące dla wszystkich uczestników spotkania.
Społeczność szkolna pragnie gorąco podziękować panu Karolowi Lewandowskiemu i pani Aleksandrze Ślusarczyk za wizytę w naszej szkole.
Małgorzata Kluska
Małgorzata Kluska
Nasi uczniowie solidnie przygotowali się do tego, aby uczcić Dzień Babci i Dzień Dziadka, który obchodziliśmy 21 stycznia. Licznie przybyli dziadkowie i babcie zniecierpliwieni oczekiwali występów swoich wnucząt. Na początek wszystkich gości powitała Pani dyrektor, która złożyła najserdeczniejsze życzenia solenizantom. Następnie rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów. W tym dniu nie zabrakło koncertu życzeń, piosenek, wierszyków i tańców. Uczniowie przedstawili także inscenizację pt. „Czerwony Kapturek – współcześnie”. Wszystkie występy były wyrazem wdzięczności wobec dziadków, za ich miłość, troskę, opiekę i cierpliwość. Każdy występ dzieci nagradzany był wielkimi brawami. Nie dało się ukryć wzruszenia na twarzach dziadków. Po części artystycznej dzieci zaprosiły Gości na słodki poczęstunek i wręczyły własnoręcznie przygotowane drobne upominki. A na ustach dzieci było słychać „Babciu, Dziadku, żyj sto lat!!”
Malwina Obraniak
Relacja z uroczystego apelu- Pobierz plik
Malwina Obraniak
Joanna Kulpińska
Do piórnika żaby wkładał?
Kto? No, powiedz - kto?
Kto na ławce wyciął serce
I podpisał: "Głupiej Elce"?
Kto? No, powiedz - kto?”
już 31maja 2013r.
od godz. 19.00 do „białego rana”
na
który odbędzie się w Restauracji - Hotelu
„Magnolia” w Jaworzynie Śląskiej.
Gwarantujemy pyszne jedzonko, świetną zabawę
i masę cudownych wspomnień w gronie znajomych
z dawnych lat…
Ważne, aby świat usłyszał również Twoje wspomnienia…
Koszt - 90 zł/ osoba
im. Astrid Lindgren w Zastrużu; Zastruże 19 A; 58- 130 Żarów
tel. 74 8580 808
lub na rachunek Stowarzyszenia „Nasze Dzieci- Wspólna Szkoła”:
Bank Zachodni WBK S. A. oddział 1 w Żarowie
Numer rachunku bankowego: 52 1090 2369 0000 0001 0344 4057
z dopiskiem „bal absolwentów i przyjaciół szkoły” do 20 maja 2013r.
Zdecyduj się, ilość miejsc ograniczona. Pamiętaj, czekamy na Ciebie.
Monika Odon
„Bywa nieraz, że stajemy w obliczu prawd, dla których brakuje słów…”
- Jan Paweł II (Karol Wojtyła)
“Czas, na przeżycie swojego życia- to wszystko, co tak naprawdę masz …”
- Anthony De’ Mello
Pana Mirosława Kwas,
Pani Annie, synowi- Nikodemowi, Rodzinie, Przyjaciołom i Sąsiadom,
składa społeczność przedszkolna i szkolna
Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu.
budynku mieszkalnego nr 38/ 1 w Udaninie, rodzinę Pani Anny Kwas,
mogą dokonywać wpłat na konto:
Anna Kwas
Udanin 38/1
55-340 Udanin
Konto : 98 9589 0003 0392 2712 3000 0010
z dopiskiem : POMOC DLA POSZKODOWANYCH W POŻARZE
(inf. Urzędu Gminy Udanin)
Dary rzeczowe, z przeznaczeniem dla Nikodema i jego mamy, oraz pieniężne,
można składać również
w Przedszkolu „Bajlandia” w Zastrużu,
organ prowadzący: Stowarzyszenie „Nasze Dzieci- Wspólna Szkoła” w Zastrużu;
Zastruże 19 A; 58- 130 Żarów
Za każdą pomoc serdecznie DZIĘKUJEMY!
W piątek, 21 grudnia, wszyscy wspólnie świętowali zbliżające się Boże Narodzenie. Przy akompaniamencie kolęd, uczniowie wraz z nauczycielami złożyli sobie gorące i szczere życzenia i przełamali się opłatkiem. W świątecznym nastroju zasiedli do stołu wigilijnego, na którym, jak nakazuje tradycja, pojawiło się 12 potraw wigilijnych. Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości.
Joanna Kulpińska
Nikt się nie spodziewał, że konkurs na najdłuższy łańcuch zrobiony z gazet będzie się cieszył tak ogromnym zainteresowaniem naszych uczniów. Po raz kolejny wykazali się oni ogromną cierpliwością i determinacją. Z dnia na dzień w klasach przybywały metry papierowego łańcucha. Łącznie był on długi na 2220m.
Oto wyniki konkursu:
I miejsce: klasa V (662m)
II miejsce: klasa IV (557m)
III miejsce: klasa III (353m)
Wyróżnienie otrzymała klasa 0 (229m)
Joanna Kulpińska
Wokół zimno, mróz szczypie w policzki, a z nieba prószy śnieżek. W takich właśnie okolicznościach przyrody odbył się I BIEG MIKOŁAJKOWY. Oczywiście na cześć Świętego z Laponii. Trasa biegu przebiegała w zależności od wieku uczestników. Młodsi biegacze przebyli odcinek od Zastruża do tzw. „dwóch drzew”, zaś starsi przebiegli z Zastruża do Pyszczyna i z powrotem. Nieliczni zawodnicy przebyli całą trasę bez zatrzymywania i odpoczynku, ale i tak dla wszystkich na mecie czekała czekoladowa niespodzianka.
Małgorzata Kluska
Wszystkie dzieci długo czekały na ten wyjątkowy dzień. Przygotowywały się do niego przez cały rok, czyniąc dobro i niosąc pomoc innym. Aż wreszcie nadszedł ulubiony przez wszystkie maluchy, no i chyba przez nastolatki również, dzień wizyty świętego Mikołaja. Jak zwykle przybył punktualnie, w obecności pomocników, wśród których najbardziej wyróżniał się renifer z pulsującym na czerwono nosem (chyba takie wielkie mrozy w tej Laponii). Każde dziecko za całoroczną pracę nad sobą otrzymało mikołajkową paczkę pełną słodyczy i zabawek. Rózgi w tym roku nie przewidziano dla nikogo, co bardzo cieszy rodziców i grono nauczycieli. W końcu Mikołaj wie najlepiej, które dzieci były grzeczne.
Małgorzata Kluska
Małe działania zmieniają ludzi! Dzięki wolontariuszom zmienia się też świat. Obdarowują bowiem innych każdego dnia małymi działaniami. Wykorzystują swoją pasję, umiejętności i talenty dla dobra tych bardziej potrzebujących, których tak wielu jest wokół nas. Dzień 5 grudnia ustanowiono Międzynarodowym Dniem Wolontariatu, właśnie po to, by docenić tych, którzy bezinteresownie pracują dla dobra wspólnego. Wolontariusze nie tylko zmieniają świat, zmieniają samych siebie, doskonalą się jako ludzie, nabywają cennych doświadczeń, poszerzają własne horyzonty. Z okazji święta wszystkich wolontariuszy ruszył nasz Szkolny Tydzień Wolontariatu, w ramach którego uczniowie poszerzą wiedzę na temat wolontariatu, włączą się w akcję pomocy Wrocławskiemu Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt, zadbają o pożywienie dla ptaków i zwierząt leśnych, przygotują przedstawienie jasełkowe oraz upominki dla samotnych oraz dla seniorów przebywających w Domu Opieki w Borzygniewie.
Małgorzata Kluska
Spotkanie dla rodziców
Szkoła Podstawowa w Zastrużu
13.12.2012r. godz. 16.00
Dlaczego dorastanie dziecka wpływa na całą rodzinę? Dlaczego wychowywanie nastolatka nie musi być TAKIE trudne? Co powoduje, że nastolatki są, jakie są?
Twoje dziecko niedługo wkroczy w tak zwany „trudny okres”? Chcesz mu pomóc? Nie wiesz, czy jest w ogóle jakiś problem? Przychodzi ci do głowy, że może popełniasz jakiś błąd? Podczas spotkania poruszymy takie zagadnienia, jak:
• Dojrzewanie – co jest charakterystyczne, a co może niepokoić.
• Jak budować relacje z dorastającym dzieckiem? Jak się dogadać?
• Kiedy „wkroczyć do akcji” i zdecydowanie zainterweniować?
oraz inne tematy, które pojawią się podczas wspólnych rozmów.
Katarzyna Rainczuk
UWAGA! UWAGA!
W piątkowy wieczór przed naszą szkołą wylądowały na swoich miotłach wiedźmy i czarownice z całej okolicy! Nie była to jednak inwazja sił nieczystych, tylko coroczny zlot czarownic z okazji naszej szkolnej WIEDŹMINADY. Oprócz pań czarownic pojawiły się również wampiry, Batman, Superman, Spiderman oraz cała załoga piracka. Było co robić przy takich niesfornych gościach! Cyganka Halinka nie nadążała z andrzejkowymi wróżbami, a ekipa Domu Duchów prawie wyzionęła ducha przy oprowadzaniu gości. Oprócz wymienionych atrakcji goście WIEDŹMINADY mogli potańczyć, no i posilić się podczas „piekielnej biesiady”. W sali uczt czuli się wyśmienicie! Zwisające z sufitu pajęczyny z tarantulami i piekielne balony tylko zaostrzały łakomczuchom apetyty.
Rada Czarownic składa gorące podziękowania rodzicom za opiekę podczas zabawy oraz za przygotowanie poczęstunku!
Małgorzata Kluska
Z okazji Międzynarodowego Dnia Misia w bibliotece szkolnej w dniach 27 i 28 listopada zostały zorganizowane lekcje biblioteczne dla najmłodszych dzieci. Rozmawialiśmy na temat swoich ulubionych Pluszaków. Sporą atrakcją był „Misiowy Quiz”, podczas którego dzieci odgadywały tytuły bajek, z których pochodziły pokazywane im ilustracje. Wszystkie dzieci chętnie słuchały czytanych opowieści o przygodach pluszowych niedźwiadków. Dzieci narysowały i zaprezentowały portrety misiów, a na zakończenie zajadały się imbirowymi ciasteczkami.
Agnieszka Szponarska
Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”.
Dnia 26.11.2012 roku Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Zastrużu uczciła to święto, poprzez zorganizowanie gminnego konkursu plastycznego dla 5-6 latków, pt."Zdrowo z Kubusiem Puchatkiem”. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Jury miało nie lada kłopot w wybraniu tych najpiękniejszych prac, gdyż ich poziom był znakomity. Ocenie prac podlegała nie tylko estetyka, pomysł, ujęcie tematu, ale również samodzielność ich wykonania. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy inwencji i pomysłowości w zaprezentowaniu Kubusia Puchatka dbającego o zdrowie. Jury postanowiło przyznać ex aequo cztery perwsze miejsca dla: Hanny Labijak ze Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach, Filipa Szykownego ze Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke w Mrowinach, Anny Antczak ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie oraz Natalii Wojciechowskiej ze Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu. Swoją obecnością zaszczyciła nas również pani Janina Adamczyk, która wyjaśniła dzieciom, jak należy dbać o zdrowie. Po ogłoszeniu wyników i wysłuchaniu pani pielęgniarki, wszystkie dzieci zostały zaproszone na „małe, co nieco”.
Specjalne podziękowania składamy nauczycielkom i opiekunkom, pod kierunkiem których powstały tak piękne prace, zapraszając jednocześnie do udziału w kolejnych edycjach konkursu.
Anna Gwóźdź
Mimo, że kalendarzowa zima jeszcze nie nadeszła, my już cieszymy się z jej mroźnych uroków. W piątek, w ramach zajęć wychowania fizycznego, uczniowie klas IV-VI wybrali się na lodowisko w Świdnicy, otwierając tym samym sezon łyżwiarski. Okazuje się, że umiejętności niektórych uczniów z roku na rok są coraz lepsze. Pomimo, że niektórzy z nas mieli pierwszy raz łyżwy na nogach, wszyscy wrócili cali i zdrowi. Humory dopisywały i wszyscy bawili się doskonale.
Joanna Kulpińska
W całej Polsce zorganizowano wiele imprez biegowych, których celem jest uczczenie 94. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W ten sposób patriotyczną manifestację świętował po raz kolejny Żarów. 12 listopada na starcie zobaczyliśmy 94 uczniów ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z terenu gminy Żarów. Startowali także nasi sportowcy. Jak sobie poradzili, dowiecie się zaglądając do zakładki Osiągnięcia uczniów.
Mariusz Kozakow
Obchody Dnia Niepodległości rozpoczęliśmy w naszej szkole już w piątek 9 listopada. Uczniowie w galowych strojach zebrali się na dużej przerwie, by wziąć udział w apelu przygotowanym przez IV, V i VI klasę pod opieką pani Małgorzaty Kluski i pani Joanny Kulpińskiej. Podniosły nastrój zakłóciło nieoczekiwane wtargnięcie kibica, który chciał wiedzieć skąd to całe zamieszanie. Zarówno on, jak i wszyscy zebrani, mogli dowiedzieć się kiedy i w jaki sposób Polska utraciła niepodległość. Obejrzeliśmy parę krótkich filmów oraz scenek. Trzej zaborcy zostali przedstawieni w postaci czarnych kruków. Pojawił się nawet sam Napoleon! Wysłuchaliśmy utworu grupy Sabaton „Uprising” a także piosenek „Warszawo ma” i „Serce w plecaku” w wykonaniu uczniów i uczennic. Nie mogło zabraknąć oczywiście hymnu, który został odśpiewany z należytym szacunkiem i w całości (niektórzy mieli problem z tekstem ostatniej zwrotki).
W niedzielę 11 listopada poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w obchodach Dnia Niepodległości w Żarowie. Po południu nasza śpiewająca reprezentacja wystąpiła na Festiwalu Piosenki Patriotycznej zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Sportu.
Maria Samolewska
Tak naprawdę gościliśmy aktorów Teatru Profilaktycznego „Grupa T”, którzy wcielili się w liczne role, m. in. sympatycznej mrówki Helenki i nader szarmanckiego słonia Tadeusza. Wszystko po to, aby uświadomić młodym widzom, jak ważna w życiu człowieka jest przyjaźń, ale przyjaźń mądra i świadoma. Przedstawienie „Magiczny kapelusz” poruszało szereg istotnych problemów. Mówiło o samoakceptacji i budowaniu poczucia własnej wartości, o szacunku dla innych, o wyjątkowości każdego człowieka, o budowaniu zdrowych, satysfakcjonujących relacji z innymi osobami. A wszystko zostało nam „podane” w formie kabaretowej, którą uwielbiają zarówno ci najmłodsi, jak i bardziej dorośli.
Małgorzata Kluska
Przekonali się o tym uczniowie klas I – III, którzy 25 października wzięli udział w projekcie prowadzonym przez studentów i studentki Wyższej Szkoły Bankowości we Wrocławiu, panią Sabinę Stachurek i pana Andrzeja Pawlaka. Inspiratorką i pomysłodawczynią dramy była pani Anna Stefaniak. Prowadzący mogli również liczyć na wsparcie logistyczne pani Justyny Antonik oraz pana Łukasza Wieruszewskiego. Projekt „Woda to życie” to inspirujące zajęcia ekologiczne prowadzone za pomocą fińskiej metody Green Drama.
Tematem przewodnim zajęć była woda, sposoby jej pozyskiwania, oszczędzania, jak również problem braku wody w krajach afrykańskich. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny o Afryce, który zasmucił młodych widzów i uwrażliwił na konieczność oszczędzania każdej kropli wody. Uczestnicy dramy docenili fakt, że w naszych domach jest czysta i bieżąca woda, że nie musimy nieść jej w dużych wiadrach na głowie przez parę kilometrów. Projekt skoncentrowany był na pracy zespołowej z wykorzystaniem metod aktywizujących. Zapewniło to dzieciom świetną zabawę, pełne zaangażowanie w zadania oraz doskonały nastrój. Uczniowie nie nudzili się ani przez chwilę. Dowiedzieli się, na czym polega obieg wody w przyrodzie, „wyławiali” z wyimaginowanej rzeki śmieci, bawili się w kalambury, rysowali wspólnie plakaty oraz odrysowywali swe stopy, na których pojawiły się ważne deklaracje dotyczące sposobów oszczędzania wody.
Prowadzący zajęcia byli świetnie przygotowani do spotkania z dziećmi, wykazali się pełnym profesjonalizmem i zdobyli serca dzieci swą otwartością i poczuciem humoru. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali pamiątkowe „wodne” dyplomy oraz ptasie mleczko. Dzieci odwdzięczyły się swym uśmiechem, wyrazami sympatii oraz pamiątkowymi ołówkami własnej roboty.
Serdecznie dziękujemy gościom za zapał i entuzjazm zaszczepiony uczniom, za lekcję, którą zapamiętają długo.
Monika Odon, Małgorzata Kluska
Dnia 24 października odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klasy pierwszej do grona czytelników biblioteki Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu. Pierwszoklasistów przywitał kontroler, który rozdawał czytelnikom bilety do „Krainy zagadek i konkursów”. Uczniowie bawili się świetnie podczas różnych konkursów i zagadek. Podczas uroczystości pierwszoklasiści zostali zapoznani z obowiązkami czytelnika, dowiedzieli się, jak należy traktować książkę i jak zachować się w bibliotece. Następnie przystąpiono do najważniejszego punktu spotkania – uroczystego pasowania. Dzieci z dumą wypowiadały słowa przyrzeczenia. Na zakończenie wszyscy pierwszoklasiści otrzymali dyplomy, książki oraz zakładki do książek. Wszystkie dzieci były bardzo dumne, że zostały przyjęte w poczet nowych czytelników. Od czasu pasowania pierwszoklasiści stanowią największy procent wypożyczających.
Agnieszka Szponarska
Dnia 19. 10. 2012 r. uczniowie klas I – III udali się na żarowski cmentarz w celu uporządkowania opuszczonych i zaniedbanych grobów dziecięcych. Dzieci bardzo zaangażowały się w działania wolontaryjne: plewiły chwasty, zamiatały liście, stawiały przewrócone krzyże. Na każdym zapomnianym nagrobku pojawiły się płonące znicze oraz kwiaty. Praca paliła się dzieciom w rękach, w mgnienia oku wszystko przejaśniało, zrobiło się pięknie a niektóre nagrobki nie były wcześniej w ogóle widoczne spoza wysokich traw. Uczniowie stanęli na wysokości zadania, zachowali się bardzo dojrzale, w skupieniu i ciszy, a przy tym niezwykle sprawnie posprzątali cmentarz dziecięcy. Serca nauczycieli urosły do samego nieba na widok klękających wychowanków, modlących się za duszyczki najmłodszych rówieśników. Dziękujemy Rodzicom za włączenie się w tę szczytną akcję, było mnóstwo zniczy i pięknych, samodzielnie wykonanych stroików.
Koordynator d / s wolontariatu – Monika Odon
Dnia 15 października w naszej szkole rozpoczęły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej połączone z pasowaniem pierwszoklasistów na uczniów. Przepięknie ubrani uczniowie od samego rana składali swym Nauczycielom najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za wspólną pracę i zabawę. Miłej atmosferze towarzyszyły też ostatnie przygotowania i nerwowe próby. Wszak wśród zaproszonych Gości byli: zastępca Burmistrza Gminy Żarów – Pan Grzegorz Osiecki, rodziny pierwszoklasistów, emerytowani nauczyciele naszej szkoły, Panie Maria Bal i Janina Mikołajek. Na co dzień niesfornym uczniom klasy I (mającym do tego jeszcze prawo) udzielił się nerwowy nastrój, który zaowocował pięknymi występami baletowymi w „Walcu Kwiatów” i „Jeziorze Łabędzim”. Oczy widowni oraz mała trema zmobilizowały do samodyscypliny i pełnego skupienia. Po zdaniu tego szkolnego testu pierwszoklasiści przyodziani w żakowskie czapki, złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar naszej szkoły. Po złożeniu przysięgi Pani Dyrektor, Krystyna Wardach, dokonała pasowania dzieci na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły oraz wręczyła dyplomy i nagrody książkowe. Podczas uroczystości głos zabrał także zastępca Burmistrza, który w swej przemowie pokładał wielkie nadzieje w uczniach I klasy wierząc, że będą nieustannie pracować nad sobą. Pan Osiecki złożył także serdeczne życzenia nauczycielom naszej szkoły, a na ręce Pani Dyrektor kwiaty. Przedstawiciele Rady Samorządu Uczniowskiego, jako znak wdzięczności, wręczyli wszystkim pracownikom szkoły piękne róże. Następnie uczniowie klasy I odbili swe rączki na pamiątkowym drzewku na murach szkoły, pozostawiając tym samym po sobie trwały ślad. Po zakończeniu uroczystości wszyscy udali się na poczęstunek do klas. Drodzy Pierwszoklasiści, życzymy Wam wytrwałości w dotrzymaniu słów przysięgi, bądźcie chlubą i dumą naszej szkoły! Życzymy również wielu sukcesów na drodze, na którą właśnie wkroczyliście oraz ciągłej pracy nad sobą i wyciągania konstruktywnych wniosków. Drodzy Rodzice, życzymy wiele wspólnie przeżytych radosnych chwil, związanych z faktem, że Wasze dzieci stały się Uczniami. Życzymy, by starczało Wam sił na towarzyszenie dzieciom w ich drodze ku wiedzy i dorosłości. Serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu poczęstunku, za pełne zaangażowanie oraz mile spędzony czas.
Wychowawca klasy I – Monika Odon
Tak od piątku, 12 października, nazywa się nasz Uczniowski Klub Sportowy. Ogłosiliśmy konkurs na najciekawszą nazwę, jednak jury nie było w stanie wybrać najodpowiedniejszej nazwy spośród tych, które wpłynęły. Pojawiły się bowiem dosyć oryginalne nazwy, jak OWCE, ZOMBI, FC… No cóż, dziecięca fantazja nie zna granic. Jury w składzie: pan Mariusz Kozakow, Zuzanna Smaruj i Joanna Kulpińska zdecydowało, aby wykorzystać propozycje zgłaszane wcześniej przez uczniów kl. IV-VI. Nazwa „Błękitni Zastruże” zyskała najwięcej zwolenników.
Małgorzata Kluska
Podajemy wyniki konkursu na największego ziemniaka:
I miejsce: Mateusz Jurkowski
II miejsce: Maciej Kaczmarzyk
III miejsce: Natalia Olszańska
Okazało się, że najcięższy z przyniesionych okazów waży aż 99 dekagramów! Gratulujemy i liczymy na to, że w przyszłym roku wyhodujecie jeszcze większego olbrzyma.
Joanna Górska, Amelia Marczak, Aleksandra Madej i Paulina Jóźwiak
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski przeprowadził plebiscyt na najsympatyczniejszego chłopaka w szkole. W tym roku dziewczęta wybrały 5 chłopców, którzy zasługują na to miano. Są to:
I miejsce: Wojciech Mróz
II miejsce: Szymon Kulpiński i Jakub Konderla
III miejsce: Krystian Szywała i Norbert Pajor
Zorganizowaliśmy również dyskotekę, na którą przygotowaliśmy muzykę, poczęstunek i konkursy, w których każdy mógł brać udział. Najśmieszniejszą konkurencją okazało się ubieranie lalki Barbie w damskie ciuchy.
