HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZASTRUŻU
Dyrektorzy na przestrzeni 65 lat istnienia Szkoły Podstawowej w Zastrużu:
Helena Pogorzelska – organizator i kierownik szkoły od września 1947 r. do 1958 r.
Tadeusz Smagieł – kierownik, a następnie dyrektor szkoły, od 1958 r. do 1986 r.
Maria Bal – dyrektor szkoły od 1986 r. do 2002 r.
Joanna Karpińska – dyrektor szkoły od 2002 r. do 2007 r.
Krystyna Wardach – dyrektor szkoły od 2007 r. – do chwili obecnej
Szkoła katolicka w Zastrużu powstała w 1775 r. Lekcje odbywały się początkowo w domu jednego z chłopów, później w izbie, udostępnionej przez administrację majątku w zabudowaniach folwarcznych.
Do szkoły uczęszczały dzieci od 8 roku życia do Pierwszej Komunii Świętej. Właściciel dóbr dostarczał opału, natomiast gminy wiejskie Kruków i Zastruże utrzymywały wspólnie nauczyciela. W 1819 r. Sophia Flügel– Hasenclever ufundowała i podarowała gminie nowy budynek szkolny, który poświęciła pamięci swojej przybranej matki, Marii Ruck. Znajdował się on na gruntach wydzielonych z folwarku. Od 1866 r. placówka miała status filialny wobec krukowskiej szkoły. Usamodzielniła się pod koniec XIX w., kiedy po oddaniu do użytku, w 1896 r. nowego piętrowego budynku szkolnego, zatrudniono „własnego” nauczyciela. Patronat nad szkołą nadal sprawowali właściciele dóbr zastrużańskich i utrzymany został jej wyznaniowy – katolicki charakter. W szkole zatrudniony był jeden nauczyciel, a uczyło się w niej 58 uczniów- w 1888 r., a w 1930 r.- 48 dzieci.
W latach 30-tych XX w. szkoła zastrużańska została przekształcona w bezwyznaniową, gminną placówkę oświatową.
Po II wojnie światowej Szkoła Podstawowa w Zastrużu podjęła działalność w roku szkolnym 1947/ 48 pod kierownictwem pani Heleny Pogorzelskiej. Od pierwszej połowy lat 50-tych realizowany w niej był pełen program nauczania podstawowego. Uczęszczały do niej dzieci z Zastruża, Mielęcina i Krukowa. Od końca lat 50-tych w szkole zatrudnionych było 4 nauczycieli. Przez wiele lat stawianym placówce zadaniom nie odpowiadały warunki lokalowe. Szkoła mieściła się w starym poniemieckim budynku szkolnym, w którym było za mało sal lekcyjnych, ściany były zawilgocone, nie istniało zaplecze sanitarne. Już na przełomie lat 50-tych i 60-tych stan techniczny budynku oceniano, jako bardzo zły i zgłaszano postulat budowy nowego obiektu szkolnego. Po siedmioletnich staraniach, w 1968 r., gromada Żarów uzyskała specjalną dotację na budowę szkoły w Zastrużu. Sfinansowanie budowy nowego pawilonu szkolnego było możliwe dzięki pomocy władz powiatowych. W 1972 r. został oddany do użytku budynek z 4 salami lekcyjnymi. W roku 1995 powstał łącznik pomiędzy starym budynkiem szkoły i pawilonem, powstałym w roku 1972. Łącznik zawiera: salę lekcyjną, sekretariat, pokój nauczycielski, szatnię i sanitariaty. Po reorganizacji gminnej sieci szkolnej, w połowie lat 70-tych, w placówce zastrużańskiej realizowany był pełny, ośmioklasowy program nauczania. W roku szkolnym 1975/ 76 uczęszczało do niej 121, a w roku szkolnym 1992/ 93- 106 uczniów.
W sierpniu 2004 r., przeznaczoną do likwidacji szkołę, przejęło stowarzyszenie ”Nasze Dzieci, Wspólna Szkoła”, zawiązane w 2003 r. przez mieszkańców Zastruża, Mielęcina, Pyszczyna i Krukowa oraz nauczycieli. W roku szkolnym 2004/ 2005 uczęszczało do niej 52 uczniów, a zatrudnionych było 13 osób.
Nauczyciele pracujący w szkole od 1947 r.
Helena Bukry, Zofia Hołodniuk, Leon Cygan, Wiesława Jaskólska, Maria Patejuk, Ludwik Krela, Tadeusz Samiła, Jan Włodarczak, Wanda Bonat, Janina Zioło, Genowefa Czerwonka-Wąsowska, Helena Smagieł, Józef Kantor, Irena Imiołek, Irena Szurko, Stanisława Bartnik- Wąsowska, Romana Magdij, Janina Szwaj- Mikołajek, Wanda Święcicka– Makieła, Irena Mikosz, Maria Hałaczkiewicz, Piotr Jaskólski, Danuta Jaskólska- Dominik, Jerzy Stój, Leszek Juzyszyn, Małgorzata Świerczyńska, Elżbieta Kaszubowska, Renata Becher, Wiesława Waśniowska, Danuta Kępińska- Krakowiak, Elżbieta Gotowała, Teresa Kuszczak, Aneta Krajewska, Sabina Sołtysiak, Adrian Grzegorzewski, Grażyna Makieła, Elżbieta Gotowała, Izabela Osiecka, Małgorzata Wojewodzic, Renata Węglarz, Agata Kovaci.
Zadania szkoły mogły być realizowane dzięki wspaniałej obsłudze pań;
Jadwiga Dąbrowska, Barbara Boguszewicz, Bożena Kogut, Mirosława Wąsowska
GALERIA ZDJĘĆ
Autor: Joanna Kulpińska,
na podstawie publikacji „Żarów. Historia miasta i gminy.”, Tomasz Ciesielski, 2006 r.,
oraz wywiadów autorskich.