Dzień Mamy i Taty

Do naszego przedszkola dnia 31 maja 2016 zawitali wspaniali goście – rodzice naszych przedszkolaków. Z miłości do swoich mam i tatusiów dzieci wspólnie z klasą „0” recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły i składały życzenia. Po występach przedszkolaki mocno uściskały swoich rodziców i wręczyły im drobne upominki. Niejednej mamie zakręciła się łezka w oku i niejeden tata się wzruszył. Po części artystycznej czekał na rodziców pyszny poczęstunek, kawa oraz herbata. Wszyscy świetnie się bawili!

Barbara Feszter

Konkurs recytatorski „Dziecięca poezja”

W naszym przedszkolu postanowiliśmy zorganizować konkurs recytatorski. Miał on miejsce 20 maja. Chętnie przedszkolaki i dzieci z klasy „0” mogły zaprezentować wybrany przez siebie wiersz. Wszyscy uczestnicy wspaniale się spisali! Wykazali się nie tylko dobrą znajomością tekstu na pamięć (czasem naprawdę długich wierszy), ale również umiejętnościami aktorskimi. W nagrodę za udział wszyscy otrzymali dyplom oraz nagrody rzeczowe. Gratulacje dla wszystkich uczestników!

Barbara Feszter

Turniej Małego Aktora „Niezapominajka”

Piątek 13 maja 2016 wcale nie był dniem pechowym. Gabryś Orzechowski i Zuzanna Borgosz z klasy „0” wzięli w tym dniu udział w XVIII Turnieju Małego Aktora „Niezapominajka”. Świetnie przygotowani uczestnicy przedstawili wiersze polskich autorów i wykazali się umiejętnościami aktorskimi. Jury doceniło strój Zuzi i przyznało jej wyróżnienie za charakteryzację do wiersza. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali piłki i nagrody rzeczowe.

Barbara Feszter

„Wiosna wierszem kwitnąca”

Dnia 15 kwietnia 2016 trójka naszych przedszkolaków brała udział w międzyszkolnym konkursie recytatorskim „Wiosna wierszem kwitnąca”, który odbył się w Szkole Podstawowej w Mrowinach. Dzieci miały okazję zaprezentować wybrane wiersze o tematyce wiosennej. Wszystkie wspaniale sobie poradziły! Podczas obrad jury uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. W nagrodę za udział w konkursie przedszkolaki otrzymały dyplom oraz książkę z wierszami.

Barbara Feszter

,,Pani Jesień do nas przyszła i wesoło śpiewa nam.
Strój jej zdobią złote włosy, na bębenku dla niej gram”


Chociaż przedostatni poniedziałek września był bardzo pochmurny, to w naszym przedszkolu "zaświeciło słońce". Co sprawiło, że zrobiło się nam tak ciepło? To ona - "Pani Jesień" - ten niezwykły gość, sprawił, że zapomnieliśmy o brzydkiej pogodzie. Była niezwykle piękna, miała ze sobą koszyk pełen darów. Były w nim: kasztany, żołędzie, liście, owoce, orzechy, warzywa i wiele innych skarbów. Odeszła, ale zostawiła po sobie piękny jesienny krajobraz…

Barbara SorokaWIZYTA NA PLACU ZABAW KINDERPLANETA W WAŁBRZYCHU – 04.04.2013r.


Dużo świetnej zabawy przyniósł dzieciom z naszego przedszkola wyjazd do Wałbrzycha. Trampoliny, zjeżdżalnie, tory przeszkód, ścianki wspinaczkowe dostarczyły uśmiechów od ucha do ucha. Zmęczenie, ale za to w świetnych humorach wróciliśmy do domów.