Joanna Górska, Amelia Marczak, Aleksandra Madej i Paulina Jóźwiak
26. 09. 2012 grupa kibiców Naszej Szkoły wyjechała do Wrocławia na mecz ćwierćfinałowy Pucharu Polski WKS „Śląsk” Wrocław – GKS Bełchatów. Kibicowaliśmy głośno i wytrwale, niektórzy stracili „głos”. WKS pokonał GKS 3: 0 dzięki nam.
Grupa kibiców: Joanna Górska, Paulina Jóźwiak, Marek Wojak, Wiktor Petryszyn, Kamil Wąsowski, Kacper i Krystian Szywała i Chrystian Suck oraz opiekun grupy Mariusz Kozakow.
Mariusz Kozakow
Sport to zdrowie i należy uprawiać go przez cały rok! Dobrze wiedzą o tym nawet nasi milusińscy z „Bajlandii”. Aby oficjalnie rozpocząć nowy, sportowy rok szkolny 2012/2013, postanowiliśmy zorganizować na boisku w Zastrużu konkurencje dla wszystkich chętnych dzieci. Na boisku zapłonęło, niczym znicz olimpijski, ognisko, przy którym wszyscy wygłodniali zawodnicy mogli posilić się kiełbaską i bułeczką. Pomysłodawcą i „głową” całego przedsięwzięcia był pan Mariusz Kozakow. Uczniowie mogli sprawdzić swoje siły na torze przeszkód lub wyszaleć się, walcząc o kolejne bramki w mini meczach piłki nożnej. Odbyły się również biegi przełajowe, których wyniki przedstawiamy poniżej.
dziewczęta:
I miejsce - Joanna Górska
II miejsce - Paulina Jóźwiak
III miejsce - Klaudia Banasik
IV miejsce - Amelia Marczak
V miejsce - Nadia Lipinska
VI miejsce - Martyna Witkowska
chłopcy:
I miejsce - Marek Wojak
II miejsce - Jakub Konderla
III miejsce - Mateusz Lesiak
IV miejsce _ Norbert Pajor
V miejsce - Kamil Wojak
VI miejsce - Dawid Łodej
Małgorzata Kluska
Podhalańskie grule, wielkopolskie pyry, czeskie brambory, ukraińskie barabole zagościły w naszej szkole 21 września, aby uświetnić kolejne obchody Święta Pieczonego Ziemniaka. Ci znamienici goście to nasze swojskie ziemniaki lub kartofle (w naszym regionie obie formy są równie popularne). Mogły pokazać się one w pełnej krasie podczas konkursu na „ZIEMNIAKA GIGANTA”, stały się również tematem zagadek, rebusów i krzyżówek, no i oczywiście daniem głównym. Najmłodsze dzieci zanim spałaszowały pieczone w ognisku ziemniaki, upajały się nastrojem pierwszego dnia jesieni. Zasmakowały kremu orzechowego na przepysznych waflach, rozpoznawały barwy jesieni podczas zabaw z chustą animacyjną. Wokół zaś roznosił się zapach lawendy. Starsze dzieci uczestniczyły w tym czasie w „Ziemniaczanych potyczkach”. Chłopcy i dziewczęta z ogromnym zapałem rozwiązywali krzyżówki, zagadki i łamigłówki. Jednym z bardziej czasochłonnych zadań było ułożenie wierszyka według ustalonych kryteriów oraz praca plastyczna- pejzaż jesienny wykonany ziemniaczanymi pieczątkami. Po zakończeniu świetnej zabawy wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Dzięki uprzejmości kibicujących nam rodziców była również wata cukrowa (w tym miejscu czas na podziękowania- gorące i wielkie „Dziękujemy” kierujemy do pana Sławomira Dąbrowa).
Małgorzata Kluska
14 września w ramach gminnej akcji „Dzień Bez Samochodu” uczniowie klas IV-VI wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka oraz włodarzami miasta wyjechali rowerami na ulice Żarowa, aby wyrazić swoje poparcie dla działań proekologicznych.
W tym dniu nastąpiło również uroczyste otwarcie Alei Korczaka oraz wmurowanie Kapsuły Dziecięcych Marzeń, w której znalazły się najskrytsze pragnienia uczniów z całej gminy. Pan Marek Michalak zachęcał obecne na uroczystości dzieci, aby nigdy nie przestawały marzyć, bo tylko wtedy ich marzenia będą się spełniały.
Uwieńczeniem akcji był udział w zabawach i grach sportowych na żarowskim Orliku, zorganizowanych na rzecz chorej na białaczkę Natalii.
Joanna Kulpińska
Pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja „Sprzątanie świata – Polska”, koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację „Sprzątanie Świata – Polska”, w której uczestniczyła również nasza społeczność szkolna. Dnia 14 września uczniowie wraz z nauczycielami porządkowali teren wokół szkoły oraz we wsi. Pamiętajmy jednak, aby dbać o nasze otoczenie nie tylko raz do roku!
Joanna Kulpińska
W roku szkolnym 2012/2013 uczniowie klas I – III będą objęci projektem przyrodniczym zatytułowanym Leśna Szkoła. Zajęcia są realizowane raz w tygodniu przez 2 godziny w cieniu zastrużańskiego lasu. Główne cele, jakie przyświecają projektowi to: poszanowanie świata roślin i zwierząt leśnych, wdrażanie do opieki nad zwierzętami leśnymi w okresie zimowym oraz uwrażliwienie na problemy ekologiczne. Zachętą dla uczniów do podejmowania proekologicznych działań będą sprawności, jakie będą mogli zdobywać przez cały czas trwania projektu. Wśród najbardziej obleganych sprawności znalazły się: Kuchcik, Łazik, Starszy Brat, Opiekun Ogniska, Grzybiarz, Przyjaciel Przyrody. Ambitniejsi przyrodnicy postanowili spróbować powalczyć o wszystkich osiemnaście sprawności. Trzymamy kciuki! Za nami już pierwsze zajęcia, które bardzo podobały się dzieciom. Największą furorę zrobiła plaga żab w lesie, które z chęcią pozowały do zdjęć. Uczniowie zostali zapoznani z ideą projektu, zasadami zachowania się w lesie oraz głównym obszarem naszych działań. Nie mogło obejść się bez ogniska integracyjnego z kiełbaskami, bez zbiórki chrustu oraz nauki układania ognisk. Na zakończenie uczniowie otrzymali zielone balony z logiem Leśnej Szkoły, po czym przesiąknięci zapachem dymu ruszyli zielonym pochodem na przystanek autobusowy.
Monika Odon
Dzięki uprzejmości Wrocławskiego Klubu Kajakowego „Wiadrus” mogliśmy uczestniczyć we wspaniałej imprezie organizowanej rokrocznie już od 28 lat. Członkowie „Wiadrusa” z panią prezes Lucyną Juśkiewicz przygotowali dla zaproszonych dzieci mnóstwo atrakcji. Najmłodsi uczestnicy pikniku mieli okazję wyruszyć w rejs statkiem „Wiktoria” po Odrze, uczestniczyć w kajakowych przejażdżkach, pływać motorówką Policji Wodnej, a także rywalizować w wieloboju kajakowo-sportowym. Na dzieci czekał również słodki poczęstunek, nagrody i niespodzianki ufundowane przez Zarząd Główny PTTK oraz licznych sponsorów i darczyńców.
Wszystkim zaangażowanym w organizację pikniku nad Odrą serdecznie dziękujemy!
Małgorzata Kluska
„Nie tak ważne, żeby człowiek dużo wiedział,
ale żeby dobrze wiedział,
nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał,
nie żeby go wszystko trochę obchodziło,
a żeby go coś naprawdę bardzo zajmowało.”
To słynne motto Janusza Korczaka stało się osnową uroczystości z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2012/2013 w Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu. Minął czas wakacji, czas wielu wrażeń i wypoczynku. Przed nami kolejny rok szkolny, rok pełen nowych wyzwań i nadziei. Podczas uroczystej akademii usłyszeliśmy przesłanie księdza proboszcza, Pawła Szajnera, który mówił o poszukiwaniu przez każdego człowieka doskonałej perły. Perłą tą jest mądrość, dobro, szacunek dla bliźniego oraz do samego siebie. Dla każdego poszukiwanie tej perły będzie odrębną, osobistą przygodą, czasami wymagającą wiele wysiłku i determinacji, a czasem zmuszającą do dokonywania najrozmaitszych wyborów. Nowy rok szkolny dla każdego ucznia jest początkiem dochodzenia do mądrości życiowej. W szkole nie tylko zdobywamy wiedzę, ale również uczymy się koleżeństwa, szacunku, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Podobne przesłanie zawierał odczytany podczas uroczystości list do uczniów od Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka. W liście tym czytamy: „Szkoła stawia przed Wami różne wyzwania. Czasem łatwiejsze. Czasem całkiem trudne. To także jest nauka życiowa. W ten właśnie sposób uczycie się bowiem osiągać cele. To bardzo ważna umiejętność- potrzebna i małym, i dużym. Szczególnie to cenna umiejętność, gdy cele wyznacza się razem, w grupie. A jeszcze razem, gdy razem się je osiąga”. Pani dyrektor, Krystyna Wardach, życzyła wszystkim, aby rozpoczynający się rok szkolny, był rokiem pełnym sukcesów osiąganych w atmosferze dobrej współpracy i procesem wspólnego wzrastania w mądrości i odpowiedzialności. W trakcie akademii nie zabrakło również odniesień to kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. 73. rocznica zbrodniczego ataku III Rzeszy i ZSRR na Polskę jest okazją do wspomnień poległych oraz okazją do refleksji na temat respektowania we współczesnym świecie praw człowieka.
Małgorzata Kluska
Kto myślał choć przez chwilę, że szkoła podczas wakacji jest zamknięta na cztery spusty, mocno się pomylił. Jak co roku czas dwumiesięcznego leniuchowania dla dzieci, jest czasem wytężonej pracy dorosłych. Po dziesięciomiesięcznej pracy budynek szkoły trzeba przygotować do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Prace rozpoczęliśmy już w maju, kiedy to generalny remont przeszła pracownia komputerowa. W sierpniu w szkole pojawili się rodzice, którzy wykonali bieżące naprawy oraz pomalowali najbardziej wysłużone sale lekcyjne. Panie Alicja Petryszyn i Kamila Wąsowska oraz panowie Wojciech Wiącek i Tomasz Kulpiński odświeżyli sale, w których uczą się piąto- i szóstoklasiści. Mogliśmy również liczyć na pomoc przy składaniu zakupionych mebli i ławek szkolnych. Tutaj wielką aktywnością wykazali się panowie Sławomir Dąbrowa, Michał Dąbrowa, Andrzej Wąsowski, Kazimierz Mróz oraz Wojciech Graca. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu w życie naszej placówki pana burmistrza Leszka Michalaka, udało się nam w tym roku wymienić okna w przedszkolu. Ocieplona została również jedna ze ścian pawilonu, wyremontowany został komin. W pracach tych mogliśmy liczyć na ogromną pomoc pana Grzegorza Lesiaka. Otoczenie szkoły również sukcesywnie się zmienia, a to dzięki zaangażowaniu i pomysłowości samych nauczycielek i pracowników szkoły. Składamy najserdeczniejsze podziękowania wszystkim tym, którzy chętnie włączyli się w akcję remontową i udowodnili, że warto bezinteresownie pomagać innym- dla wspólnego dobra. Dzięki takiej postawie Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Zastrużu rozkwita i pięknieje, a wraz z nią wychowankowie, którzy do niej uczęszczają.
Małgorzata Kluska
Dnia 13 lipca 2012r. zakończyła się dwutygodniowa półkolonia w naszej szkole. Organizatorami wypoczynku było żarowskie stowarzyszenie „Edukacja” oraz stowarzyszenie „Nasze dzieci – wspólna szkoła”. Oba tygodnie obfitowały w liczne wyjazdy i letnie atrakcje. Koloniści odwiedzili Kudowę Zdrój, Wrocławskie Zoo, Planetarium, Czekoladziarnię oraz park linowy w Jedlinie Zdroju. Umiejętności pływackie ćwiczyliśmy na basenach w Strzegomiu i Świebodzicach. Niezwykle pouczająca okazała się wizyta w Nadleśnictwie w Świdnicy. Zachwyciła nas jaskinia nietoperzy oraz Stacja Edukacji Ekologicznej, gdzie mogliśmy zgłębić wiedzę na temat pracy polskich leśników. Gościliśmy również w szkole przedstawiciela Fundacji św. Huberta, pana Marcina Marca - leśnika, myśliwego, sokolnika, dzięki któremu mogliśmy uczestniczyć w niezwykłej lekcji przyrody „Las wokół nas”. Koloniści zostali pochwaleni przez prowadzącego za mądre odpowiedzi i dużą wiedzę na temat polskich lasów.
Drugi tydzień to czas II edycji Letniej Szkoły Odkrywców, orgaznizowanej w ramach projektu „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”. W tym roku zajęcia w ramach LSO prowadziło sześć pań, studentek pedagogiki z Warszawy i Wrocławia. Realizowane projekty edukacyjne związane były z fizyką, optyką i kosmosem. Najwięcej emocji wśród dzieci wzbudziła budowa peryskopu i urządzeń do komunikowania się na odległość. Zajęcia służyły dzieciom w rozwijaniu zainteresowań i zdolności oraz rozbudzaniu potrzeby uczenia się, poznawania świata i wyjaśniania go. Zaszczepiona również została dzieciom miłość do zumby- wyjątkowej formy ruchu, która jest połączeniem tańca i aerobiku. W trakcie półkolonii rozegrane zostały również turnieje - Turniej Warcabowy, Szachowy oraz Turniej Tenisa Stołowego. Zajęcia warcabowe i szachowe poprowadził pan Michał Bieszczad, któremu serdecznie dziękujemy. Półkolonię zakończył II Bieg Zastrużański, którego zwycięzcą został Kamil Wąsowski.
Kamila Graca
Ta sensacyjna wiadomość w dn. 18.07.2012 r. wczesnym popołudniem obiegła niektórych mieszkańców i pracowników Jaworzyny Śląskiej. A wszystko to za sprawą trwającego trzy dni szkolenia grona pedagogicznego z Zastruża na temat filozofii pracy naszej szkoły, wizji jej rozwoju i oceniania kształtującego, które odbyło się w restauracji „Magnolia” (szczegółowe informacje na temat szkolenia w zakładce Ruch Naukowy). Uwieńczeniem zdobytej wiedzy był projekt edukacyjny na temat skarbów Jaworzyny Śląskiej w trzech kategoriach: skarby przyrody, niematerialne skarby (ludzie, historia, legendy, potrawy) oraz skarby architektoniczne. Pedagodzy z Zastruża, mając jedynie niespełna 3 godziny na wykonanie zadania, złożyli spontaniczne, niespodziewane wizyty pracownikom: Urzędu Gminy, SOK – u, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa, oraz rozśpiewanym emerytom i rencistom. Przeprowadzili rozmowy z napotkanymi mieszkańcami, tropili skarby i dokumentowali je, robiąc zdjęcia oraz nagrywając wywiady. Towarzyszyła im przy tym świetna zabawa oraz dziecięca radość z możliwości wcielenia się w rolę uczniów. Projekt edukacyjny- to główna metoda pracy w Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu, stąd pomysł na wakacyjne utrwalenie tej wiedzy, wszak nauczyciel doskonali się przez całe życie. Zadanie okazało się tym przyjemniejsze, że nauczyciele – badacze zostali przyjęci z ogromną otwartością, ciepłem i gościną. Nikt nie odmówił udzielenia potrzebnych informacji, ba, emeryci i renciści odwiedzili pedagogów w Magnolii, jako żywy dowód jaworzyńskiego skarbu. Przepięknie zaśpiewali skoczne utwory ze swego repertuaru. Było wesoło, skocznie i przyjaźnie. Oprócz poznania wspaniałych ludzi, szkolenie dało nam coś więcej: efektywnie spędzony czas, integrację, przełamywanie barier i stereotypów nudnego nauczyciela oraz wiarę w to, że w zgranym zespole, patrzącym w jednym kierunku, możemy zdobywać góry, m. in. dlatego, że wokół nas są dobrzy i otwarci ludzie. Nauczyciel pasjonata- to zaciekawiony i zmotywowany do nauki i rozwoju uczeń.
Pragniemy szczególnie serdecznie podziękować za ciepło i pomoc: Pani Agnieszce Ziobro (pracownikowi Urzędu Miasta Jaworzyna Śl.), Panu Michałowi Góra (założycielowi Bractwa Rycerskiego św. Barbary), Pani Stefanii Grajaszek (prezesce Klubu Emerytów i Rencistów), Panu Zbigniewowi Gryzgot i Pani Katarzynie Szczerbińskiej, którzy współtworzą skarb Jaworzyny Śląskiej, jakim jest niewątpliwie Muzeum Kolejnictwa.
Monika Odon
Uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2011/2012
Nareszcie, już są! Upragnione i długo wyczekiwane przez wszystkie dzieci WAKACJE! Po dziesięciu miesiącach wytrwałej pracy czas oficjalnie zakończyć rok szkolny- rok obfity pod względem wydarzeń szkolnych i gminnych, konkursów, ciekawych inicjatyw lokalnych, czy pracy na projektach.
Uroczystości związane z zakończeniem roku szkolnego tradycyjnie rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele w Zastrużu. Mszę celebrował proboszcz Paweł Szajner, zaś o oprawę muzyczną zadbał szkolny chórek pod kierunkiem pani Magdaleny Komisarczyk. Akademia również miała swój uświęcony już tradycją porządek- najpierw polonez, potem program artystyczny, pożegnanie szóstoklasistów, przekazanie dokumentacji nowej radzie Samorządu Uczniowskiego, no i wreszcie wręczenie świadectw i nagród książkowych, Listów gratulacyjnych i prestiżowych Nagród Orła. W tym roku ceremoniał został poszerzony o oficjalne wręczenie nagrody w konkursie „Warto być dobrym!”. Podczas apelu pani dyrektor wręczyła główną nagrodę, czyli rower górski, Amelii Marczak. Podczas uroczystości każde dziecko zostało wyróżnione i docenione. Wszyscy uczniowie klas I-III otrzymali nagrody książkowe, zaś za wyniki w nauce zostali szczególnie wyróżnieni:
KLASA I- Hubert Pajor i Grzegorz Wąsowski,
KLASA II- Hanna Madej i Alicja Tyrolska,
KLASA III- Mikołaj Pokój, Kacper Szywała, Wiktoria Urniaż, Norbert Pajor.
Uczniowie klas IV-VI również otrzymali świadectwa z rąk wychowawców i pani dyrektor.
Za szczególne osiągnięcia w nauce wyróżnieni zostali:
Kinga Dukiewicz, Aleksandra Madej, Wiktor Petryszyn, Klaudia Banasik, Konrad Marcjan, Adrian Wiącek. Rodzice wymienionych uczniów odebrali z rąk pani dyrektor Listy gratulacyjne. Uczniowie z najwyższą średnią ocen otrzymali również stypendia szkolne.
Jednak najbardziej oczekiwanym momentem było wręczenia Nagród Orła. Oto uczniowie, którzy w tym roku szkolnym swoją postawą i zaangażowaniem zasłużyli na statuetkę:
Marek Wojak (za szczególne osiągnięcia sportowe),
Aleksandra Madej (za osiągnięcia w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych),
Wiktor Petryszyn (za zainteresowania i osiągnięcia językowe),
Krystian Szywała (za rozwój postawy społeczno- obywatelskiej),
Konrad Marcjan (za osiągnięcia artystyczne),
Kinga Dukiewicz (za prezentowanie postawy społeczno- obywatelskiej).
Małgorzata Kluska
Nadszedł czas pożegnań… Kolejni uczniowie naszej szkoły stają się jej absolwentami i rozpoczynają nowy etap życia w gimnazjum… Będzie nam ich brakowało… Tradycyjnie już w przeddzień rozdania świadectw uczniowie klasy V z pomocą rodziców przygotowali piknik pożegnalny dla szóstoklasistów. Oprócz świetnych konkursów i przepysznego poczęstunku były również chwile wzruszenia…
Kingo i Pawle, trzymajcie się i często nas odwiedzajcie!
Małgorzata Kluska
Słoneczna pogoda i prawdziwie letnia atmosfera sprzyjały w tym roku organizacji Pikniku Rodzinnego w Zastrużu. Tym razem imprezę połączyliśmy w Festiwalem Piosenki Turystycznej i Żeglarskiej oraz z Przeglądem Kabaretów. Niestety, czerwiec okazał się bardzo pracowity dla wszystkich szkół i z tego powodu gościliśmy jedynie jednego przedstawiciela Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie, Czarka Duszę. Nie zawiedli prężnie działający i pełni życiowej pasji członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Jaworzyny Śląskiej. Mieliśmy również ogromną przyjemność gościć przyjaciół w wrocławskiego Klubu Sportowego „Wiadrus”, którzy jak zwykle zabrali ze sobą kajaki i urządzili dla dzieci spływ z Zastruża do Pyszczyna. Sołectwo wsi Zastruże zadbało o przygotowanie boiska sportowego, zaś członkowie stowarzyszenia „Nasze dzieci- wspólna szkoła” przygotowali kiermasz, loterię oraz bufet. Wszystkim zaangażowanym w organizację pikniku serdecznie dziękujemy!
Małgorzata Kluska
16- 22 czerwca 2012
Dzięki panu Andrzejowi Pogorzelskiemu, absolwentowi i miłośnikowi naszej szkoły, mogliśmy w tym roku szkolnym nawiązać współpracę z Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Rumi. W ramach tej współpracy otrzymaliśmy zaproszenie do Trójmiasta. W wycieczce, która miała nie tylko walor krajoznawczy, ale również badawczy, wzięli udział uczniowie klasy III, IV, V i VI. Podczas pięciodniowego pobytu na Pomorzu mieliśmy okazję zwiedzić Gdynię (Skwer Kościuszki, Oceanarium, ORP „Błyskawica”, Dar Pomorza), Gdańsk (Rynek, Żuraw, Kościół NMP), Sopot oraz Hel (Fokarium). Dzieci, oprócz zabaw na plaży, mogły pogłębić swoją wiedzę o zasobach Bałtyku, utrwalić umiejętność posługiwania się kompasem, mapą. A w ramach projektu „Obywatel Ś.” przyjrzały się bliżej problemowi globalizacji.
Małgorzata Kluska
We wtorek, 12 czerwca, odbył się w naszej szkole turniej wiedzy o krajach europejskich pod znajomym tytułem „Europa da się lubić!”. Organizatorkami konkursu były panie Kamila Graca i Agnieszka Szponarska, zaś „pierwszoplanowymi aktorami” uczniowie klas I-VI. Każda z klas miała za zadanie wystawić w turnieju klasową reprezentację składającą się z pięciu osób. Wszystkie zespoły miały również przygotować plakaty zgodnie z podanymi wcześniej kryteriami. I tak w turnieju wystartowała Anglia- klasa I, Włochy- klasa II, Hiszpania- klasa III, Francja- klasa IV, Niemcy- klasa V i Szwecja- klasa VI. Konkurencje i zadania okazały się dla wszystkich drużyn zaskakująco łatwe. Publiczność bawiła się świetnie, a zwycięzcami okazały się tak naprawdę wszystkie zespoły, które wykazały się wiedzą, aktywnością i zaangażowaniem.
Małgorzata Kluska
Kronika filmowa- SP w Zastrużu ma patrona
Jednym ze szczególnych akcentów dnia nadania imienia szkole było spotkanie po latach absolwentów naszej szkoły. Bal absolwentów i przyjaciół Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu odbył się 1 czerwca w żarowskiej restauracji ŻARMED. Od wielu lat pragnęliśmy, aby odbyło się takie spotkanie i mamy nadzieję, że Zjazd Absolwentów stanie się naszą szkolną tradycją. Absolwenci mieli okazję powspominać, spotkać się z nauczycielami i pracownikami szkoły, a przy okazji świetnie spędzić czas. Zobaczcie sami, jak bawiliśmy się tego dnia.
