ASTRID LINDGREN



• Rodzina

Astrid urodziła się 14 listopada 1907 roku w Vimmerby – małej wiosce na południu Szwecji. Była córką zamożnego dzierżawcy farmy: Samuela Augusta Ericssona. Miała troje rodzeństwa: Gunnara, Stina i Ingegerd - wszyscy w dorosłym życiu zajmowali się pisaniem. Gunnar zajmował się pisaniem politycznych satyr, Stina została tłumaczką a Ingegerd była dziennikarką.

• Dzieciństwo

Dzieciństwo spędziła w Vimmerby. Była urwisem, lubiła wspinać się po drzewach, stroić sobie żarty z nauczycieli i sąsiadów – mimo tego, wszyscy uwielbiali Astrid. To właśnie dzieciństwo stało się źródłem jej twórczej inspiracji. Nauka nie sprawiała jej większych problemów. Uwielbiała tańczyć. Jako nastolatka często buntowała się - była pierwszą dziewczyną w miasteczku, która krótko ostrzygła włosy, co w tamtym czasie stanowiło nie lada sensację. Miała wtedy siedemnaście lat. Jako nastolatka publikowała swoje teksty w lokalnej gazecie. Lata dzieciństwa wspomina, jako najszczęśliwszy okres w życiu.

• Pani Lingdren

Już od najmłodszych lat wiedziała, że będzie pracować, jako sekretarka w jednym ze sztokholmskich biur. Jako młoda dziewczyna podjęła pracę biurową i przez wiele lat ciężko pracowała prowadząc skromne życie. W 1931 roku wyszła za mąż za Stura Lindgrena – szefa Królewskiego Klubu Automobilistów, gdzie pracowała. Astrid miała dwoje dzieci - syna Larsa i córeczkę Karin. To właśnie Karin wymyśliła postać Pippi Pończoszanki. Gdy dziewczynka miała 7 lat zachorowała na zapalenie płuc, zawołała mamę i poprosiła: "Opowiedz mi o Pippi Pończoszance". Astrid, siedząc na brzegu łóżka, zaczęła opowiadać przezabawne historie małej dziewczynki.

• Twórczość

Pracą literacką zajęła się późno, bo w wieku 37 lat, zainspirowana opowiadaniem swoim dzieciom wymyślonych przez siebie bajek na dobranoc. W 1945 r. wydawnictwo Raben & Sjoegren ogłosiło konkurs na książkę dla dziewcząt. Astrid zgłosiła swoje opowiadania. Zakładano, że zgłoszone znane nazwiska autorów podniosą rangę wydawnictwa i przyciągną nowych czytelników. Pierwszą nagrodę przyznano znanej autorce Stinie Lindberg za powieść "Ingrid". Na drugie miejsce wytypowano "Zwierzenia Britt-Mari". Wszyscy podejrzewali, że autorką jest znana postać, jednak w kopercie było nieznane nikomu nazwisko: Astrid Lindgren. Dyrektor wydawnictwa szepnął tylko: „Szkoda”. Nie podejrzewał, że pół wieku później książki Astrid będą wydawane w milionowych nakładach oraz będą tłumaczone na wszystkie języki europejskie. Wiele z nich doczekało się także ekranizacji.
Astrid Lindgren stała się jedną z najbogatszych Szwedek. Napisała m.in. Zwierzenia Britt-Marii, Pippi Pończoszanka, Dzieci z Bullerbyn, Dzieci z ulicy Awanturników, Emil ze Smalandii, Bracia Lwie Serce, Ronja, córka zbójnika.

• Nagrody

Astrid Lindgren została uhonorowana dziesiątkami nagród, nie tylko szwedzkich, ale i międzynarodowych, m.in. medalem Hansa Christiana Andersena, Orderem Uśmiechu, nagrodą Right Livelihood Award w 1994 roku. 2 maja 1989 roku Uniwersytet Warszawski przyznał jej tytuł doktora honoris causa.

Astrid Lindgren zmarła 28 stycznia 2002 r. w Sztokholmie, mając 95 lat.





Źródło:
- Margareta Strömstedt: Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości. Warszawa: Nasza Księgarnia, 2000
- http://astridlindgren.naszaksiegarnia.pl/
- http://www.ullamontan.com/en/portraits_sw_authors/lindgren_astrid_2/