Kamila Graca
WIOSENNE ZABAWY W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM


W końcu dotarła do nas upragniona i długo wyczekiwana wiosna. Dzieci bardzo lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, dlatego po wysiłku umysłowym w sali przedszkolnej, chętnie i z wielką radością korzystamy z naszego ogrodu przedszkolnego. Przedszkolaczki potrafią same zorganizować sobie wesołą i bezpieczną zabawę, ale także chętnie korzystają z propozycji Pań. Nasze maluszki są świetnymi obserwatorami przyrody: chętnie wypatrują pierwszych oznak wiosny np. kwiatów, listków, biedronek, ślimaków, mrówek i ptaków. Nasz ogród kryje jeszcze wiele przyrodniczych niespodzianek, których dzieciaczki nieustanie poszukują.

Ilona Sobańska
ZIMOWE HARCE


Zima to wyjątkowa pora roku, dzięki której można świetnie się bawić w ogrodzie przedszkolnym. Jest to pora szczególnie lubiana przez dzieci. Cieplutko ubrane w kurteczki, czapeczki i szaliczki przedszkolaki wyszły do ogrodu, aby skorzystać z uroków zimy i pobawić się na śniegu. Świetna pogoda pozwoliła dzieciom całkowicie oddać się zimowym szaleństwom i przekonać się, jak doskonale lepi się śnieg. Raz, dwa powstały duże śnieżne bałwanki, a także rozegrano bitwę na śnieżki. Zmęczeni, ale zadowoleni i w dobrych nastrojach wróciliśmy do przedszkola na ciepły obiad.

Ilona SobańskaNiezwykły gość


Dnia 18 grudnia 2012 roku w naszym przedszkolu pojawił się niezwykły gość - pani Anna Popielarz, która zajmuje się tworzeniem wspaniałych bombek. Dzieci z naszego przedszkola były oczarowane cudami wychodzącymi spod palców pani Anny. Posypały się zamówienia i natychmiast na bombkach pojawiły się samochodziki, serduszka, kwiatki, gwiazdki a także imiona. Każde z dzieci zostało obdarowane wyjątkową bombką. Przedszkolaki były bardzo podekscytowane wizytą naszego gościa i z radością dziękowały pani Annie za wspaniałe prezenty.

Ilona SobańskaUrodziny


Sympatyczną uroczystością, na którą z niecierpliwością czeka każdy maluch, są urodziny. Za każdym razem przedszkolaki organizują urodzinowy tron dla solenizanta lub solenizantki, a także przygotowują specjalne laurki z życzeniami urodzinowymi. Na koniec, po wspólnych zabawach integracyjnych, obdarowani częstują swoich przyjaciół z przedszkola małym „co nieco”.

Ilona Sobańska
Jesienny spacer


Dzieci najszybciej i najefektywniej przyswajają informacje o środowisku naturalnym poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą, dlatego wybraliśmy się na spacer po okolicy. Ciepłe dni i uroki ,,złotej jesieni” sprzyjały ostatnim zabawom na świeżym powietrzu. Podczas spaceru przedszkolaki zbierały kolorowe liście, układały bukiety i szykowały ,,mieszkania” dla jeżyka.

Ilona Sobańska

Jesień w przedszkolu


24 września podczas zabawy pod hasłem ,,Witamy Panią Jesień” przedszkolaki żegnały lato słowami: ,,Minęło szybko lato i przyszła jesień, zbudził się o świcie niespokojny wrzesień”. Uroczystość miała na celu przybliżyć dzieciom wiadomości na temat świata przyrody oraz zintegrować społeczność przedszkola poprzez wspólną jesienną zabawę.