Małgorzata Kluska
Od dziecięcych marzeń…
Od płaczu po pierwszej porażce.
Żeby wejść na jakiekolwiek szczyty,
trzeba chcieć i umieć marzyć…”
Ciąg dalszy informacji w załączniku.
Nadanie imienia - Pobierz plik
To jest jedno z najpiękniejszych świąt w roku- Dzień Mamy i Taty. W tym roku, 28 maja, uczniowie z wychowawcami przygotowali piknik rodzinny, podczas którego odbyły się prezentacje talentów. Były recytacje, tańce, wokalne wystąpienia. Każdy uczeń zaprezentował się na scenie- wszystko dla tych, którym zawdzięczamy życie, pierwsze poważne lekcje wiedzy i wychowania. Nie zabrakło również prezentów, serdecznych uścisków i szczerych, wzajemnych „tulanek”. Był słodki poczęstunek i kiełbaska z grilla.
Pani Krystyna Wardach, dyrektor szkoły, w słowach kierowanych do rodziców, podkreślała ogromną wartość współpracy rodziców z wychowawcami i nauczycielami dla szczęścia, rozwijania mocnych stron i ogólnego dobra każdego dziecka. „Nie ma dzieci- są ludzie”, jak pisał Korczak- w rozwinięciu tej myśli, pani dyrektor podkreśliła, że dziecko wzrastając w rodzinie, powinno otrzymać posag: wiarę w siebie, szacunek dla siebie i innych, uczciwość, tolerancję- to posag, który pozwala na bycie szczęśliwym człowiekiem. Zdarza się jednak, że zamiast pięknego posagu- dziecko otrzymuje bagaż, który ciąży mu przez całe życie. Bagaż ten stanowią złe, smutne doświadczenia z dzieciństwa, samotność w dorastaniu. Bycie rodzicem- jest coraz trudniejsze, ale nie wolno dorosłym zwalniać się z odpowiedzialności. Brak czasu- nie może tłumaczyć nieszczęścia dziecka. Szczęśliwe dziecko- to szczęśliwy dorosły. Pani dyrektor życzyła rodzicom radości we wspólnym wzrastaniu, by każdy dzień budził w rodzicach wewnętrzne dziecko; ciekawość, radość, spełnienie. Każdy z nas winien pamiętać, że „nie trzeba być wielkim człowiekiem, bycie człowiekiem- jest wielkie”.
Kamila Graca
Uczniowie klasy VI, jak podało 28 maja OKE we Wrocławiu, osiągnęli wspaniały wynik w tegorocznym sprawdzianie szóstoklasistów. Przy średniej ogólnopolskiej: 23, 3/ 40 pkt, wojewódzkiej: 22, 5, gminnej: 21, 1; nasza szkoła uzyskała 24, 5!!! „Sprawdzian był trudny”- przyznała pani Krystyna Szumilas, minister MEN. Tym bardziej cieszy wynik naszych uczniów. Gratulujemy i wierzymy głęboko, że w gimnazjum równie dobrze i radośnie uczniowie będą kontynuować naukę. Wszak ona, podobnie jak oddech czy bicie serca, trwa przez całe życie!
Krystyna Wardach
Niech żyje bal!
Drugi raz nie zaproszą nas wcale!
Orkiestra gra!
Jeszcze tańczą i drzwi są otwarte!
Dzień warty dnia!
A to życie zachodu jest warte!
Już 1 czerwca 2012 r. od godz. 18.00, w restauracji ŻARMED w Żarowie, będziemy mogli wspominać nasz pobyt w Szkole Podstawowej w Zastrużu. Pełny koszt udziału to 90 zł/os.
Prosimy o dokonanie wpłat na konto:
Stowarzyszenie „Nasze Dzieci- Wspólna Szkoła”
Zastruże 19A
58- 130 Żarów
BZWBK/ oddział nr 1 w Żarowie
Nr rachunku: 52 1090 2369 0000 0001 0344 4057 z dopiskiem: darowizna, imię i nazwisko osoby wpłacającej, lub w sekretariacie szkoły.
Zadzwoń, nr tel: 74 8580 808, w godz. 7.30-15.30
ZAPRASZAMY SERDECZNIE WSZYSTKICH ABSOLWENTÓW I PRZYJACIÓŁ SZKOŁY
„Nie lubimy próżnować”- mówi Kinga Dukiewicz, przewodnicząca rady SU. Uczniowie w naszej szkole wzrastają w poszanowaniu pracy i coraz chętniej angażują się w zadania i projekty związane z pracami na rzecz społeczności lokalnej. Towarzyszy im świadomość, że pracują przecież- również dla siebie. Za zgodą sołtysa, pana Wojciecha Elżbieciaka, 12 maja odnowiony został przystanek w Zastrużu, a w czwartkowe popołudnie, 17 maja, na ścianach przystanku pojawiły się piękne słoneczniki. Pomagał pan Wiesław Sielicki, lokalny malarz- artysta. Na podobne prace czeka przystanek w Pyszczynie. Sołtys, pan Ryszard Pawlik, wyraził zgodę i nie krył zadowolenia. Wokół nas są ludzie, którzy potrzebują wsparcia. Uczniowie naszej szkoły chętnie pomagają starszym ludziom, często samotnym, w drobnych pracach porządkowych; ścinaniu trawy, malowaniu. Maj i czerwiec, to miesiące aktywności sąsiedzkiej. Bądźmy więc dobrymi sąsiadami, nie zapominajmy o tych „zza miedzy”.
Krystyna Wardach
W przeddzień Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja uczniowie naszej szkoły przygotowali kotyliony w barwach narodowych. Podczas krótkiego apelu Rada Samorządu Uczniowskiego przypomniała historię uchwalenia majowej konstytucji oraz odczytała list od Prezydenta RP, Pana Bronisława Komorowskiego. Pani dyrektor oraz pan Mariusz Kozakow wręczyli medale oraz dyplomy uczestnikom I Biegu Zastrużańskiego. Wśród nagrodzonych znalazły się również panie nauczycielki.
Małgorzata Kluska
Już po raz trzeci w naszej szkole zorganizowany został Gminny Interdyscyplinarny Turniej Wiedzy Trzecioklasisty OMNIBUS.
W turnieju udział wzięli uczniowie z czterech szkół: Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie, Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke w Mrowinach, Szkoły Podstawowej w Imbramowicach oraz uczniowie naszej szkoły.
Zadania konkursowe były urozmaicone, a pytania w nich zawarte dotyczyły różnych dziedzin. Poziom testu był wysoki, jednak uczniowie dobrze poradzili sobie z poszczególnymi zadaniami i uzyskali dużą ilość punktów.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce: Adriana Karkulowska (Szkoła Podstawowa w Imbramowicach)
II miejsce: Jakub Dulemba (Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie)
Aleksandra Biłas (Szkoła Podstawowa w Imbramowicach)
III miejsce: Maciej Pasternak (Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie)
Justyna Mikołajek ( Szkoła Podstawowa im. Anny Jenke w Mrowinach)
Norbert Pajor (Szkoła Podstawowa w Zastrużu)
Uczniowie wrócili z konkursu zadowoleni, rozemocjonowani, z pięknymi dyplomami i pamiątkowymi nagrodami. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz nauczycielom, którzy przygotowywali wychowanków do udziału w turnieju. I już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycji turnieju.
Anna Bielec
Przez Zastruże leniwie przepływa Strzegomka, która stała się pretekstem do lokalnego świętowania. Sołectwo Zastruża wraz ze stowarzyszeniem „Nasze dzieci- wspólna szkoła” oraz Wrocławskim Klubem Wodniaków „WIADRUS” zorganizowało 21 kwietnia piknik rodzinny. Motywem przewodnim stała się właśnie rzeka Strzegomka. Pomimo deszczowej pogody na boisku sportowym pojawiło się sporo interesujących gości. Oprócz bawiących się dzieci i rodziców, pojawili się również członkowie Klubu Wodniaków, którzy przygotowywali się do corocznego spływu kajakowego z Zastruża do Stróży. Żywym zainteresowaniem cieszyły się liczne konkurencje i zabawy dla dzieci, a także kiermasz lokalnych wyrobów. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w I Biegu Zastrużańskim, a także w spotkaniu z wrocławskimi gośćmi. Z rąk kierownika spływu, komandora Kazimierza Gorczyckiego, najmłodsi otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz plakietki w kształcie wiosła. Nie zabrakło również pysznych, lokalnych specjałów. Na stole królowała grochówka oraz kiełbasa, zaś najmłodsi chętnie pałaszowali gofry i ciasta. Nad całością przedsięwzięcia czuwali pan Wojciech Elżbieciak- sołtys Zastruża oraz członkowie stowarzyszenia „Nasze dzieci- wspólna szkoła”.
Małgorzata Kluska
Wyniki I Biegu Zastrużańskiego:
I miejsce - Marek Wojak
II miejsce - Amelia Marczak
III miejsce - Mateusz Lesiak
To duże, poważne, ale i wdzięczne wyzwanie, świadomie podjęte przez wychowawców i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Zastrużu. W ramach obchodów Roku Korczaka- uczniowie i wychowankowie piszą, a młodsze dzieci- rysują, listy do nauczycieli, wychowawców i dyrektorki szkoły. Nadawcy dziękują za wiele, przepraszają za różne zdarzenia i proszą o… wsparcie w różnych obszarach swojego życia. „Nie ma dzieci- są ludzie”- ta korczakowska, głęboka myśl, pozwala i nakazuje spojrzeć na życie dziecka przez pryzmat jego, jakże często smutnych i dramatycznych, doświadczeń. Kiedy ktoś czyta dziecięce listy- zaczyna wątpić w uczciwość, prawdomówność i deklarowane wartości- świata ludzi dorosłych. Często ludzi najbliższych, bo dotyczących rodziców. Z jakim posagiem dzieci mają wejść w świat, którego dorośli nie zawsze rozumieją? Kto kogo powinien uczyć ODPOWIEDZIALNOŚCI? Kto-, dla kogo- jest Rodzicem? Jakże często „dziecko jest rodzicem - swoich rodziców…”. Dzieci, na miarę swoich możliwości, „dźwigają ten świat”, jaki serwują im dorośli, często też ponoszą ofiary. Smutna prawda o dzieciach XXI wieku… Chwila na refleksję… Kolejnym krokiem akcji „Dzieci listy piszą…” są listy nauczycieli- wychowawców do uczniów. Wierzę, że dorośli sprostają wymaganiom. W bardzo osobistych i ciepłych listach do uczniów, wychowawcy odpowiadają na trudne pytania, podkreślą też wartość prawd ponadczasowych, ale też docenią pracę, rozwój każdego indywidualnego człowieka. W życiu- warto być szczęśliwym człowiekiem- realizować swoje marzenia, rozwijać swoje pasje, dbając również o to, by nie krzywdzić nikogo wokół siebie. Te prawdy dominują w odpowiedziach wychowawców. Akcja „Dzieci listy piszą…” jest skarbnicą wiedzy o myślach, lękach i dywagacjach młodego pokolenia Polaków. To wspaniała, mądra lektura…
Krystyna Wardach
Tydzień z „wychowawcą niedorosłych ludzi”, czyli z Januszem Korczakiem 16-20 kwietnia 2012
W poniedziałek, 16 kwietnia, rozpoczął się w naszej szkole Tydzień z Januszem Korczakiem. Wszyscy uczniowie poznali cele i zadania związane z tygodniem tematycznym poświęconym słynnemu wychowawcy i pedagogowi. Uczniowie klas IV-VI obejrzeli prezentację poświęconą Korczakowi, a następnie wysłuchali fragmentów książki „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku”. We wtorek starsi uczniowie obejrzeli film Andrzeja Wajdy „Korczak”. Po projekcji odbyła się dyskusja. Dzieci na gorąco dzieliły się swoimi refleksjami i przemyśleniami. Środa upłynęła pod znakiem pisania i wysyłania listów. Wszyscy uczniowie napisali listy z podziękowaniami dla swoich wychowawców, a następnie wrzucili je do prawdziwej torby pocztowej. W skrzynce czekają na dostarczenie także listy nauczycieli do wychowanków. Tydzień Korczakowski to również możliwość wyrażania się poprzez twórczość plastyczną, Uczniowie wzięli bowiem udział w szkolnym konkursie plastycznym „Pragnę, byś mądrze mnie kochał, Rodzicu…” Czwartkowa debata „Bardziej mieć, czy bardziej być” pięknie wkomponowała się w działania szkoły związane z realizacją projektów społeczno- obywatelskich. W ciągu całego tygodnia wychowawcy i zaproszeni rodzice czytali dzieciom fragmenty powieści „Król Maciuś Pierwszy”, „Bankructwo małego Dżeka”, „Kajtuś Czarodziej”. Członkowie szkolnego zespołu teatralnego mają również pomysł na uczczenie Roku Korczaka, pragną bowiem wystawić do końca roku szkolnego spektakl „Przypadek Janusza Korczaka”.
Małgorzata Kluska
Trzynasty piątek okazał się łaskawy dla uczniów naszej szkoły. Mozolną pracę w czasie lekcji przerwał sygnał alarmowy, informujący o pożarze. Wszystkie dzieci zachowały się wzorowo i odpowiedzialnie, bardzo szybko opuszczając wraz z wychowawcami teren szkoły. Na szczęście była to tylko próbna ewakuacja, którą nadzorowali członkowie Żarowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Pani dyrektor pogratulowała wszystkim dzieciom sprawnie przeprowadzonej akcji. Strażacy zaprezentowali dzieciom sprzęt gaśniczy, a także przeprowadzili pogadankę na temat prawidłowego reagowania w razie wystąpienia pożaru.
Kamila Graca- koordynator ds. bezpieczeństwa
W ramach edukacji teatralnej uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spektaklach Teatru Współczesnego w Krakowie, który gościł 12 kwietnia w Strzegomskim Centrum Kultury. Uczniowie klasy I, II i III mieli okazję obejrzeć pełną humoru sztukę „Cudowna lampa Aladyna”, która przybliżyła dzieciom niezwykłą kulturę Dalekiego Wschodu, panujące tam kiedyś zwyczaje i obrzędy. Baśniowe, pełne iluzji i magii sceny z pewnością na długo pozostaną w dziecięcej pamięci. Bohaterowie „Cudownej lampy Aladyna” udowodnili również widzom, że w życiu warto kierować się prawdą, uczciwością i dobrem.
Uczniowie klasy IV, V i VI żywiołowo reagowali na kolejnym przedstawieniu, a mianowicie na „Mitach reaktywacja”. Młoda publiczność wraz z głównym bohaterem, agentem z roku 2299, mogła przenieść się do cudownego świata antycznych mitów. Młodzi widzowie docenili komediową konwencję oraz zaskakujące efekty specjalne.
Oprócz obcowania z teatrem uczniowie klas IV-VI mieli okazję odwiedzić Bazylikę w Strzegomiu. Była to swoista powtórka z historii i zajęć plastycznych. Wskazywaliśmy, bowiem charakterystyczne cechy stylu gotyckiego.
Małgorzata Kluska, Joanna Kulpińska, Kamila Graca
Tego dnia, w naszej szkole, przedświąteczną atmosferę można było zauważyć i poczuć już od samego rana. Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami przygotowały wspaniałe, przedświąteczne śniadanie, natomiast uczniowie klas starszych tworzyli własne ozdoby wielkanocne. Dzień zakończyliśmy, już tradycyjnie, polowaniem na czekoladowe jajeczka, skrzętnie ukryte w zakamarkach szkolnego podwórka. Każda klasa zaopatrzona w koszyczek wyruszyła na „łowy”. Jak co roku, zabawa wzbudziła wiele emocji. Wielkie polowanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
Kamila Graca
29 marca o godzinie 16.00 odbyło się w naszej szkole spotkanie poświęcone tworzeniu drzewa genealogicznego swojej rodziny pt. „Zasadź drzewo w Internecie”, będące jednym z elementów międzynarodowej akcji „Tydzień z Internetem 2012”.
Kampania miała na celu zachęcenie jak największej liczby osób do korzystania z Internetu, przede wszystkim osoby starsze.
Międzypokoleniowe drużyny rodzinne miały okazję poznać historię swojej rodziny, naszkicować drzewo genealogiczne na papierze i w Internecie, dowiedzieć się, gdzie w Polsce mieszkają ludzie noszący te same nazwiska i rozwiązać emocjonujący quiz. Wspólnie odkrywali, że Internet jest ogromną skarbnicą wiedzy i rozrywki.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy „Mistrza Genealogii”.
Bardzo dziękuję pani Zuzannie Smaruj oraz uczennicy naszej szkoły Kindze Dukiewicz za pomoc w organizacji spotkania.
Joanna Kulpińska
29 marca odbyło się uroczyste wręczenie medali zwycięzcom Szkolnych Mistrzostw Tenisa Stołowego w kategorii dziewcząt i chłopców. Startowało 5 dziewcząt i 10 chłopców.
Wyniki dziewcząt:
I miejsce – Kinga Dukiewicz
II miejsce – Aleksandra Madej
III miejsce – Joanna Górska
IV miejsce – Paulina Jóźwiak
V miejsce – Klaudia Banasik
Wyniki chłopców:
I miejsce – Marek Wojak
II miejsce – Christian Suck
III miejsce – Kamil Wąsowski
IV miejsce – Norbert Pajor
V miejsce – Mikołaj Pokój
VI miejsce – Paweł Łodej
VII miejsce – Hubert Pajor
VIII miejsce – Grzegorz Wąsowski
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Mariusz Kozakow
21 marca, to szczególny dzień dla uczniów, którzy zawsze aktywnie witają kalendarzową wiosnę. Uczniowie klas IV- VI prezentowali efekty projektu „Dlaczego widzimy otaczający nas świat?”, realizowanego w ramach projektu dofinansowanego z POKL Z Małej Szkoły w Wielki Świat. Młodsze koleżanki i koledzy obejrzeli m. in. teatr cieni „Legenda o powstaniu Zastruża”, prezentację multimedialną o źródłach światła i zjawiskach świetlnych oraz o budowie i profilaktyce wzroku, doświadczenia z rozczepieniem światła białego i uzyskiwaniem tęczy. Wspólnie śpiewali piosenki o tęczy, podziwiali świat kalejdoskopów, bawili się lusterkami i światłem. Następnie odbył się pokaz talentów, w którym dominował taniec, śpiew i ogromne brawa. Na zakończenie tej części uczniowie rozdali wszystkim przygotowane tęczowe paczuszki z nasionkami słonecznika, aby cały świat był słoneczny. W drugiej części obchodów Dnia Wiosny odbyła się rewia marzann. Przedszkolaki natomiast prezentowały przygotowane piękne wiosenne gaiki. Czas płynął radośnie we wspólnych zabawach przy ognisku, pieczeniu kiełbasek i puszczaniu latawców.
Krystyna Wardach
Dnia 21.03.2012r. pojechaliśmy na nowy Stadion Miejski we Wrocławiu. Mieliśmy okazję obejrzeć mecz WKS Śląsk- Arka Gdynia. Kibice tak głośno kibicowali, że nie słyszeliśmy gwizdka sędziego rozpoczynającego rywalizację piłkarzy. Najgłośniej kibicował sektor młodzieży, czyli my. Maskotka WKS-U (Czarny Kruk) mówiła nam, co mamy mówić i śpiewała z nami piosenki na cześć WKS-U. Klub z Wrocławia zdobył trzy bramki, a Arka Gdynia jedną. Dwie bramki strzelił Sebastian Mila, jedną Cristian Omar. Duże wrażenie zrobiło na nas dopingowanie Śląska przez kibiców. Flagi biało- zielone powiewały na trybunach. Dzieliła nas od kibiców płyta stadionu, ale i tak prowadziliśmy dialog z kibicami Śląska. Zgodnie odpowiadali na nasze pytania. Mecz był dla nas wszystkich wspaniałym sportowym przeżyciem.
Autorzy:
Joanna Górska, kl. V
Aleksandra Madej, kl. V
Klaudia Banasik, kl. IV
Paweł Mielniczek, kl. VI
12 marca 2012 r. w ramach działań koordynatora do spraw bezpieczeństwa odbył się konkurs wiedzy „112 w ważnej sprawie”. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swojej wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa na drodze, w domu i w miejscach publicznych.
Oto lista nagrodzonych:
I miejsca:
kl."0": Igor Siemiński, Oliwia Kompała, Wojciech Mróz, Milena Ziółkowska, Julia Wiktorowicz, Oskar Lesiak, Wiktoria Szywała.
kl. I-VI: Hubert Pajor, Grzegorz Wąsowski, Kinga Socha, Natalia Olszańska, Marek Wojak, Christian Suck, Konrad Marcjan.
Małgorzata Kluska
Święto Kobiet, Dziewczynek i Dziewczątek chłopcy naszej szkoły jak zwykle uczcili należycie i z klasą. Część męska Samorządu Uczniowskiego przygotowała krótki apel z okazji Dnia Kobiet. Chłopcy złożyli wszystkim koleżankom najserdeczniejsze życzenia i nagrodzili dziewczynki, które otrzymały najwięcej głosów w szkolnym plebiscycie na najsympatyczniejszą koleżankę.
Oto wyniki plebiscytu:
I miejsce- Kinga Dukiewicz z klasy VI,
II miejsce- Klaudia Banasik z klasy IV,
III miejsce- Martyna Witkowska z klasy IV i Wiktoria Szywała z klasy „0”.
Gratulujemy!
Małgorzata Kluska
Szkolenie przeprowadzone przez ratowników medycznych z Pogotowia Ratunkowego ze Świdnicy - 7 marca 2012
Po raz drugi gościliśmy w naszej szkole ratowników medycznych ze świdnickiego Pogotowia Ratunkowego. W przystępny i jasny sposób nasi goście przećwiczyli z nami w praktyce zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Powtórzyliśmy i utrwaliliśmy kilka podstawowych zasad dotyczących postępowania w razie wypadku. Każdy uczeń po zakończonym spotkaniu otrzymał certyfikat ukończenia szkolenia. Uczniowie klas IV-VI odebrali dodatkowo książeczki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poświęcone pierwszej pomocy. Wielką atrakcją było również „zwiedzanie” ambulansu. Na zakończenie uczniowie podziękowali ratownikom: pani Jowicie Niemiec, panu Pawłowi Szwarc, panu Rafałowi Iwańskiemu, i wręczyli im drobne upominki- wiosenne słoneczniki z Zastruża.
Małgorzata Kluska
„Bariera to wewnętrzna przeszkoda. To taka blokada w środku człowieka, którą musi on osobiście pokonać (…) Świat bez barier to taki świat, w którym osoby niepełnosprawne czują się tak samo jak my. Wszyscy ludzie kochają innych ludzi i każdy człowiek wie, że jest częścią świata” – te słowa uczniów Szkoły Podstawowej w Zbylutowie najlepiej oddają cele projektu „Razem w pełni sprawni”.
To właśnie przełamywanie różnorodnych barier w stosunku do osób z niepełnosprawnością było efektem działań szkół dolnośląskich i saksońskich, które uczestniczyły w projekcie.
Dnia 1 marca w Wojcieszycach odbyła się konferencja podsumowująca projekt, którego liderami był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacja „Promyk Słońca” z Wrocławia. Zakończył się projekt, ale nie działania szkoły. Idea projektu nadal jest żywa w naszej szkole.
Małgorzata Kluska
W tym roku szkolnym Harmonogram imprez zawiera wiele ciekawych i nietypowych świąt. Jednym z nich jest obchodzony 1 marca Dzień Piegów. Każdy z nas jest niezwykły, ale nie każdy ma szczęście posiadać piegi.
Samorząd Uczniowski w ramach Dnia Piegów przygotował konkurs na najbardziej pomysłowe i oryginalne przebranie Pippi oraz pana Ambrożego Kleksa. Kreacje zostały zaprezentowane podczas wielkiego pokazu mody.
Wszystkie dzieci za aktywny udział w Święcie Piegów otrzymały słodkości. Jury za najbardziej pomysłowe kreacje uznało przebrania Kingi Dukiewicz, Alicji Kazimierczak, Marka Wojaka i Huberta Pajora.
Kinga Dukiewicz, przewodnicząca SU
Dobiegła końca nasza przygoda w projekcie Szkoła Sukcesu. Półtoraroczna praca na zajęciach pozalekcyjnych sprawiła, że zmieniło się oblicze naszej szkoły, a uczniowie chętniej się uczą. Podczas licznych zajęć pozalekcyjnych kształcone były u uczniów i uczennic podstawowe kompetencje kluczowe.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową relacją z uroczystości, która znajduje się w zakładce „Projekt Szkoła Sukcesu”. Zachęcamy również do obejrzenia, zaprezentowanych podczas uroczystości, prezentacji multimedialnych.
Małgorzata Kluska
Dnia 24 lutego do naszej szkoły, w towarzystwie pani Marty Plizgi- pracownika OPS, koordynatora Gminnego Turnieju Wiedzy o Zagrożeniach i Bezpieczeństwie, przybył funkcjonariusz Policji. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV-VI, którzy z uwagą wysłuchali rad i wskazówek dotyczących zasad bezpieczeństwa. Po rozmowie i sesji fotograficznej dzieci miały okazję obejrzeć policyjny radiowóz.
Kamila Graca, koordynator szkolny ds. bezpieczeństwa
Ogólnopolska akcja "Warto Być Dobrym", zainicjowana 10 lat temu przez Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", pięknie wkomponowała się w działalność wolontaryjną uczniów Szkoły Podstawowej w Zastrużu. Oprócz codziennej pomocy młodszym kolegom, sąsiadom oraz działaniom na rzecz środowiska, uczniowie w ramach akcji zadeklarowali wypełnienie podjętych przez siebie zobowiązań w trzech obszarach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska.
Celem akcji jest wyzwolenie w młodych ludziach mody na dobro, oraz uświadomienie, że warto być dobrym, a tym dobrem można zarażać innych. Ważne jest również pokazanie dobra i wolontariatu jako wartości, świetnej zabawy i drogi do samorealizacji, docenienie odpowiedzialnego i pomocnego zachowania wobec drugiego człowieka, zwierzęcia, społeczności lokalnej i całego świata.
Każde dziecko, które wypełni swoje zobowiązanie otrzyma członkostwo w OKI Klubie, który został powołany, by promować i identyfikować młodzież, mogącą być przykładem dla innych. Nagrodą główną, dla uczestników akcji Warto Być Dobrym, jest rower marki KROSS, o wartości ok. 1000 zł, ufundowany przez Organizatora - Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła". Nagrodę główną dostanie ten uczeń, który zostanie wylosowany spośród finalistów konkursu reprezentujących poszczególne klasy. Rada Rodziców i nauczyciele już zastanawiają się nad nagrodami dla pozostałych wolontariuszy.
Krystyna Wardach
Za oknami zima w pełni, a my w gorących, karnawałowych nastrojach spotkaliśmy się 17 lutego podczas Zabawy Karnawałowej. Tradycyjna Zabawa Choinkowa w tym roku odbyła się pod znakiem Karnawału w Rio de Janeiro. Prężnie działająca Rada Rodziców zajęła się przygotowaniem całej imprezy. Mamy naszych uczniów przygotowały gorący poczęstunek oraz słodkości. Nad oprawą muzyczną imprezy czuwali sami uczniowie, którzy od początku roku szkolnego bardzo angażują się w organizację dyskotek i zabaw. Gorące rytmy salsy wprawiły wszystkich w doskonały nastrój. Najmłodsi uczniowie wykazali się dużą kreatywnością w wyborze karnawałowych przebrań. Nie mniej jednak, na parkiecie królowały koty, a to za sprawą Międzynarodowego Dnia Kota, który przypada właśnie na 17 lutego. Uczniowie klas I-III przygotowali pod opieką swoich wychowawczyń kocie maski i inne charakterystyczne kocie elementy- uszy, łapki i ogonki. Nie zabrakło również, taki lubianych przez dzieci, konkursów i zabaw.
Dyrekcja Szkoły pragnie serdecznie podziękować Rodzicom oraz Samorządowi Uczniowskiemu za zorganizowanie Zabawy Karnawałowej, która łączy, integruje i wyzwala pozytywne pokłady energii!
Małgorzata Kluska
Realizując zagadnienie programowe- "Jestem członkiem społeczności lokalnej", 16 lutego, zorganizowana została dla uczniów klas 1-3 wycieczka do miejsc użyteczności publicznej w Żarowie, a dokładniej na Komisariat Policji, Pocztę oraz do Biblioteki Miejskiej. Celem wycieczki było przede wszystkim poznanie pracy w instytucjach życia publicznego, kształtowanie szacunku dla pracy ludzi wykonujących różne zawody. Pierwszym punktem wycieczki było obejrzenie Komisariatu Policji. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem oglądały wszystkie pomieszczenia, po których były oprowadzane. Uczniowie mogli również poddać się procedurze "zdejmowania odcisków"- ten element wycieczki cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Punktem kulminacyjnym było oczywiście „siedzenie za kierownicą” w radiowozie policyjnym. Następnie odwiedziliśmy Pocztę, gdzie uczniowie mogli poznać "kulisy" dostarczania przesyłek. Pracownica poczty omówiła nam zasady pracy, jakie tam panują. Trasa wycieczki zakończyła się w Bibliotece Miejskiej. Panie bibliotekarki w bardzo ciekawy sposób opowiadały o bibliotece, a także o sposobie korzystania z księgozbioru. Uczniowie dowiedzieli się, jak powinien zachowywać się wzorowy czytelnik, jak zbudowana jest książka i jakie rodzaje książek możemy znaleźć na bibliotecznych półkach. Na koniec uczniowie wysłuchali ciekawego opowiadania. Wycieczka okazała się przysłowiowym "trafem w dziesiątkę".
Anna Bielec
Społeczność Szkoły Podstawowej w Zastrużu, w związku z realizacją zadań związanych z nadaniem imienia naszej szkole- Astrid Lindgren, zwraca się z prośbą o wsparcie finansowe na rzecz zakupienia sztandaru. Uhonorowaniem darczyńców będą imienne tabliczki na drzewcu ufundowanego sztandaru. Za każdą pomoc będziemy ogromnie wdzięczni.
Środki prosimy wpłacać na konto:
Stowarzyszenie „Nasze Dzieci- Wspólna Szkoła”
Zastruże 19A
58- 130 Żarów
BZWBK/ oddział nr 1 w Żarowie
Nr rachunku: 52 1090 2369 0000 0001 0344 4057
Uroczystość nadania imienia, połączona z I Zjazdem Absolwentów Szkoły Podstawowej w Zastrużu odbędzie się 1 czerwca 2012 r. od godz. 12.00.
Szczegółowe informacje w załączniku - pobierz plik
Wszyscy uczniowie naszej szkoły z dużą niecierpliwością oczekiwali Walentynek. W tym roku mieliśmy okazję bardzo aktywnie obchodzić Dzień Miłości i Życzliwości. Poczta walentynkowa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uczniowie wprowadzili też nowy element obchodów tego święta. Podczas przerw słychać było szkolny radiowęzeł. Każdy z uczniów mógł zadedykować swojej sympatii piosenkę.
Przewodnicząca SU-Kinga Dukiewicz
Uczniowie naszej szkoły zgłosili chęć udziału w konkursie na najpiękniejszą maskę karnawałową. Organizatorami tego niezwykle ciekawego konkursu są Opera Wrocławska oraz Kuratorium Oświaty. Etap szkolny przeszli następujący uczniowie:
• Kinga Dukiewicz z klasy VI,
• Konrad Marcjan z klasy IV,
• Joanna Górska z klasy V.
Prace tych uczniów będą reprezentowały naszą szkołę w zmaganiach wojewódzkich. Trzymamy kciuki!
Małgorzata Kluska
Jakie by było bez Babć i Dziadków życie… Cieszymy się, że Was mamy”
Jak co roku, w styczniu, obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka. W tym roku uroczystość nieco się przesunęła z powodu wcześniejszych ferii zimowych. Aby uczcić to święto i wyrazić swoją wdzięczność i miłość - 3 lutego 2012 r. uczniowie naszej szkoły przygotowali uroczystą akademię. Goście zjawili się punktualnie i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występów. Babcie i Dziadkowie z dumą przyglądali się swoim wnuczętom, gdyż dzieci pięknie recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i przygotowały krótkie przedstawienia. Na zakończenie uczniowie zaprosili Gości do swoich klas, gdzie wręczyli własnoręcznie wykonane prezenty i złożyli najlepsze życzenia. Dalsza część uroczystości przebiegała przy herbatce i ciasteczkach oraz ciekawych historiach opowiadanych przez Dziadków.
Malwina Obraniak
W atmosferze dobrej zabawy, radości i świadomości, że należy racjonalnie wykorzystywać czas wolny, uczniowie Szkoły Podstawowej w Zastrużu pod opieką nauczycieli, spędzili pierwszy tydzień ferii zimowych na zorganizowanym zimowisku. Harmonogram zimowiska został wypracowany podczas uczniowskich debat, w ramach realizacji projektów społeczno- obywatelskich. Hasłem przewodnim był ruch naukowy. Uczestnicy, oprócz wyjazdów kulturalno- sportowych: do kina, wrocławskiej sali zabaw, na basen czy lodowisko, wzięli udział w zajęciach matematycznych w Explora Park w Wałbrzychu oraz zwiedzili Sztolnie w Walimiu. W ostatnim dniu, dzięki zaangażowaniu przyjaciół ze Szkoły Podstawowej w Jugowicach, uczestnicy zimowiska pobawili się wspólnie z uczniami tamtejszej szkoły przy ognisku, korzystając z prawdziwie zimowej aury.
Krystyna Wardach
DATA Miejsce i godzina zbiórki: |
|
16.01.2012 (Poniedziałek) SP Zastruże godz. 7.50 |
1. Basen Świebodzice 9.00-10.00 3.60zł/h 2. Explora Park Wałbrzych 13.00-14.00 10zł/os. |
17.01.2012 (Wtorek) SP Zastruże godz. 12.50 |
1. Lodowisko Świdnica 14.00-16.00 12zł/os. 2. Mc Donalds Świdnica 16.00-17.30 (???) |
19.01.2012 (Czwartek) Przystanki PKS w poszczególnych miejscowościach godz. 8.15 |
1. Wrocław: a. Rodzinne Centrum Zabaw Loopy’s World 10.00- 11.30 10zł/os. b. Kino Helios "Alvin i Wiewiórki 3" 13.30 12zł/os. |
20.01.2012 (Piątek) SP Zastruże godz. 9.00 |
1. Jugowice: a. Wycieczka krajoznawcza- okolice Zagórza; b. Zabawy i ognisko z uczniami Szkoły Podstawowej w Jugowicach; c. Zwiedzanie Sztolni Walimskich. |
W imieniu wszystkich obdarowanych dzieci, składam serdeczne podziękowania Mikołajowi oraz Sponsorom, którzy przyczynili się do przeżywania ogromnej przedświątecznej radości i cieplutkich wrażeń- przez te dzieci, które na co dzień mają ich mało.
Krystyna Wardach
Zgodnie z procedurą nadania imienia szkole, 12 grudnia 2011 r., w wyniku głosowania uczniów, rodziców i nauczycieli, wybrany został patron naszej szkoły. Została nią Astrid Lindgren, szwedzka autorka książek dla dzieci.
Uroczystość nadania imienia odbędzie się 1 czerwca 2012 r. Połączona ona zostanie z I Zjazdem Absolwentów Szkoły Podstawowej w Zastrużu. Szczegółowe informacje, dotyczące organizacji tego dnia, podane zostaną w późniejszym terminie.
Do wszystkich osób zainteresowanych zwracamy się z prośbą o wsparcie finansowe na rzecz zakupienia sztandaru. Uhonorowaniem darczyńców będą imienne tabliczki na drzewcu ufundowanego sztandaru. Środki prosimy wpłacać na konto:
Zastruże 19A
58- 130 Żarów
BZWBK/ oddział nr 1 w Żarowie
Nr rachunku: 52 1090 2369 0000 0001 0344 4057
Krystyna Wardach
Grono wolontariuszy działa na terenie Szkoły Podstawowej w Zastrużu już od dłuższego czasu. Są to wrażliwi uczniowie, chętni do niesienia pomocy potrzebującym. I tym razem nie zawiedli i aktywnie włączyli się w akcję zbiórki pieniędzy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. W niedzielę, 8 stycznia, Kinga Dukiewicz oraz Paulina Jóźwiak „grały” z Orkiestrą i łącznie zebrały 750 zł.
Dziękujemy osobom, które wspomogły WOŚP, otworzyły swoje serca i portfele:)
Małgorzata Kluska
Czwartek, poprzedzający Święta Bożego Narodzenia, był dniem szczególnie uroczystym w naszej szkole. Dzieci z klas młodszych pod opieką pani Magdaleny Komisarczyk przygotowały jasełka bożonarodzeniowe pełne ciepła, serdeczności i nadziei. Po wspólnym kolędowaniu wszystkie dzieci złożyły sobie nawzajem najserdeczniejsze życzenia i przełamały się opłatkiem. Następnie uczniowie spotkali się na wspólnych klasowych spotkaniach wigilijnych. Było uroczyście, ale też bardzo rodzinnie i swojsko.
Małgorzata Kluska
Co się u nas działo?
• Poniedziałek:
Tydzień wolontariatu rozpoczął się apelem informacyjnym, na którym przedstawiono wiadomości dotyczące samej idei wolontariatu oraz zaplanowane przez uczniów zadania. Tego dnia uczniowie rozpoczęli dyżury w szatni szkolnej, chcąc by zapanował tam przysłowiowy "ład i porządek". Dyżury tak spodobały sie dzieciom, iż przyjęły się one w naszej szkole na stałe. Kolejnym działaniem, jakie zaproponowały dzieci, była zbiórka rzeczy dla zwierząt ze schroniska. Każdego dnia do specjalnie przygotowanego pojemnika trafiały różne samkołyki dla psów i kotów oraz koce, pluszaki.
"MAŁY WOLONTARIUSZ" – tak brzmiała nazwa szkolnego konkursu plastycznego. Technika i forma pracy była dowolna, a artyści mieli czas do czwartku na dostarczenie wykonanych prac.
• Wtorek:
Tego dnia uczniowie wraz z wychowawczyniami wykonywali serduszka z masy solnej, które później zostały dołączone do upominków i przekazane osobom samotnym z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
• Środa:
Kolejnym działaniem, zaplanowanym przez naszych uczniów, było wykonanie karmników dla ptaków. Hasłem przewodnim, które nam przyświecało brzmiało: "Pamietajmy o dokarmianiu zwięrząt zimą!" Wszyscy prężnie "pracowali" nad stworzeniem karmników, które później rozwiesiliśmy na drzewach na podwórku szkolnym i w pobliskim lesie.
• Czawartek:
Czwartek został ogłoszony dniem wielkich porządków. Uczniowie klas starszych wysprzątali kantorek ze sprzętem sportowym. Młodsi uczniowie zabrali się za porządek w swoich klasach.
• Piątek:
W ostatnim dniu akcji zaszczyciła nas swoją obecnością Pani Beata Wilk, przedstawicielka Ośrodka Pomocy Społecznej, która opowiedziała nam o idei wolontariatu, o działaniach, w jakich brała i nadal bierze udział. Nasz gość ogłosił również wyniki konkursu plastycznego "MAŁY WOLONTARIUSZ" i wręczył nagrody.
A oto zwycięzcy:
I miejsce: Wiktoria Urniaż,
II miejsce: Mikołaj Pokój,
III miejsce: Adam Woźniak.
Wszystkim aktywnym uczestnikom Tygodnia Wolontariatu serdecznie dziękujemy. Warto pamiętać, że pomoc świadczyć należy każdego dnia.
Koordynator - Anna Bielec
Pragniemy donieść, iż w tym roku do Mikołaja trafił raport o zachowaniu uczniów naszej szkoły. Okazało się, że wszystkie dzieci począwszy od przedszkola, skończywszy na szóstoklasistach w tym roku były bardzo grzeczne. Dlatego 6 grudnia w asyście reniferów przybył do nas Święty z Laponii. Trafił do naszej szkoły dzięki pomocy pani Magdaleny Pajor. Dzieci były przeszczęśliwe z otrzymanych słodkości i drobnych upominków.
Małgorzata Kluska
Z okazji barbórki do naszej szkoły przyjechał pan Ryszard Pawlik, emerytowany górnik Kopalni Miedzi w Polkowicach. Wystąpił przed dziećmi w mundurze galowym i opowiedział o ciężkiej i niebezpiecznej pracy w kopalni. Zaprezentował uczniom film o pracy górników, mapy wyrobisk oraz miecz i kilof górniczy.
Małgorzata Kluska
Pod koniec listopada nauczyciele i uczniowie naszej szkoły zorganizowali Wiedźminadę. Gdy zapadł zmrok nasi uczniowie przerodzili się w wampiry i potwory, ale na zabawie pojawiły się także urocze księżniczki, piraci i Zorro. Każdy miał na sobie ciekawe przebranie. Nie zabrakło dobrej muzyki i różnorodnych konkurencji. Zabawa dostarczyła wszystkim wiele atrakcji takich jak: malowanie twarzy, różnego rodzaju wróżby - można było wywróżyć sobie imię przyszłego męża/żony, swój przyszły zawód, usłyszeć przepowiednię na nadchodzące tygodnie, a nawet posłuchać, co przepowiadają karty. Na uczniów o mocnych nerwach czekał Dom Strachu pełen przeszkód i wampirów. A na wszystkich, co świetnie się bawili, czekały przygotowane przez Rodziców słodkości i napoje, – za co serdecznie dziękujemy.
Każdego dnia, praktycznie w każdy miejscu dzieci narażone są na liczne trudne, czasem niebezpieczne sytuacje. 21 listopada w sali widowiskowo- sportowej w Żarowie uczniowie klas V i VI szkół podstawowych z gminy Żarów mieli okazję uczestniczyć w poruszającym i skłaniającym do myślenia programie artystyczno- profilaktycznym „Dopóki masz wybór…”
Małgorzata Kluska
Dnia 25 listopada młodsi uczniowie naszej szkoły obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły tego dnia do szkoły swoje ukochane, pluszowe misie i przedstawiły ciekawe historie o swoich pluszakach. Misie, małe i duże, towarzyszyły nam przez cały dzień. W czasie zajęć poznaliśmy historię pluszowego misia, opowiadaliśmy o swoich misiach, oraz stworzyliśmy listę najbardziej znanych Misiaków. Obejrzeliśmy także lubianą przez wszystkie dzieci bajkę „Kubuś Puchatek”. Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne pt. „Mój kochany, pluszowy miś” a także maski misia. Dodatkową atrakcją dnia było „małe conieco”- słodkości wykonane przez uczniów i wychowawczynie – pyszne gofry z bitą śmietaną i owocami oraz smaczne wafelki. Wszyscy dobrze się bawili, nawet misie z żalem opuszczały szkolne mury.
Anna Bielec
Malwina Obraniak
Z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości uczniowie klasy IV, V i VI przygotowali uroczystą akademię, podczas której nie zabrakło patriotycznych wierszy i pieśni. Krótki apel był świetną lekcją historii dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.
W ramach Leśnej Szkoły uczniowie kl. IV-VI przygotowali na terenie naszej szkoły palenisko- miejsce, w którym spotykamy się podczas wspólnych ognisk i imprez szkolnych. W piątek, 28 października, mieliśmy okazję spotkać się po raz kolejny przy ognisku. W tym bowiem dniu odbyło się w naszej szkole Święto Pieczonego Ziemniaka. Uczniowie kl. I-III świetnie bawili się, rywalizując w wielu konkursach i zabawach związanych z ziemniakami. Uczniowie kl. IV-VI przyrządzili sałatki ziemniaczane własnego pomysłu oraz rozwiązali test dotyczący pochodzenia ziemniaków. Najlepszy wynik osiągnął uczeń klasy IV- Adrian Wiącek. Gratulujemy!
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Zastrużu sprawili swoim nauczycielom prawdziwą niespodziankę. 21 października z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyła się dyskoteka przygotowana dla nauczycieli z okazji ich październikowego święta. Oprócz tanecznych popisów nauczyciele wzięli udział w konkursach, zabawach. Szczególną, wzruszającą niespodzianką był tort ze świeczkami specjalnie dla wszystkich pracowników szkoły.
W ramach działań wolontaryjnych najbardziej aktywni uczniowie Szkoły Podstawowej w Zastrużu wzięli udział w warsztatach parkowo- pałacowych w Morawie. Uczestnicy warsztatów od 14 do 16 października porządkowali przylegający do pałacu park w stylu angielskim. Dzieci pod okiem fachowców wykonywały od rana do wieczora szereg prac porządkowych. Oprócz możliwości upiększenia okolicy pałacu organizatorzy przygotowali interesujące wykłady oraz program kulturalny. Każda osoba, biorąca udział w akcji, mogła przyczynić się do zachowania dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska oraz przeżyć przy tym niezapomniane chwile podczas weekendu polsko- niemieckiego.
Uczniowie wolontaryjnie pracujący podczas seminarium parkowego to:
Kinga Dukiewicz,
Paweł Mielniczek,
Aleksandra Madej,
Christian Suck,
Joanna Górska.
Opiekun grupy- Małgorzata Kluska
Tradycyjnie Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole połączyliśmy z uroczystością pasowania pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów. Tym razem jednak akademia odbyła się 13 października. Uroczystość uświetniła obecność pana burmistrza, Leszka Michalaka, który wręczył pani dyrektor bukiet kwiatów oraz złożył wszystkim pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia. Pani dyrektor w imieniu swoim oraz zarządu stowarzyszenia „Nasze Dzieci- Wspólna Szkoła” pogratulowała nauczycielom licznych osiągnięć i sukcesów, życzyła także pasji i wytrwałości w roku szkolnym 2011/2012, a najbardziej aktywnym nauczycielom i pracownikom szkoły wręczyła nagrody.
Swoje święto mieli również pierwszoklasiści, którzy wkroczyli do Królestwa Wiedzy i przeszli trudny egzamin na ucznia w obecności króla i królowej, czyli uczniów klasy VI- Kingi Dukiewicz i Pawła Mielniczka. Obecne były również damy dworu i świadkowie pasowania, czyli społeczność szkolna, nauczyciele oraz rodzice. Najmocniej kciuki trzymała jednak pani Aneta Urbaniak- wychowawczyni pierwszoklasistów. W tym szczególnym dniu, każdy uczeń i przedszkolak występował „tylko dla swojej pani”:)
Tradycyjnie już, 30 września- z okazji Dnia Chłopaka, dziewczęta głosowały na Najsympatyczniejszego Chłopca w szkole. W tegorocznych wyborach zwyciężył Mikołaj Pokój (kl. III), przed Grzesiem Wąsowskim (kl. I) oraz Markiem Wojakiem (kl. V). Wszystkim chłopcom życzymy, by zostali zaszczyceni takim tytułem. Dzisiaj gratulujemy tym, którzy zwyciężyli. Wszystkim życzymy- spełnienia chłopięcych marzeń; tych malutkich i tych wielkich!
29 września, korzystając z pięknej aury, zorganizowane zostały zawody sportowe. Oto uczniowie wyróżnieni medalami:
- Bieg przełajowy kl. I- III (15 osób):
- Paweł Łodej
- Norbert Pajor
- Mateusz Lesiak
- Bieg przełajowy kl. IV- VI (14 osób):
- Paweł Mielniczek
- Marek Wojak
- Joanna Górska
- Tor przeszkód kl. I- III (14 osób)
- Norbert Pajor
- Piotr Spisak
- Mateusz Lesiak
- Tor przeszkód kl. IV- VI (13 osób)
- Marek Wojak
- Christian Suck
- Dawid Łodej
- Strzał do bramki (ok. 30 osób)
- Paweł Mielniczek
- Nicola Dąbrowa
- Marek Wojak
- Mecz w piłkę nożną – drużyna Pawła Mielniczka i drużyna Marka Wojaka- REMIS; rzuty karne- REMIS!
Zawody sportowe poprowadził pan Mariusz Kozakow. Po udanych zawodach wszyscy uczestnicy wzięli udział w pikniku.
29 września uczestniczyliśmy w VII etapie projektu, którego celem było zorganizowanie i uczestnictwo w rajdzie rowerowym „W jeden dzień dookoła świata”. Na trasie Zastruże- Pyszczyn- Marcinowiczki- Kruków- Zastruże mieliśmy pięć stacji. Na każdej z nich czekała koperta z zadaniami do wykonania. Po wykonaniu zadań odbieraliśmy bilety i mogliśmy ruszać dalej. Tę wspaniałą zabawę powtórzymy wiosną:)
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.
Przed nami kolejny semestr realizacji projektu Szkoła Sukcesu, którego koordynatorem jest Firma Szkoleniowo- Doradcza Anny Szywały ze Świdnicy. Zajęcia w ramach projektu, które rozpoczęły się 19 września, prowadzone są w pięciu szkołach województwa dolnośląskiego. Oferta dodatkowych zajęć dla uczniów również w tym semestrze jest bardzo bogata i atrakcyjna. Dzieci w małych grupach mają szansę pogłębiać swoją wiedzę na zajęciach, m. in. z praktycznego i innowacyjnego wykorzystania narzędzi matematycznych, zastosowania ITC w życiu codziennym, poszukiwania i wdrażania nowych metod badawczych w obrębie przyrody. Uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych korzystają z zajęć wspierających z języka polskiego, języka angielskiego i matematyki. Uczniowie mogą również liczyć na pomoc specjalistów, m. in. logopedy i psychologa. Podobnie jak w zeszłym roku szkolnym dużą popularnością cieszą się zajęcia sportowe oraz zajęcia plastyczne. Założeniem projektu jest, aby wszystkie zajęcia realizowane były z wykorzystaniem innowacyjnych metod nauczania. W ramach przedsięwzięcia zapewniony jest dla uczniów bezpłatny transport oraz catering.
W bieżącym roku szkolnym, 2011/2012, w oddziałach przedszkolnych realizowany jest projekt Leśne Przedszkole. Dzieci nie tylko poznają zasoby i tajemnice lasu, pokonują własne lęki, ale uczą się również radzenia sobie z nowymi sytuacjami, pokonywania trudności. Idzie im coraz lepiej :)
Rada Samorządu Uczniowskiego prężnie działa od 1 września. Ku wielkiej uciesze wszystkich, 23 września popołudniu, zorganizowała pierwszą, w tym roku szkolnym, dyskotekę szkolną. Wszyscy świetnie bawili się. Dziękujemy Wychowawcom i Rodzicom za opiekę :)
W piątek, 23 września 2011 r. zawitał do nas teatr z Krakowa. Wielki i groźny, ale jakże sympatyczny Smok nauczał i przypominał, jak ważne w życiu są: bezpieczeństwo, szacunek i tolerancja.
Zespół projektowy uczniów klas IV- VI serdecznie zaprasza uczniów, nauczycieli i rodziców na Wielki Rajd Rowerowy „W jeden dzień dookoła świata”. Rajd odbędzie się dnia 29 września 2011 r. od godz. 13.00, zbiórka przed Szkołą Podstawową w Zastrużu. Od godziny 15.00 zapraszamy na Inaugurację Roku Sportowego i piknik na boisku sportowym w Zastrużu.
Prace przygotowawcze w toku.
W dniu 22 września społeczność naszej szkoły wzięła udział w Gminnym Dniu bez Samochodu połączonym z akcją Sprzątania Świata. Wielka parada rowerowa ulicami Żarowa, wspólne porządkowanie Parku Miejskiego w Żarowie, a po powrocie włączenie się do akcji sprzątania naszej najbliższej okolicy- to nasz wkład w działania proekologiczne.
Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych, indywidualnych konsultacji psychologicznych, pedagogicznych i logopedycznych. Każdy specjalista jest dostępny dla Państwa w wyznaczonych terminach:
Pani Katarzyna Rainczuk, psycholog:
- poniedziałek, godz. 8.00- 12.00
- czwartek, godz. 11.45- 15.30
- wtorek, godz. 8.00- 12.00
- środa, godz. 11.00- 15. 30
- czwartek, godz. 8.00- 12.00
- poniedziałek, godz. 8.00- 13.30
- piątek, godz. 8.00- 11.00
Uczniom i nauczycielom czas płynie inaczej… Po dwumiesięcznej przerwie znów rozpoczynamy nowy rok. Tak, tak- rok szkolny, nie kalendarzowy. „Zapachniało książkami i wytrwałą, efektywną pracą”- jak stwierdziła pani dyrektor Krystyna Wardach, więc czas wracać do szkolnych ławek. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego odbyła się tradycyjnie 1 września, a poprzedziła ją refleksyjna Msza Św. w Kościele w Zastrużu. Ksiądz proboszcz Paweł Szajner życzył wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom wielu sukcesów, zadowolenia, no i oczywiście wytrwałości, tak niezbędnej w całym roku szkolnym. Po wspólnej modlitwie, dzieci i zaproszeni goście uczestniczyli w akademii przygotowanej przez uczniów kl. III- VI. Krótki program artystyczny przywoływał miłe wspomnienia z minionych wakacji, zaś perypetie kolonistów skłaniały do uśmiechu.
Na uroczystości nie zabrakło miłych gości, rodziców i dziadków, przyjaciół naszej szkoły. Swą obecnością zaszczycił nas pan burmistrz, Leszek Michalak, który w krótkim przemówieniu złożył wszystkim obecnym najserdeczniejsze życzenia. Na ręce pani dyrektor pan burmistrz przekazał list od Rzecznika Praw Dziecka, pana Marka Michalaka. Życzenia złożyła również pani Kamila Spisak, prezes stowarzyszenia „Nasze dzieci- wspólna szkoła”.
Pani dyrektor, Krystyna Wardach, przedstawiła główne zadania na ten rok i kolejne zmiany. Życzyła uczniom radości, owocnej pracy w atmosferze otwartości, przyjaźni i wzajemnego szacunku. Przypomniała również uczniom, by „zawalczyli” o Statuetki Orła- najważniejsze nagrody przyznawane w naszej szkole. Rodzicom życzyła zadowolenia, spokoju, chęci współpracy i wiary w to, że wspólne działania przyczyniają się do mądrego wspierania rozwoju dzieci. Nauczycielom życzyła ogromnej pasji, którą mogą się dzielić ze swoimi wychowankami.
Małgorzata Kluska
Dzieci odpoczywają w najlepsze, zaś w Szkole Podstawowej w Zastrużu trwają gorące przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego. Sierpień to w naszej szkole tradycyjnie już czas remontów i porządków. Postawiliśmy jak zwykle na pracę zespołową, zatem wspólnie, ramię w ramię, pracowali nauczyciele i rodzice uczniów. Ekipa, która odświeżyła sale lekcyjne, salę zerówki i „bawialnię” przedszkolaków oraz upiększyła frontową ścianę szkoły składała się z pani Magdaleny Pajor, Mirosławy Wąsowskiej, Ilony Sobańskiej, Joanny Kulpińskiej, Malwiny Obraniak, Anny Bielec, Agnieszki Szponarskiej, Małgorzaty Kluski. Ogromną pomocą i fachową radą służyli również panowie, pan Tomasz Kulpiński i pan Piotr Wąsowski. Sale lekcyjne, w których już niedługą zasiądą nasi milusińscy, nabrały pięknych, pozytywnych barw. W przedszkolu i zerówce pojawiły się dodatkowo nowe mebelki oraz pomoce dydaktyczne. W toaletach zostały zamontowane nowe kompakty, zaś frontowa ściana szkoły zapełniła się postaciami z książek Astrid Lindgren, a to dzięki pani Weronice Przewoźnej, która wykonała szkic malowidła.
Wszystkim zaangażowanym w prace na rzecz Szkoły Podstawowej w Zastrużu serdecznie dziękujemy!
Krystyna Wardach, dyrektor szkoły
W piątek, 5 sierpnia, dobiegła końca dwutygodniowa półkolonia w Zastrużu organizowana przez stowarzyszenie „Edukacja” oraz stowarzyszenie „Nasze dzieci- wspólna szkoła”. Harmonogram półkolonii był dla dzieci bardzo atrakcyjny i uwzględniał różnorodne formy aktywności, od intelektualnej, poprzez artystyczną i sportową. W tym roku półkolonia w Zastrużu była szczególnym wydarzeniem jeszcze z jednego powodu. W trakcie letniego wypoczynku realizowane były projekty edukacyjne w ramach Letniej Szkoły Odkrywców. Zajęcia przyrodniczo- matematyczne, w tym roku związane z czterema żywiołami, prowadziła pani Dorota Sys, studentka Wyższej Szkoły Przymierza Rodzin z Warszawy. Dzieci badały wodę, glebę, poznawały bliżej właściwości ognia i powietrza. Największe wrażenie zrobiły na kolonistach liczne doświadczenia, na przykład erupcja wulkanu. Poza działaniami naukowymi dzieci uczestniczyły w wielu wyjazdach. Wycieczki do Adrenalina Park, do Jedliny Zdroju, na basen w Świebodzicach i Strzegomiu, do wałbrzyskiego kina, nad Zalew Mietkowski były długo wyczekiwane przez wszystkich kolonistów. Podczas wypoczynku w ramach półkolonii rozegrane zostały również turnieje- Turniej Warcabowy oraz Turniej Tenisa Stołowego. Zajęcia warcabowe i szachowe poprowadził pan Michał Bieszczad, któremu pragniemy gorąco podziękować za pomoc i ogromne zaangażowanie. Pożegnanie uczestników półkolonii było bardzo długie, trwało bowiem od czwartku do piątku. Ten czas spędziliśmy razem podczas „Indiańskiej nocy…- Wśród gwiazdozbiorów i przestrzeni kosmicznej”. Teren wokół szkoły zamienił się w pole namiotowe. Przez całą noc płonęło ognisko, rozbrzmiewały dźwięki gitary, zaś dzieci mogły obserwować gwiazdy za pomocą profesjonalnej lunety.
Krystyna Wardach
Protokół z wyboru najkorzystniejszej oferty - pobierz plik
Zapytanie ofertowe nr 1 - pobierz plik
Zapytanie ofertowe nr 2 - pobierz plik
w Szkole Podstawowej
w Zastrużu
25.07.2011- 05.08.2011
Data | Planowany czas | Zadanie | Uwagi |
27.07 | 9.00-10.00 | - sprawy organizacyjne, m. in. zapoznanie z celami, regulaminem i zasadami uczestnictwa w półkolonii; | ... |
10.00-10.30 | - starter projektu: „Razem w pełni sprawni”; | ... | |
10.30-12.00 | - warsztaty: szachowe, warcabowe teatralno- plastyczne; | ... | |
12.00-16.00 | - wyjazd na basen. | ... | |
26.07 | 9.00- 11.00 | - warsztaty: szachowe, warcabowe, teatralno- plastyczne; | ... |
12.00-16.00 | - wyjazd do kina | ... | |
27.07 | 9.00- 11.00 | - warsztaty: szachowe, warcabowe, taneczne; | ... |
11.00-16.00 | - wyjazd na basen; | ... | |
28.07 | 9.00- 10.30 | -Wakacyjny Turniej Szachowy i Warcabowy | ... |
10.30-16.00 | - wyjazd do Adrenalina Parku w Kątach Wrocławskich | ... | |
29.07 | 9.00- 16.00 | - wyjazd do Jedliny Zdrój | ... |
01.08 | 9.00- 14.00 | Uczniowski projekt edukacyjny: Czy Ziemia żyje? | ... |
14.00-16.00 | - prace plastyczne, - podchody | ... | |
02.08 | 9.00- 14.00 | Uczniowski projekt edukacyjny: Gdzie jest woda ? | ... |
14.00-16.00 | - wyjazd do Mietkowa (konkursy, zawody sportowe, pływanie żaglówkami) | ... | |
03.08 | 9.00- 14.00 | Uczniowski projekt edukacyjny: Co to jest „piec wszechświata”? | ... |
14.00-14.30 | - spotkanie z panią Anitą Denes: „Chcę być… Co mogę zrobić?” | ... | |
14.30-16.00 | - wyjazd na basen | ... | |
04.08 | 9.00- 14.00 | Uczniowski projekt edukacyjny: Co wypełnia przestrzeń? | ... |
14.00-16.00 | - prace na rzecz środowiska Sierpniowa noc w szkole…- Wśród gwiazdozbiorów i w przestrzeni kosmicznej… | ... | |
20.00- 8.00 | - ognisko pożegnalne, wspólne zabawy, śpiew i pląsy | ... | |
05.08 | 9.00- 14.00 | Uczniowski projekt edukacyjny: Czy człowiek jest „żywiołem”? | ... |
14.00-16.00 | - wyjazd na basen | ... |
UWAGI:
- projekty edukacyjne realizowane są przy udziale studentów z Warszawy, w ramach „Letniej Szkoły Odkrywców”;
- ze względów organizacyjnych mogą nastąpić niewielkie zmiany, o których będziemy informować na bieżąco;
- organizacja nocy sierpniowej w szkole uwarunkowana jest udziałem chętnych rodziców, jako opiekunów.
Małgorzata Kluska
„Już za parę dni, za dni parę wezmę plecak swój i gitarę…” No, ale przed wyruszeniem na wakacje każdy szanujący się uczeń musi odebrać zaświadczenie o swojej całorocznej, ciężkiej pracy, czyli świadectwo szkolne. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/2011 w Szkole Podstawowej w Zastrużu poprzedziła Msza Święta w Kościele w Zastrużu. Akademia zaś rozpoczęła się tradycyjnym polonezem w wykonaniu uczniów z klas III- VI. Uroczystość uświetniła obecność wielu znamienitych gości, m.in. pani Katarzyny Janik, przedstawiciela Urzędu Miasta Żarów, pani Urszuli Ganczarek, wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej, pani Anny Szywały, prezesa Firmy Szkoleniowo- Doradczej w Świdnicy, państwa Tadeusza i Heleny Smagieł, byłych pracowników naszej szkoły.
Podczas apelu wiele się działo. Pożegnaliśmy między innymi uczniów klasy VI: Klaudię Cidyło, Konrada Kaczmarzyka, Alberta Kieko, Patryka Kilanowskiego, Mateusza Michalskiego, Monikę Olszańską, Patryka Sołtysiaka oraz Sebastiana Mroza. Zaprzysiężona została również nowa Rada Samorządu Uczniowskiego. W wyborach największą liczbę głosów uzyskali: Kinga Dukiewicz, Klaudia Banasik, Mikołaj Pokój i tym samym właśnie ci uczniowie od września będą reprezentacją Samorządu Uczniowskiego. Najprzyjemniejszym momentem akademii było rozdanie świadectw z czerwonym paskiem, nagród książkowych. Uczniowie wyróżnieni za wysokie wyniki w nauce oraz wzorowe zachowanie to: Wiktor Petryszyn i Aleksandra Madej z klasy IV oraz Kinga Dukiewicz z klasy V.
Prestiżowe Nagrody Orła otrzymali:
- Marek Wojak za szczególne osiągnięcia sportowe,
- Joanna Górska za szczególne osiągnięcia sportowe,
- Mateusz Michalski za rozwijanie zainteresowań muzycznych,
- Patryk Sołtysiak za rozwijanie zainteresowań muzycznych,
- Klaudia Cidyło za pielęgnowanie pasji artystycznych i osiągnięcia plastyczne,
- Patryk Kilanowski za eksperymentowanie i wybitną inteligencję,
- Aleksandra Madej za pracę nad sobą i pracę na rzecz szkoły i środowiska,
- Kinga Dukiewicz za pracę wolontaryjną na rzecz szkoły, środowiska lokalnego.
Małgorzata Kluska
Warsztaty teatralno – artystyczne w Zastrużu, to wspaniały pomysł Pana Ryszarda Dykcika założyciela i instruktora grupy teatralnej „Teatr Bezdomny” w Żarowie. Odbyły się one po raz pierwszy 20-21 czerwca w małym, kameralnym kościele w Zastrużu z udziałem młodych poszukujących artystów. Mamy nadzieję, że warsztaty wpiszą się na stałe w kalendarz uroczystości i imprez naszej szkoły i środowiska.
Małgorzata Kluska
W tym roku święto muzyki odbyło się w Zastrużu 16 czerwca, tuż przed zakończeniem roku szkolnego. Atmosfera i poziom muzyczny występujących artystów stały i tym razem na bardzo wysokim poziomie. Festiwal Piosenki Turystycznej i Żeglarskiej organizowany przez Szkołę Podstawową w Zastrużu, Stowarzyszenie Miłośników Żeglarstwa „Szkwał” oraz stowarzyszenie „Nasze dzieci- wspólna szkoła” cieszy się od wielu lat dużym zainteresowaniem. Do udziału w przeglądzie piosenki turystycznej udało nam się namówić młodych muzyków z Żarowa, Pastuchowa, Imbramowic oraz Mrowin. Gospodarze, czyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zastrużu, również bardzo licznie wzięli udział w festiwalu. Obecnością zaszczycili nas również wspaniali goście: pan wiceburmistrz Grzegorz Osiecki, pani Urszula Rurarz, pan Ryszard Dykcik oraz członkowie stowarzyszenia „Szkwał” z prezesem, panem Leszkiem Odonem, na czele. No i jak nakazuje nasza „zastrużańska” tradycja I nagrodę przyznaliśmy wszystkim młodym piosenkarzom i muzykom! Każda z prezentowanych piosenek wzruszała, pobudzała wyobraźnię i stanowiła rozkosz dla uszu. Pięknym głosem i poziomem artystycznym zachwycili wszyscy uczestnicy imprezy. Ogromne podziękowania należą się osobom, dzięki którym udało się zorganizować VI Festiwal Piosenki- panu Leszkowi Krzyżowi, pani Renacie Konior, pani Elżbiecie Marcjan, pani Teresie Dąbrowa, pani Mirosławie Wąsowskiej.
Małgorzata Kluska
Tradycyjnie został już zorganizowany w naszej szkole, 10 czerwca, IV Turniej Piłki Nożnej im. Kazimierza Deyny. Nasza drużyna zajęła III miejsce. Bardzo ważną rolę odegrali kibice. A byli nimi młodsze koleżanki i koledzy. Dziękujemy Panu Kazimierzowi Bal za pomoc w organizacji i prace sędziowskie. Puchary, ufundowane przez panią Krystynę Wardach- dyrektora szkoły, wręczał Pan Mariusz Kozakow.
Małgorzata Kluska
To był wspaniały występ naszych chłopców! Odbył się 9 czerwca 2011r. w Szkole Podstawowej w Pastuchowie. Po wytężonych, wręcz ciężkich meczach, ostatecznie zajęli IV miejsce. Ogromne brawa!
Drużyna nasza w składzie: kpt. Patryk Sołtysiak, bramkarz- Paweł Mielniczek, zawodnicy- Marek Wojak, Patryk Kilanowski, Konrad Kaczmarzyk, Mateusz Michalski, otrzymała puchar „Fair-Play”, a to zobowiązuje!
Małgorzata Kluska
Pod takim hasłem odbyła się 8 czerwca 2011 ”III Spartakiada Przedszkolaków”. Gościliśmy „Zerówkowiczów” ze Szkoły Podstawowej w Imbramowicach. Nie było żadnych przeszkód w udziale wszystkich zawodników i to we wszystkich konkurencjach. Przedszkolaki wykazały się wspaniałą kondycją, szczerym zapałem do dobrej zabawy, sprytem i poczuciem humoru. Szczególne brawa należą się za postawę Fair-Play, „bo każdy przedszkolak dobrze wie, jak podczas zawodów sportowych zachować się”. Gorąco dziękujemy opiekunom, paniom: Violetcie Kazakow, Agnieszce Pawlik i Ilonie Sobańskiej. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy a całe zespoły paczki z zabawkami ufundowane przez zarząd stowarzyszenia „Nasze Dzieci – Wspólna Szkoła” w Zastrużu.
Małgorzata Kluska
To był wspaniały, obfitujący w wiele wrażeń, dzień! Po raz pierwszy od wielu lat w naszej małej szkole gościliśmy aż tylu miłych gości. Dzień Otwartego Serca to święto wymyślone przez dzieci z Zastruża, a łączące Dzień Godności i Solidarności z osobami niepełnoprawnymi, Dzień Dziecka, Święto Tolerancji oraz Dzień Szkoły bez Przemocy. Człowiek o otwartym sercu jest człowiekiem w pełni- odczuwa, przeżywa, myśli refleksyjnie, dostrzega potrzeby i uczucia innych ludzi, akceptuje ich i jest pogodzony z samym sobą i z całym światem. Człowiek o otwartym sercu jest tolerancyjny i docenia osoby wokół siebie. Zapamiętajmy- jesteśmy różni, jesteśmy równi. Idea ta przyświecała całej uroczystości, na którą przybyli liczni goście- pan Marek Michalak- Rzecznik Praw Dziecka, pan burmistrz Leszek Michalak, pan Zbigniew Ligus przedstawiciel Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, pani prezes Anna Szywała, pani Anita Denes- Ziemkiewicz, pani Elżbieta Kulas, pani Urszula Rurarz, pani Krystyna Waliszak, pan Ryszard Dykcik. Mieliśmy również zaszczyt gościć uczestników oraz opiekunów terapii zajęciowej z Mokrzeszowa, duet muzyczny z Pastuchowa oraz dzieci występujące w Teatrze Bezdomnym pana Ryszarda Dykcika. Podczas uroczystości został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny w ramach projektu „Razem w pełni sprawni”. Jury zdecydowało, że I miejsce należy się każdemu dziecku uczestniczącemu w tym konkursie. Specjalne wyróżnienia otrzymali: Adam Woźniak ze Szkoły Podstawowej w Zastrużu, Basia Chodyniecka ze Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Żarowie, Weronika Biłas ze Szkoły Podstawowej w Imbramowicach oraz Paulina Jóźwiak ze Szkoły Podstawowej w Zastrużu.
Krystyna Wardach
4-5 czerwca zorganizowana została wycieczka do Częstochowy; zwiedzanie Jasnej Góry, pięknego miasta i nocleg na polu namiotowym. Było uroczo i... refleksyjnie.
Małgorzata Kluska
W Dniu Dziecka ogłoszone zostały również wyniki zawodów pływackich, które odbyły się na basenie w Świebodzicach. Zawody zorganizował pan Mariusz Kozakow. Medale otrzymali:
Patryk Sołtysiak za zajęcie I miejsca, Albert Kieko za zajęcie II miejsca oraz Mateusz Michalski za zajęcie III miejsca.
Małgorzata Kluska
Święto Rodziny w Zastrużu to połączenie Dnia Dziecka, Dnia Mamy oraz Dnia Taty. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zastrużu oraz przedszkolaki z „Bajlandii” przygotowały wzruszający program artystyczny dla swoich najbliższych, zaś rodzice i nauczyciele przygotowali piknik, podczas którego można było poczuć się jak w domu. Atmosfera była bowiem iście rodzinna. Można było skosztować słodkich przysmaków lub kiełbaski z grilla. Najmłodsi brykali w gronie swoich przyjaciół i świetnie się bawili, natomiast rodzice mogli przekonać się jak miło spędza się czas ze swoimi pociechami. Jak mówią słowa piosenki „Praca jest ważna, lecz się da pogodzić pracę z nami (z dziećmi).”
Małgorzata Kluska
27 maja odbył się finał Turnieju Wiedzy o Zagrożeniach i Bezpieczeństwie. W konkurencjach sportowych drużyna SP Zastruże zajęła III miejsce. Otrzymaliśmy również szczególne wyróżnienie od Firmy Daicel Safety Systems Europe, za udział w konkursie plastycznym „Zostaw swój ślad na Ziemi”. Nagrodą był zestaw do gry w siatkówkę oraz piłki. Pięknie dziękujemy!
28 maja uczniowie i przedszkolaki prezentowały się na scenie Parku Miejskiego w Żarowie z okazji Dni Żarowa. Dziewczyny tańczyły, śpiewały, chłopcy grali. W prezentacjach „Mam talent” wystąpili: Mateusz Michalski, Patryk Sołtysiak oraz Martyna Proniewicz i Wiktor Dąbrowa, co prawda ze Szkoły Podstawowej w Pastuchowie, ale grają i śpiewają z nami. Martyna zdobyła Grand Prix konkursu. Konrad Marcjan i Norbert Pajor odebrali nagrody za wyróżnienia w konkursie plastycznym organizowanym przez Związek Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Żarowie. Wszystkim gorąco gratulujemy. Szczególnie serdeczne gratulacje składamy Mieszkańcom i Radzie Sołeckiej z Pyszczyna, bo to oni właśnie zdobyli Puchar Burmistrza wygrywając Gminny Turniej Wsi.
Małgorzata Kluska
Święto Rodziny w Zastrużu to połączenie Dnia Dziecka, Dnia Mamy oraz Dnia Taty. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zastrużu oraz przedszkolaki z „Bajlandii” przygotowały wzruszający program artystyczny dla swoich najbliższych, zaś rodzice i nauczyciele przygotowali piknik, podczas którego można było poczuć się jak w domu. Atmosfera była bowiem iście rodzinna. Można było skosztować słodkich przysmaków lub kiełbaski z grilla. Najmłodsi brykali w gronie swoich przyjaciół i świetnie się bawili, natomiast rodzice mogli przekonać się jak miło spędza się czas ze swoimi pociechami. Jak mówią słowa piosenki „Praca jest ważna, lecz się da pogodzić pracę z nami (z dziećmi).”
Małgorzata Kluska
W tym roku święto humoru i żartu zbiegło się w Zastrużu z Dniem Mamy. W tym roku w Kabaretonie wzięły udział cztery reprezentacje szkół podstawowych- uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie, kabareciarze ze Szkoły Podstawowej z Pastuchowa, uczniowie Szkoły Podstawowej w Imbramowicach oraz gospodarze, czyli dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zastrużu. Dowcipnie i zabawnie było przez cały czas trwania imprezy. Zgodnie z naszą szkolną tradycją Grand Prix zdobyli wszyscy uczestnicy Kabaretonu. Laureaci otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy z rąk pana burmistrza Leszka Michalaka oraz pani prezes Kamili Spisak. Każda z zaprzyjaźnionych szkół otrzymała nagrodę- Maskę 2011.
Małgorzata Kluska
Uczniowie kl. IV i V 24 maja wyjechali do Wrocławia na zajęcia w terenie. Lekcje historii i plastyki przeprowadziła pani Małgorzata Kluska. Pani Maria Bal studiowała z uczniami bryły geometryczne w pięknych zabytkowych budowlach. Uczniowie zwiedzili Muzeum etnograficzne, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego i Bibliotekę Ossolineum. Największe wrażenia pozostawiła podróż pociągiem i warsztaty malarskie na wrocławskiej ulicy.
Małgorzata Kluska
13 maja młodsi uczniowie i przedszkolaki gościli w Miejskiej Bibliotece im. Jana Twardowskiego w Żarowie. Panie bibliotekarki nie tylko prezentowały księgozbiór, ale opowiadały również ciekawe historie z książek dla dzieci. Już wiemy, co znaczy być „molem książkowym”:)
Małgorzata Kluska
11 maja 2011r do szkoły przyjechali Panowie Strażacy. To był wspaniały pokaz sprawnej ewakuacji szkoły, kontroli budynku na wypadek zagrożenia. Strażacy odsłonili tajemnice wozu strażackiego. Wszyscy uczniowie, a szczególnie przedszkolaki, chcą już od dziś- zostać strażakami!
Małgorzata Kluska
Organizatorami biegów byli:
1. Gminne Gimnazjum w Mietkowie;
2. Uczniowski Klub Sportowy Gimnazjum Mietków;
3. Gmina Mietków.
Do biegów stanęli zawodniczki i zawodnicy z 16 szkół z powiatów: Wrocław, Środa Śląska, Świdnica. Nasza zawodniczka, startująca w biegu nr 1, na dystansie 400 metrów, Joanna Górska, odniosła ogromny sukces zajmując 1 miejsce na 33 startujące zawodniczki, w kategorii dziewczęta rocznik 2000 – 2001. W klasyfikacji końcowej szkoła nasza zajęła 11 miejsce. Serdeczne gratulacje dla Joasi i trenera, pana Mariusza Kozakow.
Małgorzata Kluska
Już po raz drugi udało się nam zorganizować wspaniałą zabawę dla dzieci i młodzieży z okazji zbliżającej się Wielkanocy. W przedszkolu 22 kwietnia dzieci wraz z wychowawczyniami przygotowały wspaniałe śniadanie przedświąteczne, zaś starsi uczniowie poznawali zwyczaje wielkanocne wprost z Wielkiej Brytanii. Jak podaje Internet „Wielkanoc w Anglii ma swój początek długo przed nastaniem chrześcijaństwa. Wielkanoc swoją nazwę zawdzięcza anglosaskiej bogini wiosny – Eostre. Jaja jako symbol wiosny i nowego życia są nierozerwalnie związane z Wielkanocą w Anglii. Dawniej były dekorowane farbami jak nasze polskie pisanki. Obecnie zostają wyparte przez czekoladowe jaja wielkanocne”. Polowanie na czekoladowe jajka poukrywane w zakamarkach szkolnego podwórka wzbudziło jak zwykle wielkie emocje. Dzieci z koszykami przeczesały cały teren szkoły. Odnaleziono ponad 70 jajek. Kilka niestety bezpowrotnie zaginęło… Po zabawie przyszedł czas na działania twórcze. Dzieci i młodzież z klas IV-VI stworzyli ogromne dzieło- metrową, malowaną pisankę. Było przy tym śmiechu co niemiara, bo dzieciaki pomalowały również swoje buzie.
Małgorzata Kluska
Kwiecień jest miesiącem wielu spotkań teatralnych. W tym roku, 8 kwietnia, uczniowie obejrzeli spektakl Teatru Profilaktyki „Maska” z Krakowa, pt. „Szacunek i tolerancja”, a 13 kwietnia- spektakl „Lisek Kiteczka”. Oba przedstawienia bardzo się podobały, poruszały wiele ważnych spraw, takich jak: tolerancja, szacunek, równość, unikanie zachowań agresywnych, środków odurzających i dopalaczy.
Pan Krzysztof Matusiak jest terapeutą i człowiekiem pomagającym osobom uzależnionym od narkotyków i alkoholu. Należy do grona ludzi niosących bezinteresowną pomoc i wsparcie. Zgodnie z ideą Marka Kotańskiego pan Krzysztof pracuje z młodzieżą i uświadamia rodzicom, jakie niebezpieczeństwa czyhają na ich pociechy. Spotkanie z ramach szkolnej „Akademii Rodzica” odbyło się 5 kwietnia. Rozmowa o problemach dzieci i młodzieży, a także o przyczynach sięgania po używki i niebezpieczne substancje, była niezwykle poruszająca.
6 kwietnia w naszej szkole odbył się II Interdyscyplinarny Turniej Wiedzy Trzecioklasistów- OMNIBUS 2011. Do rywalizacji stanęli uczniowie klas trzecich z czterech szkół Gminy Żarów. Uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na różne, czasem dość przewrotne i trudne pytania z wielu obszarów wiedzy, musieli wykazać się wieloma umiejętnościami, uważnością, logicznym myśleniem i sporą wiedzą ogólną. Po zakończonym konkursie udali się na słodki poczęstunek a członkowie jury w tym czasie sprawdzali testy. Wszyscy gorączkowo oczekiwali wyników konkursu. Nagrodą główną były statuetki Orła- OMNIBUS 2011, które otrzymali: Agata Niczyporuk i Mateusz Oszajca. Drugie miejsce zajęli Mateusz Stańczyk i Aleksandra Heród, natomiast trzecie miejsce przypadło Klaudii Banasik i Kacprowi Grzędzie. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali książki i pamiątkowe dyplomy, których fundatorem był zarząd Stowarzyszenia „Nasze dzieci- wspólna szkoła” w Zastrużu. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Dziękujemy gorąco nauczycielom: p. Jolancie Anusz, p. Małgorzacie Kownackiej, p. Agnieszce Kosińskiej i p. Magdalenie Bieli za przygotowanie uczniów do gminnego turnieju.
W ramach Turnieju o Zagrożeniach i Bezpieczeństwie uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Żarów uczestniczą w licznych spotkaniach i włączają się aktywnie w ciekawe przedsięwzięcia i konkursy. Dnia 6 kwietnia gościliśmy w naszej szkole panią psycholog, która podczas godzinnego spotkania porozmawiała z uczniami klasy IV, V i VI o przyczynach, skutkach i przejawach przemocy. Uczniowie przypomnieli sobie, jak reagować na cudzą agresję i jak radzić sobie z własnymi negatywnymi emocjami.
Małgorzata Kluska
To już nasze trzecie spotkanie z zespołami projektowymi z dolnośląskich szkół, biorących udział w projekcie „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”. Tym razem seminarium wiosenne odbyło się w Złotoryi i trwało dwa dni (2-3 kwietnia). Zajęcia warsztatowe z nauczycielami poprowadziły Barbara Benyskiewicz i Maria Furtak, zaś z dyrektorami pani Małgorzata Suwaj. Podczas dwudniowego seminarium wszystkie zespoły projektowe zaprezentowały największe sukcesy odniesione w szkole w czasie realizacji projektów matematyczno- przyrodniczych i społeczno- obywatelskich. Mieliśmy również okazję odwiedzić Szkołę Podstawową w Jerzmanicach Zdroju. Dyrektor szkoły, pan Ireneusz Burak, zaprezentował placówkę i wspaniale nas ugościł.
Małgorzata Kluska
Inicjatorem dwudniowej akcji „Pozwólmy Ziemi Żyć” było Stowarzyszenie „Nasz Kruków”. Do działań, na rzecz porządkowania okolicznych lasów, rowów i rzeki Strzegomki włączyli się członkowie Stowarzyszenia „Nasze dzieci- wspólna szkoła” w Zastrużu oraz uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej z oddziałami przedszkolnymi w Zastrużu. W dniu 25 marca uczniowie szkoły i dzieci przedszkolne wraz z nauczycielami zbierali śmieci w przydrożnych rowach, na boisku i wokół Zastruża. W nagrodę wszyscy spotkali się przy ognisku. Po pracy, piekąc kiełbaski na ognisku, otworzyliśmy sezon Dobrej Roboty na rzecz środowiska naturalnego. W sobotę akcję kontynuowali mieszkańcy poszczególnych wiosek. Kilka zdjęć dokumentujących pracę mieszkańców Krukowa. To zadziwiające, co człowiek może wyrzucić w miejsca NICZYJE… Ale czy naprawdę niczyje? Może czas na refleksję: Ziemi nie odziedziczyliśmy na własność- została nam wydzierżawiona. Warto pomyśleć nie tylko nad tym, co zostawimy kolejnym pokoleniom, ale również: czy, aby na pewno, chcemy żyć „na wysypisku śmieci”... Dokonaliśmy wyboru: chcemy żyć mądrze, pięknie i bogato!
Krystyna Wardach
Zajęcia relaksacji, 25 marca, poprowadziła pani Mariola. Wszystkim podobały się nie tylko misy, piękny gong, ale i atmosfera prowadzonych zajęć. Ukoiliśmy nerwy, agresje, pozbywamy się też lęków. Niektórzy naprawdę smacznie zasnęli :)
Chyba wszyscy zatęskniliśmy za wiosną, tą ciepłą, zieloną i radosną. Właśnie dlatego powitanie pierwszego dnia wiosny było szczególnym wydarzeniem w naszej szkole. Od rana dało się wyczuć we wszystkich klasach emocje i oczekiwanie na przyjście naszej ulubionej pory w roku. O godzinie 9.00 uczniowie klasy I, II, III oraz przedszkolaczki wzięli udział w podsumowaniu projektu społeczno- obywatelskiego „Dzień zabaw ze świata”. W tym czasie uczniowie klas starszych upiększali swoje MARZANNY. Po obiedzie wszystkie dzieci udały się nad rzekę w Zastrużu (w wiadomym celu:) ). Pożegnanie zimy chyba się udało, no bo w końcu słoneczko świeciło nieprzerwanie i dało się zauważyć pierwsze oznaki wiosny. Po powrocie do szkoły Samorząd Uczniowski zaprosił na krótki apel poświęcony wiośnie. Podczas spotkania wystąpiła również grupa teatralna EL DZIUDZUAROS, która zaprezentowała przedstawienie „Ziemia jest nasza”. Prezentacja dostarczyła widzom wiele emocji i wzruszeń.
Małgorzata Kluska
Nauka poprzez zabawę- TO JEST TO! Aktorzy Zespołu Teatralnego T z Torunia świetnie o tym wiedzą, dlatego w kabaretowej, przystępnej dla dzieci formie zaprezentowali najważniejsze problemy związane z uzależnieniami, ekologią oraz przypomnieli zasady bezpieczeństwa na drodze. Przedstawienie „Sekrety Pana Kleksa” mówiło o zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniem środowiska, podpowiadało, w jaki sposób segregować śmieci. Sygnalizowało również, jak ważne są numery alarmowe oraz pokazywało zgubne skutki nałogów.
„Tytułowy Pan Kleks zostaje okradziony ze swoich najcenniejszych skarbów. Zrozpaczony postanawia wyruszyć na poszukiwania. W wyprawie towarzyszy mu dzielny zajączek oraz Babula Pelagia. Nie wiedzą jednak, że Wiedźma Petunia śledzi każdy ich krok i postanawia zaszkodzić poszukiwaniom. Podstępnie próbuje zwieść naszych bohaterów różnymi pokusami, aby nie odnaleźli sekretów. Po drodze czeka ich wiele niebezpieczeństw i ciekawych przygód. Na zakończenie wszystkie dzieci chcące przystąpić do Akademii Pana Kleksa składają przysięgę, a w podziękowaniu za pomoc w wyprawie Pan profesor zaprasza do wspólnego tańca z Kaczką –Dziwaczką. Każda scenka kończy się pogadanką z publicznością. Dzieci same wyciągają wnioski, dzięki temu zapamiętują przesłanie każdej ze scenek.”
Małgorzata Kluska
Autor trylogii o Obi-Bokach, serii "Dom pełen skrzatów", cyklu "Żabcio w opałach", powieści "Ptak, Cyna i pies sąsiadów" oraz serii opisującej zwariowane przygody 11-letniego Damianka zwanego "Demonkiem" pojawił się 22 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Twardowskiego w Żarowie. Na spotkaniu autorskim pojawili się reprezentanci wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Żarów. Nie zabrakło również nas. Kinga Dukiewicz oraz Aleksandra Madej miały okazję poznać pana Mariusza Niemyckiego osobiście. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Pan Niemycki barwie opowiedział o sobie, o swoim pisarskim rzemiośle oraz o bohaterach swoich książek. Napisał ich około sześćdziesięciu, więc miał o czym opowiadać. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem. Ciekawe prezentacje multimedialne, zagadki i przerywniki muzyczne były absorbujące dla zebranych czytelników. Dzieci zadały pisarzowi szereg interesujących pytań. Na koniec gość Biblioteki rozdał dzieciom autografy i zachęcił gorąco do czytania. My także chcielibyśmy namówić Was do CZYTANIA! Naprawdę warto!
Małgorzata Kluska
8 marca w naszej szkole hucznie obchodziliśmy Dzień Dziewczyny. Chłopcy bardzo się postarali i przygotowali dla swoich koleżanek małe upominki. Samorząd Uczniowski przeprowadził również plebiscyt wśród chłopców na najfajniejszą, najbardziej kulturalną i miłą dziewczynkę naszej szkoły.
Podczas krótkiego apelu pani dyrektor, Krystyna Wardach, ogłosiła oficjalne wyniki plebiscytu i wręczyła nagrody. Chłopcy zaś złożyli wszystkim dziewczynkom i paniom najserdeczniejsze życzenia.
Oto wyniki plebiscytu:
I. miejsce– Klaudia Cidyło,
II. miejsce– Kinga Dukiewicz,
III. miejsce– Nadia Zawisza.
SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Uczniowie klasy VI
Nie zapomnieliśmy również o troszkę bardziej dojrzałych paniach i zorganizowaliśmy wyjazd do kina na komedię „Och, Karol”. Wesoły autobus pań z Krukowa, Mielęcina, Zastruża i Pyszczyna pomknął do Wałbrzycha, gdzie należycie uczczony został Dzień Kobiet. Nie zabrakło kwiatów, a paniom towarzyszył przez cały wieczór szampański humor.
Małgorzata Kluska
Projekt „Media w szkole” już za nami, jednak udało nam się poszerzyć wiadomości o pracy dziennikarzy podczas wizyty w Radiu Wrocław. Przedstawiciele grupy projektowej modułu społeczno- obywatelskiego zostali zaproszeni do udziału w sobotniej audycji pana Marka Obszernego. Emocje przed wejściem do studia radiowego były ogromne. Wiktor Petryszyn, Monika Olszańska, Klaudia Cidyło, Patryk Kilanowski i Mateusz Michalski stanęli na wysokości zadania i rzeczowo opowiedzieli o swoim udziale w projektach w ramach „Małej Szkoły w Wielki Świat”. Pochwalili się swoim dziełem- gazetką „Słonecznik” i krótko opowiedzieli, jak przebiegały prace nad wydaniem szkolnego pisemka. Udział w audycji na żywo był dla naszych uczniów nowym, niezwykłym doświadczeniem. Obejrzeli studio radiowe i podejrzeli pracę realizatorów. Najważniejsze jest jednak to, że mogli słuchaczom z Dolnego Śląska powiedzieć o swojej szkole i o działaniach podejmowanych w ramach projektu „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”.
Małgorzata Kluska
Walne zebranie stowarzyszenia „Nasze dzieci- wspólna szkoła” W piątek 11 marca w Szkole Podstawowej w Zastrużu odbyło się walne zebranie członków stowarzyszenia „Nasze dzieci- wspólna szkoła”, podczas którego pani prezes, Kamila Spisak, podsumowała działalność organizacji w 2010 roku, zaś pani Mariola Zawisza przedstawiła sprawozdanie finansowe za poprzedni rok. Spotkanie rozpoczęło się od wspaniałych występów przedszkolaków oraz klasy III. Było energetycznie, dzięki tanecznym i wokalnym umiejętnościom maluchów, oraz zabawnie, dzięki poczuciu humoru trzecioklasistów. Oprócz członków stowarzyszenia na zebraniu pojawili się mieszańcy okolicznych wsi, rodzice, nauczyciele i uczniowie. Szczególnym gościem okazał się pan burmistrz, Leszek Michalak. Padło wiele miłych słów uznania dla działalności stowarzyszenia oraz Szkoły Podstawowej w Zastrużu. Ogromnym sukcesem okazało się również nawiązanie współpracy ze stowarzyszeniem „Nasz Kruków”.
Prezentacja projektu „Pogoda jest zawsze”
Podczas zebrania członków stowarzyszenia zaprezentował się również grupa projektowa modułu matematyczno- przyrodniczego kl. IV-VI. Po miesiącu dokonywania systematycznych pomiarów pogodowych przyszedł czas na podsumowanie i spostrzeżenia. Projekt „Pogoda jest zawsze” to drugi już projekt matematyczno- przyrodniczy realizowany przez uczniów klasy IV, V i VI. Cztery zespoły: „Temperatura”, „Ciśnienie”, „Opady”, „Wiatr” zaprezentowały efekty swojej pracy. Każda grupa przygotowała prezentację multimedialną, odpowiadającą na pytanie „Czy pogoda jest zawsze?” Uczniowie zawarli w prezentacjach wykresy dotyczące pogody w lutym, spostrzeżenia związane z pomiarami oraz wiersze i przysłowia o pogodzie. Każda z grup stwierdziła, że pogoda jest zawsze, ponieważ zawsze świeci słońce, zawsze jest jakaś temperatura i ciśnienie. Efekty pracy zespołowej mogła ocenić sama publiczność za pomocą sygnalizacji świetlnej, która jest ważnym elementem oceniania kształtującego. Pan burmistrz, Leszek Michalak, również ocenił owoce pracy zespołów. Z taką formą oceniania niektórzy nasi goście zetknęli się po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że nie ostatni :)
Małgorzata Kluska
Serdecznie zapraszamy Rodziców, Dzieci i Uczniów do włączenia się w życie naszej placówki, poprzez ZAPISANIE DZIECI DO PRZEDSZKOLA „BAJLANDIA”, opartego na pedagogice Marii Montessori oraz SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZASTRUŻU, szkoła bez dzwonka, gdzie wdrożone zostało ocenianie kształtujące, uczniowie z powodzeniem biorą udział w realizacji projektów edukacyjnych, zajęciach dodatkowych finansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Kamila Spisak, prezes zarządu stowarzyszenia, Krystyna Wardach, dyrektor szkoły
Zarząd Stowarzyszenia „Nasze dzieci- wspólna szkoła” w Zastrużu GORĄCO PRZEPRASZA WSZYSTKICH, którzy obdarzyli nas zaufaniem i zadeklarowali chęć przekazania 1% od podatku na rzecz naszej organizacji. W związku z tym, że nie dotrzymaliśmy terminów ujętych w nowej ustawie dotyczącej OPP (Organizacja Pożytku Publicznego), a związanych z przesyłaniem sprawozdań do ministerstwa, nie zostaliśmy ujęci na liście OPP upoważnionych do odpisu 1% za rok 2010. Pomimo odwołania do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w odpowiedzi Pani Minister Jolanty Fedak , którą otrzymaliśmy 7.03.2011 r., czytamy, że wiele organizacji nie wywiązało się z tego zadania, i pomimo zrozumienia i chęci pomocy nam, jest to niemożliwe. Nie uzyskaliśmy zgody na przywrócenie terminu złożenia sprawozdania. W związku z tym nie jest możliwe odpisanie 1% od podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2010 na działalność naszej organizacji, za co jeszcze raz przepraszamy. Deklarujemy jednocześnie, że w bieżącym roku nie zapomnimy o obowiązujących terminach.
Kamila Spisak, prezes zarządu stowarzyszenia
Niepełnosprawne dzieci chcą się śmiać, bawić, wspólnie z kolegami odrabiać lekcje. Często nie mogą. Przeszkadzają bariery… Wielu ludzi obawia się niepełnoprawności, onieśmiela ich, czasem odpycha. Walka ze stereotypami, uprzedzeniami i nietolerancją jest wyzwaniem XXI wielu, a każdy z nas musi ją zacząć od siebie- każdego dnia.
Taka idee przyświeca projektowi „Razem w pełni sprawni”, którego realizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz niemieckie stowarzyszenie Frauen auf Weg nach Europa e. V. z Görlitz (Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska- Saksonia).
Szkoła Podstawowa w Zastrużu, w wyniku rekrutacji, zakwalifikowała się do udziału w przedsięwzięciu, które realizowane będzie do marca 2012 roku. Nauczyciele zakwalifikowani do uczestnictwa w projekcie, 150 nauczycieli z województwa dolnośląskiego i 50 nauczycieli z Niemiec, mieli okazję spotkać się 5 marca na inauguracyjnej konferencji rozpoczynającej projekt w Zamku w Kleczkowie.
Realizowane w szkołach treści związane z niepełnosprawnością wprowadzają zmiany w sposobie myślenia uczniów. Absolwenci takich szkół będą pamiętać o swoich doświadczeniach z okresu szkolnego i w dorosłym życiu, w wieku aktywności zawodowej - zamiast zajmować się likwidowaniem ciągle odradzających się barier społecznych lub architektonicznych - będą wprowadzać w życie ideę społeczeństwa uniwersalnego – otwartego dla każdego, bez barier. Zgodnie z założeniami projektu placówki, które wezmą w nim udział, zbudują system wsparcia i pomocy uczniom niepełnosprawnym oraz dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych, znajdą sposób, aby stać się nowoczesną szkołą- przyjazną osobom niepełnoprawnym. Ważnym elementem projektu jest zmiana świadomości społecznej. W ramach projektu odbędzie się m.in. cykl warsztatów dla kadry pedagogicznej, prowadzone przez nauczycieli akademickich, pracowników naukowych i specjalistów oraz działania pilotażowe na terenie szkół uczestniczących w projekcie. Warsztaty będą realizowane z zastosowaniem nowatorskich elementów metody badania w działaniu (action research). Wypracowane modelowe rozwiązania, będą możliwe do stosowania w każdym środowisku szkolnym. Ogromną wartością projektu jest możliwość nawiązania współpracy ze szkołami w Saksonii.
Głównym celem projektu jest wychowywanie uczniów tak, by będąc w przyszłości architektami, pamiętali o spełnianiu oczekiwań innych ludzi, bo tylko RAZEM JESTEŚMY W PEŁNI SPRAWNI.
Krystyna Wardach, dyrektor szkoły
W dniach od 14 do 25 lutego 2011 r., na czas ferii zimowych, zorganizowaliśmy zajęcia dla wszystkich chętnych uczniów. Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku od godziny 10.30 do 15.00.
Na pomyślny początek ferii została zorganizowana zabawa walentynkowa, w czasie której dzieci przebierały się za ulubionych bohaterów. Wykonywały również ozdoby i kartki walentynkowe dla bliskich.
Wielkim powodzeniem wśród uczniów cieszyły się konkursy: Turniej Warcabowy, Turniej Tenisa Stołowego oraz Milionerzy, czyli Kuferek Zagadek. Trzy pierwsze miejsca w turniejach zostały nagrodzone medalami.
Ponadto ogłoszony został konkurs Maskotka Biblioteki Szkolnej. Każdy uczestnik wykonał własny projekt, a wszyscy wspólnie zaangażowali się w wykonanie zwycięskiego pomysłu. W ramach ferii zorganizowano również wyjazdy, których koszt dofinansował zarząd stowarzyszenia. 15 lutego uczestnicy ferii pojechali na lodowisko do Świdnicy. Natomiast 22 lutego odbył się wyjazd do Wałbrzycha na film 3D „Podróże Guliwera” oraz do Świebodzic na basen.
Ponadto dla dzieci organizowane były:
- zabawy integracyjne,
- zabawy na placu zabaw,
- zabawy ruchowe,
- zajęcia komputerowe,
- zajęcia plastyczne,
- gry i zabawy integracyjne.
Dzięki zajęciom, zaplanowanym na okres ferii, dzieci mogły w bezpieczny i atrakcyjny sposób spędzić czas wolny od zajęć szkolnych.
Aleksandra Nocoń
na zajęcia do Świetlicy „Sunflowers”
14. 02.2011 | Walentynki- wspólne dekorowanie sali, tworzenie kartek walentynkowych, wróżby, zabawy, konkurs tańca |
15.02. | Turniej warcabowy dla uczniów klas 0-III godz. 13. 00- wyjazd na lodowisko do Świdnicy, powrót ok. godz. 17.00 |
16.02. | Bezpieczne Ferie- tworzenie plakatów w programie Paint Turniej Tenisa Stołowego. |
17.02. | My się zimy nie boimy, w bibliotece się bawimy. Konkurs na projekt maskotki biblioteki szkolnej oraz wspólne wykonanie zwycięskiej maskotki. Tworzenie wspólnej księgi z ilustracjami do wybranej baśni oraz zakładek do książek. |
18.02. | Tajemnicze Portrety. Milionerzy, czyli Kuferek Zagadek. Warsztaty fotograficzne |
21.02. | Kuchenne Obrazy. Tęczowe Witraże- warsztaty plastyczne |
22.02. | Godz. 8. 00 - wyjazd do kina do Wałbrzycha na film „Podróże Guliwera” 3D oraz na basen do Świebodzic, powrót ok. godz. 17.00 |
23.02. | Zgaduj-zgadula- zagadki pantomimiczne, kalambury Obrazy świeczką i farbami malowane. Turniej unihokeja. |
24.02. | Karnawałowa Metamorfoza- wspólne dekorowanie sali; tworzenie masek karnawałowych; malowanie twarzy. Niech żyje bal! |
25.02. | Pożegnanie ferii- tworzenie wspólnego obrazu. Wręczenie dyplomów i nagród. |
Aleksandra Nocoń
Tradycją naszej szkoły są zebrania, w których uczestniczą uczniowie. Pani dyrektor przedstawiła osiągnięcia szkoły w I semestrze, podsumowała działania związane z realizacją projektów. Dużo ciepłych słów skierowała do uczniów, podkreślając, że każdy z nich pracuje coraz lepiej:). Jest dobrze, a będzie lepiej! W zebraniu udział wzięła pani prezes Anna Szywała i pan Paweł Gerus- koordynator, przedstawiciele Firmy Szkoleniowo- Doradczej Anna Szywała w Świdnicy, Firma jest liderem projektu realizowanego w naszej szkole „Szkoła Sukcesu”. Nowością w tym roku szkolnym są RAPORTY O UCZNIACH, które wychowawcy wręczyli uczniom za cały semestr pracy. Ujęte tam są nie tylko oceny uzyskane przez uczniów, które w raporcie są mało ważne, ale określony jest poziom wymagań z komentarzem będącym podstawą do dalszych działań w procesie nauczania, poziom opanowania podstawowych kompetencji kluczowych zgodnie z wytycznymi parlamentu europejskiego. Wiedzę do raportów nauczyciele czerpią z codziennej pracy, obserwacji uczniów podczas realizacji uczniowskich projektów edukacyjnych. Raporty zrobiły ogromne wrażenie i bardzo podobają się zarówno uczniom, jak i rodzicom.
Prezentacja Pierwszego Semestru - pobierz plik
Szkoła sukcesów każdego ucznia - 28.01.2011
28 stycznia w szkole odbył się Bal Karnawałowy. W kolorowo przystrojonej sali bawili się nie tylko nasi uczniowie, ale również rodzeństwo naszych wychowanków. Z wesołej zabawy skorzystali także nasi absolwenci, którzy zawsze chętnie wracają do swej dawnej szkoły. Opiekę nad balowiczami sprawowali rodzice, dziadkowie oraz nauczyciele. Rada Rodziców zadbała o poczęstunek dla uczniów: pączki, smażone kiełbaski, ciastka, owoce oraz napoje zimne i gorące. Nauczyciele przygotowali śmieszne zawody i konkursy dla uczniów: karmienie się kisielem z zasłoniętymi oczami, przebieranie się na czas, konkurencje taneczne. Były też konkursy wymagające koncentracji, błyskotliwości i wiedzy, ale wszystko z dużą dozą humoru. Uczniowie świetnie się razem bawili, zintegrowali się jeszcze bardziej we wspólnych pląsach i zabawach. Bal potrwał do późnych godzin wieczornych. Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy aktywnie i energicznie włączyli się w organizację zabawy.
Małgorzata Kluska
W szkolnych rozgrywkach, zorganizowanych przez uczniów klasy IV na przerwach śródlekcyjnych i po lekcjach, zwyciężyli: miejsce I- Patryk Sołtysiak, miejsce II- Ola Madej, miejsce III- Patryk Kilanowski. Wszystkim serdecznie gratulujemy! Do rozgrywek przystąpili teraz młodsze koleżanki i koledzy z klas I- III. Trzymamy kciuki polerując swoje medale:)
Ambulans przed szkołą nie wróży niczego dobrego, jednak obecność ratowników medycznych 25 stycznia w Szkole Podstawowej w Zastrużu miała zupełnie inny charakter. Panowie Paweł Szwarc i Rafał Iwański ze świdnickiego Pogotowia Ratunkowego gościli w naszej szkole, aby przypomnieć zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Okazało się, że uczniowie świetnie pamiętają numery alarmowe oraz znają zasady udzielania pomocy poszkodowanym. Szkolenia przeprowadzone przez nauczycieli w ramach WOŚP oraz szklenia przeprowadzone przez panią pielęgniarkę sprawiły, że dzieci wiedzą i umieją przeprowadzić sztuczne oddychanie i masaż serca. Potrafią również prawidłowo wezwać telefonicznie pomoc. Ratownicy medyczni ze Świdnicy przećwiczyli z dziećmi reanimację na profesjonalnym fantomie, po czym wręczyli uczniom certyfikaty Uczniowskiej Akademii Bezpieczeństwa. Ogromną atrakcją okazało się również dokładne „zbadanie” wnętrza karetki:)
Małgorzata Kluska
Popularne powiedzenie „W czasie deszczu (i przerw w szkole) dzieci się nudzą” odchodzi w zapomnienie. Czwartoklasiści znaleźli wspaniały pomysł na spędzanie przerw. Wymyślili rozgrywki warcabowe. Pojedynki mistrzów odbywają się podczas każdej przerwy w bibliotece szkolnej. Zachęcamy uczniów innych klas do włączenia się do gry. Zapraszamy do biblioteki szkolnej! Na zwycięzców rozgrywek czekają dyplomy i medale ufundowane przez panią dyrektor.
Uczniowie klasy IV
Bycie dzieckiem, to nie jest łatwa sprawa. Ale kiedy ma się obok tak wspaniałych Dziadków, jak uczniowie i wychowankowie szkoły i oddziałów przedszkolnych w Zastrużu, dzieciństwo jest radośniejsze i szczęśliwsze.
W dniu 21 stycznia w naszej szkole wnuczęta gościły swych kochanych Dziadków na uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Mury naszej szkoły przekroczył ogrom najmilszych dzieciom Gości. Podekscytowanie i oczekiwanie dzieci dało się wyczuć już od samego rana: odliczały czas do przyjścia Gości, poprawiały i upiększały prezenty dla Dziadków oraz z zapałem dopracowywały program artystyczny. Dziadkowie już od progu zostali powitani z ogromną radością i uśmiechem. Wyśmienitych Gości powitała Pani Dyrektor – Krystyna Wardach, która przypomniała Dziadkom, jak ważną rolę pełnią w życiu swych wnuków. Występy artystyczne otworzyli przedszkolacy, którzy recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki i tańczyli. Uczniowie klas I – III zapewnili Gościom dawkę humoru w przygotowanych skeczach. Grupa flecistów zaprezentowała swe wokalne i muzyczne umiejętności w piosence „Po prostu miłość”. Nie mogło zabraknąć w tym dniu inscenizacji „Czerwonego Kapturka”. Najpierw zaprezentowała się najmłodsza grupa językowa „Leo English” (uczniowie przedszkola), którzy zadziwili publiczność „Czerwonym Kapturkiem” w wersji angielskiej. Do „Czerwonego Kapturka” w wersji polskiej zaprosiliśmy naszych Gości. Początkowo wzbraniali się przed publicznym występem, ale w końcu dobra zabawa zwyciężyła nad tremą sceniczną. Goście stanęli na wysokości zadania i otrzymali gromkie brawa za swój występ. Następnie Dziadkowie zostali zaproszeni na poczęstunek do klas, gdzie otrzymali upominki od wnuków, które zostały przez dzieci własnoręcznie przygotowane.
Serdecznie dziękujemy Dziadkom za przyjęcie zaproszenia do naszej szkoły oraz Rodzicom za domowe wypieki i inne pyszne słodkości. Przy okazji zachęcamy do odwiedzania naszej szkoły nie tylko od święta. Wszystkim Dziadkom i Babciom życzymy zdrowia i 200 lat szczęśliwego życia :)
Monika Odon
Głównym celem Programu jest zwiększanie poziomu świadomości tak ważnego społecznie problemu, jakim jest przemoc szkolna oraz dostarczanie szkołom systemowych narzędzi umożliwiających skuteczne zapobieganie wzrostowi przemocy i agresji.
W ramach realizacji działań programu „Szkoła bez przemocy”, w którym nasza placówka dwukrotnie uzyskała certyfikat, przypomniane zostały główne założenia i zasady. Szczegółowo przedstawione zostały promowane przez szkołę postawy uczniów oraz sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach, gdy ktoś używa wobec nas przemocy.
Uczniowie dowiedzieli się, m. in.:
- co zrobić, gdy w szkole wobec nas stosowana jest przemoc
- jak poradzić sobie z prześladowaniem
- co to jest przemoc, agresja, jakie są skutki przemocy
- jakie są formy przemocy
Zasady, według których żyjemy w naszej szkole:
ZASADA 1. W mojej szkole nauczyciele, rodzice i uczniowie dbają o dobry klimat
ZASADA 2. Wszyscy się szanujemy
ZASADA 3. W mojej szkole szanuje się uczniów
ZASADA 4. Wszyscy staramy się, żeby w naszej szkole nie było przemocy
ZASADA 5. Gdy dzieje się coś złego, to moja szkoła tego nie ukrywa
ZASADA 6. Jeśli moja szkoła nie radzi sobie z problemami, prosi innych o pomoc
ZASADA 7. Wiem, do kogo mogę się zwrócić o pomoc
ZASADA 8. W mojej szkole uczę się, co robić, gdy mam problemy albo jestem zezłoszczony
ZASADA 9. W mojej szkole rodzice i nauczyciele działają wspólnie
ZASADA 10. W mojej szkole nagradza się dobre zachowania
W sobotę 15 stycznia odbyło się spotkanie z Panią Dorotą Zawadzką, znaną szczególnie z telewizyjnych programów o wychowywaniu dzieci „Superniania” oraz „Świat według dziecka”. Pani Zawadzka jest również autorką kilku poradników nt. wychowania, ambasadorką akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, współpracuje także z wieloma organizacjami działającymi na rzecz dzieci. Jej aktywna praca w zakresie wychowania sprawiła, że dla wielu ludzi stała się autorytetem w tym temacie. Jak można było zauważyć po ilości osób uczestniczących w spotkaniu, również w naszej gminie cieszy się ona sporą popularnością. I to nie tylko wśród dorosłych, ponieważ pośród uczestników oprócz nauczycieli czy rodziców było również wiele dzieci, poczynając od przedszkolaków, a kończąc na uczniach gimnazjum.
Superniania podzieliła się z nami kilkoma regułami, które powinny być stosowane przez każdego rodzica, który chce, aby jego dziecko wyrosło na samodzielnego i pewnego swojej wartości dorosłego. Jedną z ważnych zasad jest w rozmowach z dzieckiem unikanie negatywnych komunikatów. Zamiast mówić „Nie rób tego!” powinniśmy dać dziecku jakąś alternatywę dla jego działań, tak, by mogło zaspokoić swoją ciekawość poznawczą „Mógłbyś zrobić to w ten sposób”. Rozmawiać, tłumaczyć pewne sprawy należy tak, by zrozumiało, dlaczego czegoś mu nie wolno. Zwróciła uwagę na to, iż dorośli często odmawiają dzieciom prawa do przeżywania i wyrażania uczuć, szczególnie negatywnych. Bo przecież „dzieci nie mają żadnych problemów”, w związku z czym nie powinny np. mieć złego nastroju. Tymczasem dzieci również przeżywają swoje „małe tragedie” i pomimo, że nam mogą wydawać się one mało ważne, powinniśmy umożliwić dzieciom przeżywanie również takich emocji. Tak, by one chciały się z nami dzielić swoimi sprawami, przeżyciami. Dlatego też ważne jest zainteresowanie się tym, co angażuje uwagę dziecka. Okazanie uwagi jego hobby, by być bliżej niego. Dzisiejsze dzieci mają wiele obowiązków, oprócz nauki w szkole dochodzą często dodatkowe zajęcia. A my- dorośli wymagamy od nich doskonałych wyników ze wszystkiego. Tymczasem Pani Zawadzka apeluje o zmianę nastawienia- nie trzeba być najlepszym ze wszystkiego! Jeżeli chodzi o szkołę optymalnie dla dziecka jest, gdy znajdzie ono kilka przedmiotów, którym poświęci swoje zainteresowanie, a z innych wystarczy, jeśli osiągnie zadowalające wyniki. Nikt z nas nie jest ekspertem od wszystkich zagadnień, więc nie wymagajmy tego od naszych dzieci.
Z tym wiąże się również sprawa współdecydowania dziecka o sobie samym i ożyciu rodziny. Dziecko to odrębna jednostka, które ma prawo do stanowienia o sobie samym. Pani Zawadzka uczula na to, że trzeba zdać sobie sprawę z tego, iż jeżeli zawsze będziemy wyręczać nasze dziecko we wszystkim, za parę lat stanie się niezaradnym dorosłym, niezdolnym do podejmowania samodzielnych decyzji. Zwraca również uwagę na konieczność przyzwyczajania dziecka do obowiązków domowych, bez względu na płeć. Dzięki temu zdecydowanie ułatwiamy mu wejście w dorosłe życie oraz podołanie nowym zadaniom i rolom społecznym. Superniania dosadnie stwierdza, że w przeciwnym razie mamy spore szanse wychować „życiowego kalekę”.
Spotkanie, choć niestety krótkie, upłynęło w przemiłej atmosferze. Superniania dała się poznać jako bardzo ciepła i otwarta osoba, o ogromnym doświadczeniu wychowawczym. Myślę, że każdy uczestnik dowiedział się czegoś nowego i pomocnego dla siebie. Na koniec chciałabym przypomnieć słowa Pani Zawadzkiej, iż Dom powinien być azylem. Zatem zróbmy wszystko, by stworzyć naszym dzieciom taką bezpieczną przystań, w której zawsze będą mogły znaleźć miłość i zrozumienie.
Aleksandra Nocoń
Tenis stołowy to dyscyplina sportu, która cieszy się wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Zastrużu dużą popularnością. Stoły do gry oblegane są na każdej przerwie. Świetnym pomysłem było zatem zorganizowanie Szkolnego Turnieju Tenisa Stołowego. Zawody odbyły się 14 stycznia, a zorganizował je pan Mariusz Kozakow. W zmaganiach wzięli udział uczniowie klas IV-VI. Oto końcowa klasyfikacja:
• dziewczęta:
I miejsce- Kinga Dukiewicz z kl. V,
II miejsce- Klaudia Cidyło z kl. VI,
III miejsce- Joanna Górska z kl. IV,
IV miejsce- Monika Olszańska z kl. VI,
• chłopcy:
I miejsce- Patryk Sołtysiak z kl. VI,
II miejsce- Marek Wojak z kl. IV,
III miejsce- Patryk Kilanowski z kl. VI,
IV miejsce- Kamil Wąsowski z kl. IV,
V miejsce- Konrad Kaczmarzyk z kl. VI.
Gratulujemy!
Działania wolontaryjne w naszej szkole cieszą się dużą popularnością wśród uczniów. Współpraca z Domem Opieki w Borzygniewie, dokarmianie zwierząt, pomoc sąsiedzka i koleżeńska, udział w akcjach charytatywnych to już codzienność w Zastrużu. Co roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Zastrużu, w tym szczególnie Rada Samorządu Uczniowskiego, włączają się w akcje Góra Grosza i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. To pierwsze przedsięwzięcie pilotuje corocznie pani Maria Bal, zaś opiekunem wolontariuszy WOŚP jest pani Agata Kovači. W tym roku pieniądze dla fundacji Jurka Owsiaka zbierały: Kinga Dukiewicz z kl. V, Amelia Marczak i Paulinka Jóźwiak z kl. IV. W akcję włączyli się również rodzice i opiekunowie dziewczynek. Gorące podziękowania za pomoc pragniemy złożyć pracownikom żarowskiej CHATY, a także pani Annie Marczak i pani Alinie Marek.
Małgorzata Kluska
Nasz sukces w gminnym konkursie organizowanym przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Żarów p. t. „Bożonarodzeniowe anioły”:
• w kategorii: przedszkole, II miejsce zdobyła Oliwia Kompała, lat 4 z Przedszkola „Bajlandia” w Zastrużu
• w kategorii klas IV- VI I miejsce przyznano Klaudii Cidyło kl. VI.
Serdecznie gratulujemy!
Już po raz trzeci w Szkole Podstawowej w Zastrużu zorganizowaliśmy próbny sprawdzian kompetencji dla szóstoklasistów z udziałem rodziców. Każdy sprawdzian dla ucznia to stres i wyzwanie. 17 grudnia w szkolnych ławach, razem z uczniami, zasiedli do próbnego sprawdzianu rodzice, aby przekonać się, jak wielki jest stres podczas egzaminu. Rodzice mogli zobaczyć, jak z zadaniami radzą sobie ich pociechy i jakie trudności napotykają. Wszyscy uczestnicy sprawdzianu potraktowali go jak dobrą zabawę. Miło było popatrzeć, jak rodzice dopingują i wspierają swoje dzieci. Szóstoklasistom ze wszystkich szkół Gminy Żarów życzymy wspaniałych wyników na kwietniowym sprawdzianie!
Małgorzata Kluska
Czas przedświąteczny to magiczny okres, w którym nasza placówka przesiąknięta jest zapachem świerków, siana i pierników a każdy ma ręce pełne roboty. Jest to jednak praca, która cieszy, gdyż daje radość innym, przez co wprowadza atmosferę przyjaźni i życzliwości. Święta w naszej szkole, jak co roku, były poprzedzone prawdziwą krzątaniną i wielkimi przygotowaniami. Uczniowie oraz nauczyciele stworzyli przepiękne kartki świąteczne, które zostały rozesłane do zaprzyjaźnionych osób, jak również dostarczone przez dzieci mieszkańcom pobliskich wsi. Wiele serca włożyliśmy także w przygotowanie świątecznych upominków: sianko, orzechy oraz domowe pierniczki. Nie mogło też zabraknąć świątecznych potraw. Uczniowie kl. II przygotowali wigilijną kutię, która zagościła podczas wspólnej wieczerzy. Powstało również mnóstwo świątecznych stroików, aniołów, ozdób i świecidełek. Punktem kulminacyjnym poprzedzonym wieloma próbami były jasełka bożonarodzeniowe w wykonaniu młodszych uczniów. Nie przeszkodziła nam nawet szalejąca w dniu występu ospa, szybko znaleźli się zastępcy podążający do Betlejem. Starsi uczniowie włączyli się w wesołe kolędowanie. Wiele radości i humoru wprowadziły zbiorowe jasełka, do których zaangażowani zostali nasi dorośli Goście oraz nauczyciele. Wspaniałym przeżyciem dla wszystkich, zwłaszcza dla najmłodszych przedszkolaków były zimne ognie, które rozświetliły salę, niczym gwiazda betlejemska tamtej cudownej nocy. Ten wspaniały, magiczny dzień zakończył się Wigilią, podczas której złożyliśmy sobie życzenia i usiedliśmy do wspólnej wieczerzy przy dźwięku polskich, wspaniałych kolęd. Serdecznie dziękujemy przybyłym Gościom za przyjęcie zaproszenia i aktywny udział w jasełkach oraz niezawodnym Rodzicom za przygotowanie domowych wypieków i przetworów. Oby ten Nowy Rok był tak niesamowity, jak atmosfera, która towarzyszyła nam w tym dniu. Do Siego Roku!
Pojawił się 6 grudnia z ogromnym worem prezentów. Jego wizyta była długo wyczekiwana przez najmłodszych. Przesympatycznemu staruszkowi z długą, siwą brodą towarzyszyła urodziwa Gwiazdeczka, która pomagała Mikołajowi obdarować wszystkie grzeczne dzieci. Urwisy w tym roku również mogły liczyć na drobne upominki i słodkości. Jak wieść niesie, renifery Świętego Mikołaja grzecznie czekały w lesie między Krukowem a Zastrużem. W tym czasie Mikołaj wręczał prezenty dzieciom ze Szkoły Podstawowej w Zastrużu. Zaproszenie wysłali do Świętego Mikołaja rodzice uczniów i przedszkolaków. Pani Magdalena Pajor zajęła się organizacją wizyty tego znakomitego gościa z Laponii. Spisała się na medal! Wszyscy byli szczęśliwi i zadowoleni z otrzymanych upominków. Gorące podziękowania przesyłamy Mikołajowi oraz Pani Magdalenie Pajor.
Małgorzata Kluska
Dnia 25 listopada w naszej szkole po raz kolejny daliśmy się ponieść magii Wiedźminady. Kultywowanie tradycji i obrzędowości ludowej to rytuał, który warto kontynuować z dziada pradziada, gdyż wyznacza swoisty rytm życia naszej społeczności. Wróżby andrzejkowe oraz przebieranie się za czarodziejskie postaci cieszą się dużym powodzeniem wśród dzieci. Na zabawie andrzejkowej wirowały tajemnicze zjawy: wróżki, księżniczki, potwory i inne bliżej niezidentyfikowane mary. Uczestnicy zabawy odwiedzili kilka wróżek, które próbowały przepowiedzieć ich przyszłość. Wszyscy zdali się na ślepy los opatrzności. Przepowiednie wywołały mnóstwo radości, niekiedy zaskoczenia i niedowierzania. Punktem kulminacyjnym wieczoru andrzejkowego była wizyta w tajemniczym Domu Strachów ulokowanym na piętrze w pobliżu groźnego strychu. Nie każdemu śmiałkowi udało się przejść do końca przez komnatę strachów. Piski i krzyki rozległy się po całej szkole, w powietrzu zawirowały buty wyrzucane przez groźne strachy. Dla ukojenia skołatanych nerwów uczniowie wzięli udział w zabawie andrzejkowej, która połączona była z ciekawymi konkursami. Wygłodniałe potwory zostały ugoszczone słodkimi pączkami i soczkami owocowymi. Prawdziwe głodomory mogły zakupić gofry w sklepiku klasy VI, która ciężko pracowała przez cały wieczór i dbała o nasze podniebienia. Wieczór upłynął nam w czarodziejskiej atmosferze.
Monika Odon
„To była świetna zabawa! Mieliście fantastyczny pomysł na zintegrowanie uczniów i nauczycieli. Przyjedziemy do Was za rok!”- takie głosy usłyszeliśmy od uczestników II Turnieju „Kocham Cię, Polsko!” organizowanego przez szkołę. Turniej miał miejsce 22 listopada. W Szkole Podstawowej w Zastrużu pojawili się przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół z terenu Gminy Żarów. Gościliśmy uczniów z Żarowa, Mrowin i Imbramowic.
Dobra zabawa zaczyna się tam, gdzie niespodzianka i zaskoczenie. Tak było i tym razem. Zadania i konkurencje wyraźnie spodobały się młodym i dorosłym uczestnikom turnieju. Były kalambury, zagadki muzyczne, pytania dotyczące naszego pięknego kraju. Niezwykle gorącą atmosferę zapewnili biało- czerwoni kibice oraz biorące udział w zabawie panie: Maria Bal, Dominika Żoch, Katarzyna Buczma oraz Jolanta Kubarska.
Wzorowana na telewizyjnym teleturnieju zabawa miała na celu uczczenie listopadowej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, ale również integrowanie uczniów szkół podstawowych Gminy Żarów. Postawiliśmy na współpracę i działanie zespołowe, dlatego dwie walczące ze sobą drużyny tworzyli uczniowie czterech szkół wraz z opiekunami. Nie było więc podziału na szkoły, nie liczyły się punkty i rywalizacja, ale wspólne działanie. Każdy z uczestników zabawy otrzymał pamiątkowy dyplom i drobny upominek, zaś dla szkół przygotowaliśmy podziękowania i albumy. Wyraźnie widzimy, że idea współpracy, wzajemnej pomocy pomiędzy szkołami ma sens i warto ją pielęgnować.
Małgorzata Kluska, Kamila Graca, Monika Odon
Nawet ortografia może być pasjonująca, co udowodnili gospodarze III edycji Dyktanda Ogólnoszkolnego w Zastrużu. Tradycyjnie do udziału w wielkiej klasówce z ortografii zaprosiliśmy przedstawicieli szkół oraz instytucji z terenu Gminy Żarów. Dyktando odbyło się w poniedziałek, 18 listopada. Na nasze zaproszenie odpowiedziały zaprzyjaźnione szkoły: Szkoła Podstawowa z Imbramowic, Szkoła Podstawowa im. Anny Jenke z Mrowin oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy z Żarowa. Obok uczniów w ławach szkolnych zasiedli zestresowani dorośli, którzy obawiali się przed imprezą, jak wypadną w tej konfrontacji. Wśród zaproszonych gości znalazły się przedstawicielki Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej w Żarowie, panie: Karolina Dyduch i Monika Włodarczyk- i to właśnie one okazały się mistrzami, nie tylko ortografii, ale i pięknego pisania. Tekst dyktanda wcale nie był naszpikowany arcytrudnymi wyrazami. Po napisaniu dyktanda mistrzowie ortografii sami sprawdzili swoje prace, a następnie udali się na poczęstunek przygotowany. Konkursowi towarzyszyły zabawy ortograficzne, do których zaprosiła pani Justyna Mirowicz. Nagrody oraz dyplomy wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali z rąk pani dyrektor, Krystyny Wardach.
Monika Odon
Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum z Gminy Żarow, w środę 10.11.2010 r., rozpoczęli sportową część obchodów Święta Niepodległości w gminie Żarów. Organizatorem biegów było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Nasze dwie zawodniczki, Joanna Górska i Amelia Marczak, startujące w kategorii wiekowej klas III- IV uzyskały odpowiednio złoty i brązowy medal. Gratulujemy!!!
Jak co roku w szkole obchodzimy Święto Niepodległości. Tegoroczne obchody rozpoczęły się 10.11.2010 od przedstawienia grupy teatralnej kl. IV- VI pt. „Marsz ku wolności”.
Do Urzędu Miasta Żarów delegację z naszej szkoły zaprosił główny organizator konkursu ekologicznego dla placówek oświatowych w gminie Żarów, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Żarowie. Po raz drugi palcówka nasza wygrała konkurs. Zebraliśmy najwięcej butelek plastikowych, w przeliczeniu na jednego ucznia. Nasze działania, w których uczestniczy cała społeczność lokalna, są zadziwiające. Oprócz plastików, zbieramy również baterie, makulaturę, szkło, puszki aluminiowe, pojemniki po tonerach. Działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego wpisane są na stałe w plan pracy naszej szkoły. W ubiegłym roku otrzymaliśmy kosze do gry oraz piłki, w tym roku nagrodą były worki z zabawkami dla młodszych uczniów.
Krystyna Wardach
Święto Zmarłych to szczególny dzień, o którym powinni pamiętać wszyscy, również najmłodsi. Plan wychowawczy naszej szkoły kładzie ogromny nacisk na kształtowanie w dzieciach postawy niesienia bezinteresownej pomocy, na szeroko pojmowany wolontariat. W dobie współczesnego pośpiechu coraz bardziej narasta problem opuszczonych i zaniedbanych grobów, z którego zdają sobie sprawę również nasi uczniowie. W tym roku szkolnym, już po raz drugi, uczniowie klas O – III wzięli udział w pracach porządkowych na cmentarzu dziecięcym w Żarowie. Dzieci były pełne zapału do pracy i świetnie przygotowane do upiększenia grobów dzieci. Każde dziecko przyniosło z sobą znicze, chryzantemy, zmiotki oraz rękawiczki ochronne. Bardzo cieszy fakt, że nawet nieobecne w szkole chore dzieci dotarły w tym dniu wraz z rodzicami na cmentarz, aby przez tą godzinę zrobić coś dobrego i szlachetnego. Prace porządkowe poszły dzieciom błyskawicznie. Wszyscy ochoczo wzięli się do pracy, oczyścili ziemię z chwastów, pozbierali liście, zapalili znicze i włożyli chryzantemy w samodzielnie zrobione wazoniki. Wszędzie zapanował ład i porządek. W poczuciu dobrze spełnionej misji, bogatsi wewnętrznie, nieco zmarznięci, lecz zadowoleni z siebie, wróciliśmy do szkoły na gorący, zasłużony obiadek.
Monika Odon
Pogoda nam dopisała. 26 października zorganizowaliśmy Święto Pieczonego Ziemniaka, połączone z Matematycznymi Podchodami. Wspaniała zabawa i wiele miłych wrażeń. Pani Maria Bal, która przygotowała dla nas zadania była pod wrażeniem naszych umiejętności praktycznych.
Pod takim hasłem w dniu 19 października odbyła się konferencja naukowa w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Data spotkania nie była przypadkowa – minęło 20 lat od uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka i 10 lat ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka. Konferencję uświetnili swą obecnością znakomici Goście: Marek Michalak (Rzecznik Praw Dziecka), sędzia Anna Maria Wesołowska (członkini Rady do Spraw Pokrzywdzonych przy Ministrze Sprawiedliwości). Nie zabrakło też przedstawicieli Kuratorium Oświaty, władz Gminy, wykładowców uniwersyteckich oraz funkcjonariuszy policji. Wszyscy przybyli wzięli udział w debacie poświęconej znajomości praw dziecka. Goście prowadzili wykłady i seminaria, które uświadomiły ważność tego spotkania.
A oto najważniejsze cytaty z konferencji:
- „ To, jakimi dorosłymi będą nasze dzieci, w 95 % zależy od tego, jakie miały dzieciństwo” (Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak),
- „Edukacja prawna w szkole to podstawa, jeśli uczniowie nie będą mieć świadomości konsekwencji prawnych za popełnione czyny, to za 2 lata będziemy mieć strzelaniny w polskich szkołach” (sędzia Anna Maria Wesołowska),
- „Prawa dziecka nie są zależne od jego obowiązków, czyli jeśli nawet dziecko nie wywiązuje się z obowiązków, nie wolno nam w odwecie pozbawiać go jego praw” (dr Arkadiusz Domagała),
- „Od niedawna w sejmie została przegłosowana większością głosów ustawa wyraźnie zabraniająca rodzicom stosowania tzw. „klapsów”. Proszę, aby rodzice mieli to na uwadze” (Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak),
- „Najczęściej przemoc wobec dzieci jest stosowana przez rodziców, którzy w dzieciństwie sami doznali przemocy. Kwestia warta przemyślenia” (Marek Michalak)
- „Dzieci będące ofiarami przemocy zachowują się w specyficzny sposób, w szkole również. Proszę mi wierzyć, że dziecko, które dużo czasu spędza pod szkolną ławką, nie siedzi tam dlatego, że ławka mu się podoba. To sygnał, że w domu i w życiu dziecka dzieje się coś złego” (sędzia Anna Maria Wesołowska).
I na zakończenie cytat ku pokrzepieniu serc nauczycieli:
„ Nauczyciel to najpiękniejszy zawód świata. To on udrażnia ścieżkę dla ludzi, którzy stają się w przyszłości wybitnymi lekarzami, sędziami, profesorami itd.”
(sędzia Anna Maria Wesołowska).
Monika Odon
VIII Dolnośląski Konkurs Interdyscyplinarny dla Uczniów Szkół Podstawowych "zDolny Ślązaczek" realizowany jest w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. Organizatorami konkursu są: Dolnośląski Kurator Oświaty, Samorząd Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. Konkurs nadaje laureatom szczególne uprawnienia przy naborze do szkół gimnazjalnych. W bieżącym roku, laureatami szkolnego etapu konkursu, są przeprowadzonego w dniu 19.10.2010 r., są Patryk Kilanowski i Mateusz Michalski. Serdecznie gratulujemy! Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będą takie wyniki, które pozwolą na udział naszych uczestników w etapie powiatowym i wojewódzkim :)
W piątek 24 września uczniowie Szkoły Podstawowej w Zastrużu bardzo aktywnie pożegnali lato i powitali Panią Jesień. Piknik na boisku wiejskim rozpoczął się zawodami sportowymi, które poprowadził Pan Mariusz Kozakow. Zmagania sprawnościowe stanowiły inaugurację roku sportowego w Szkole Podstawowej w Zastrużu. Uczniowie wzięli udział w biegach oraz w torze przeszkód w dwóch kategoriach wiekowych. Wśród uczniów klas I – III najlepszymi biegaczami okazali się: Kacper Szywała (klasa II , złoty medal) oraz Oliwia Kutera (klasa I – medal srebrny). Wśród uczniów klas IV – VI na podium znaleźli się: Paweł Mielniczek (kl. V, złoty medal), Joanna Górska (kl. IV – złoty medal), Marek Wojak i Aleksandra Madej (kl. IV, srebrny medal) i Paulina Jóźwiak (kl. IV) oraz Sebastian Mróz (kl. VI) – zdobywcy brązu. W torze przeszkód medale zdobyli: Paweł Mielniczek – kl. V, złoto, Christian Suck – kl. IV, srebro. Wszyscy sportowcy uzupełnili straty energii pyszną kiełbaską z grilla, którą serwowała dzieciom Pani Mirosława Wąsowska. Szkolny piknik został uświetniony występami artystycznymi dzieci. Dawkę śmiechu podali nam uczniowie klasy III w skeczu muzycznym, natomiast uczniowie klasy II zaśpiewali miłą dla ucha piosenkę. Piknik został połączony z wizytą w Galerii Młyn, gdzie została zorganizowana wystawa prac uczniów pt. PORTRETY w ramach projektu „Z małej szkoły w wielki świat”.
14 października w Szkole Podstawowej w Zastrużu odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. Tradycją szkoły w tym dniu stało się przyjmowanie do braci szkolnej przedszkolaków, zerówkowiczów oraz pierwszoklasistów. Uczniowie tych klas zaprezentowali swe artystyczne umiejętności i złożyli uroczyste ślubowania, które były warunkiem niezbędnym do pasowania na ucznia SP w Zastrużu. Przedszkolacy popisali się swym talentem wokalnym oraz tanecznym. Uczniowie kl. 0 recytowali wiersze oraz zatańczyli taniec piracki. Natomiast pierwszoklasiści recytowali, śpiewali, jak również pokazali umiejętności kabaretowe. Tak bogaty program artystyczny, jak co roku, ściągnął bardzo dużą publikę. Na Święto Edukacji przybyło mnóstwo rodziców, dziadków oraz cioć i wujków. Wśród znakomitych gości znaleźli się również sołtys Pyszczyna – Pan Wundel oraz pan Tadeusz Smagieł, były dyrektor szkoły. Dzień Edukacji Narodowej uświetnili swymi występami także starsi uczniowie, którzy wystąpili z dedykacją dla swych nauczycieli. Trud pracy pedagogów doceniła również Pani Dyrektor – Krystyna Wardach, która przyznała nauczycielom Nagrody Dyrektora. Po części artystycznej uczniowie wraz z rodzinami miło spędzili czas na słodkim poczęstunku w swych klasach wraz z wychowawcami. Serdeczny ukłon kierujemy w stronę rodziców, którzy zaskoczyli nas ilością przygotowanych, smacznych wypieków. Było miło, pysznie, wesoło i bardzo rodzinnie.
Monika Odon
Każdy z nas potrzebuje sukcesów, poczucia dobrze wykonanej pracy. Dzieci łakną sukcesów, akceptacji i pragną być doceniane każdego dnia. Mając na uwadze wszechstronny i harmonijny rozwój dzieci, nauczyciele Szkoły Podstawowej w Zastrużu opracowali program wspierania uzdolnień dzieci. Podstawowym celem programu jest motywowanie uczniów do podnoszenia swoich umiejętności i poszerzania swojej wiedzy. Zależy nam na kształtowaniu wśród dzieci właściwych postaw skierowanych na rozwijanie potencjału i osiąganie sukcesu.
PRACA METODĄ PROJEKTU
Realizacja programu opierać się będzie na działaniach projektowych. W ciągu roku szkolnego zaplanowaliśmy dziesięć tygodni tematycznych, podczas których wszystkie klasy na zajęciach, będą pracować nad zgłębianiem problemu. Główną formą pracy będą, lubiane przez wszystkie dzieci, warsztaty. Zaplanowaliśmy między innymi Tydzień matematyczny „Śladami Pitagorasa”, Tydzień patriotyczny i historii najnowszej „Jeszcze Polska nie zginęła”, Tydzień teatralny „Przyjaźń z Melpomeną”. Tydzień Językowych Umiejętności. Propozycji dla uczniów z Zastruża mamy naprawdę sporo. Podsumowaniem projektu będzie wręczenie najaktywniejszym uczniom statuetki „Orła”. Każdy uczeń może być laureatem tej prestiżowej nagrody.
Małgorzata Kluska
SZKOLNEGO W ZASTRUŻU
Nie jest przesadą, iż uczniowie Szkoły Podstawowej w Zastrużu z utęsknieniem czekali na rozpoczęcie roku szkolnego. Wielokrotnie dało się słyszeć, jak bardzo tęsknili za kolegami, nauczycielami i murami swej szkoły. Przywiązanie do placówki jest walorem małej szkoły, gdzie każdy uczeń traktowany jest indywidualnie, dzięki czemu wzrasta w atmosferze bezpieczeństwa, zaufania i akceptacji.
Z ODWAGĄ W NOWY ROK
Uroczysty apel poprzedzony został udziałem we Mszy Świętej w kościółku z Zastrużu. Samorząd Uczniowski wraz z młodszymi kolegami zadbali o oprawę artystyczną apelu. W tym roku szkolnym uczniowie bardzo odważnie weszli w nowy etap swej edukacji. Przerwali występ Pani Dyrektor – Krystynie Wardach demonstracją, w której domagali się szkoły bez ocen i swobody działania. Jak się okazało, potrzeby dzieci w dużej mierze zostaną spełnione.
BĘDZIE PRACOWICIE I MEDIALNIE
Apel był zapowiedzią ogromnych zmian, jakie nastąpią w placówce – zmian na lepsze. Nasza szkoła weźmie udział w dwóch dużych projektach edukacyjnych. Projekt „Z małej szkoły w wielki świat” będzie realizowany już w pierwszych dniach września i potrwa 3 lata. Rodzice oraz uczniowie obejrzeli pierwszy spot reklamowy „Z małej szkoły w wielki świat”, nad którym uczniowie wytrwale pracowali w maju, stając po drugiej stronie szklanego ekranu. Celem projektu jest kształtowanie u uczniów umiejętności matematyczno – przyrodniczych oraz społeczno – obywatelskich. Drugi projekt to „Szkoła Sukcesu”, dzięki któremu oferta zajęć pozalekcyjnych będzie wzbogacona o ciekawe, dodatkowe zajęcia (Leo English, Leo Maniak, Zastosowanie technologii informatycznych w życiu codziennym, Poszukiwanie i wdrażanie innowacyjnych metod badawczych w obrębie przyrody, Praktyczne i innowacyjne wykorzystanie narzędzi matematycznych w życiu codziennym, Logopedia, Terapia pedagogiczna). Uczniowie pracować będą najczęściej do godziny 16, mając zapewniony ciepły posiłek, odrobioną pracę domową oraz dowóz do domu. Wydłużenie czasu pracy zostało przyjęte z ogromnym entuzjazmem, gdyż jest to imponująca alternatywa na spędzanie czasu wolnego. Nasi uczniowie dali wyraz swej sympatii szkole już podczas wakacji, gdzie jako wolontariusze, brali udział w różnych pracach na rzecz szkoły (malowanie klas, renowacja placu zabaw, plewienie terenu przyszkolnego z chwastów).
ZMIANY W PRZEDSZKOLU „BAJLANDIA”
W nowym roku szkolnym nastąpi również reorganizacja pracy przedszkola (grupy 3 i 4 latków oraz klasy 0). Poza zmianą godzin otwarcia młodszego oddziału (od godz. 6.30), będziemy pracować na bazie pedagogiki Marii Montessori. Wśród najciekawszych elementów montessoriańskich warto wymienić: lekcje ciszy, wzajemną pomoc wśród dzieci zróżnicowanych wiekowo, rozwijanie poznania zmysłowego, szacunek do porządku i pracy innych, duży nacisk na rozwój fizyczny dziecka, swoboda w wyborze zabaw i aktywności, dyskretne wspieranie uzdolnień dziecka.
Monika Odon
PODZIĘKOWANIA
Okres wakacyjny był czasem intensywnych prac w Szkole Podstawowej w Zastrużu, w które włączyli się nauczyciele, uczniowie, absolwenci, rodzice i przyjaciele szkoły. Dzięki zaangażowaniu pana Roberta Polikowskiego otrzymaliśmy tłuczeń i piasek z kopalni w Siedlimowicach. Dzięki uprzejmości Pana Czesława Wojciechowskiego, Pana Andrzeja Podczaszego, Pana Piotra Krawczyka został nam udostępniony sprzęt, który ułatwił prace remontowe. Pan Ryszard Górski sprawił, że przyszkolne podwórko zostało wyrównane i solidnie przygotowane pod położenie kostki. Każdego dnia otoczenie szkolne staje się piękniejsze i bezpieczniejsze. Podobnie sale lekcyjne. W czasie wakacji nie szczędzili czasu Pan Krzysztof Urniaż i Jan Spisak, którzy wymienili kaloryfery i wyrównali ściany. Za to ogromne zaangażowanie w życie naszej szkoły pragnę dziś złożyć wyrazy podziękowania i uznania.
Składam również podziękowania gościom, którzy swą obecnością uświetnili uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. Naszą placówkę odwiedziły Panie: Urszula Ganczarek, która przekazała życzenia w imieniu Pani Burmistrz i Rady Miasta Żarowa oraz Pani Anna Skrzypacz, dyrektor Firmy Szkoleniowo- Doradczej Anny Szywały w Świdnicy, która oficjalnie otworzyła projekt „Szkoła Sukcesu”.
W nowym roku szkolnym życzę wszystkim, by Szkoła Podstawowa w Zastrużu pełna była radosnych, szczęśliwych uczniów, którzy rozwijają swoje zainteresowania i mądrze korzystają z tego, co daje czas. Życzę, by każdy uczeń odnosił sukcesy, by rodzice wzrastali w dumę i radość a nauczyciele czuli pełną satysfakcję z pracy. Niech spełniają się nasze marzenia o pięknej i mądrej szkole.
Krystyna Wardach