Ilona Sobańska
Koncert dla Mamy i Taty


28 maja gościliśmy w przedszkolu ludzi, którzy są najważniejszymi osobami w życiu każdego dziecka. Ludzi, którzy są pierwszymi nauczycielami i wychowawcami swoich pociech. To mama i tata pokazują dzieciom świat wartości, uczą jak pokonywać trudności, jak wiązać sznurówki, jak szanować ludzi, jak godnie żyć. Przedszkolaki zaprezentowały piękny koncert instrumentalno- wokalny, tańczyły, radośnie śpiewały. Każde dziecko, z pomocą pani Basi i pani Ilonki, wykonało prezent. Poczęstunek przygotowali rodzice- za co serdecznie dziękujemy. Po występach był już czas na urocze wspólne zabawy. Pani dyrektor, Krystyna Wardach, kierując słowa do rodziców podkreśliła, że coraz trudniej jest być rodzicem w świecie, który tak szybko się zmienia. To, co niezmienne- to świat uczuć, w jakim chce dorastać i żyć człowiek. Każde dziecko jest diamentem, zasługuje na szacunek i czas. Zwróciła uwagę na ogromną wartość współpracy rodziców z wychowawcami dla szczęścia, radości i sukcesów każdego dziecka. Życzyła rodzicom wiele radości i miłych wrażeń ze wspólnego wzrastania z dzieckiem, by każdy dzień niósł satysfakcję z bycia rodzicem.

Barbara Soroka


WIZYTA PANI KRAWCOWEJ


Ania ma nożyczki, naparstek, guziczki
I ciągle coś szyje dla swojej siostrzyczki.
Siostra prosi Anię:
„Aneczko, kochanie,
przyszyj mi pętelkę,
zaceruj ubranie”.
Babcia kiwa głową:
„No, no, daję słowo,
chyba nasza Ania zostanie krawcową”

H. GolcowaW piątek 2 marca nasze przedszkole odwiedziła Pani Krawcowa. Był to gość zwyczajnie-niezwyczajny. Niczego niepodejrzewające przedszkolaki swoją obecnością zaczarowała pani Bożenka, opowiadająca o swojej pasji-krawiectwie.

W sali znalazła się prawdziwa maszyna do szycia! Pani Bożenka pokazała nam wszystkie przybory krawieckie, igły, nici, nożyce, kredę krawiecką, naparstek, guziki i wiele innych.

Następnie zobaczyliśmy jak projektuje spódniczki dla naszych przedszkolnych lal. Nasze dzieci wpatrzone w panią krawcową, zadawały mnóstwo pytań, na które gość cierpliwie odpowiadał. Nawet chłopcy byli zainteresowani, przyglądali się z zachwytem maszynie, która szyła różnymi ściegami na materiale. Pani Bożenka- niczym wróżka- w ciągu zaledwie kilku chwil, zdjęła miarę, zrobiła wykrój i uszyła wszystkim dziewczynkom piękne spódniczki a chłopcom eleganckie krawaty. Teraz podczas różnych uroczystości nasze przedszkolaki będą prezentować się przepięknie! Na koniec pani krawcowa pożegnała dzieci częstując je pysznymi cukierkami.
Dziękujemy Pani z całego serca…


Barbara SorokaKochamy Was!
Kochamy całym sercem!!!


Dnia 03.02.2011r. obchodziliśmy w naszym Przedszkolu piękne święto-Dzień Babci i Dziadka. W tym właśnie dniu, nasze dzieci swoimi występami, wyraziły wielką miłość i szacunek dla babć i dziadków. Pod czujnym okiem wychowawczyni, dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, składały życzenia i tańczyły. Goście byli bardzo wzruszeni występami wnucząt i w niejednym oku zakręciła się łezka.
Po części artystycznej wszyscy zintegrowali się przy słodkim poczęstunku, przygotowanym przez rodziców. Upamiętniając tą chwilę, dziadkowie otrzymali od swych wnucząt ręcznie wykonane upominki.
Wszyscy świetnie się bawili, były konkursy i wiwaty dla Kochanych Dziadków.
Dziadkowie z dumą i wzruszeniem opuszczali mury przedszkola i na pewno ten dzień długo pozostanie im w pamięci….

Barbara SorokaŚwięto Przedszkolaka

To wspaniałe hasło towarzyszyło przedszkolakom w dniu 13 października. Przedszkolaki zaprezentowały przed rodzicami wiele umiejętności, które nabyły w wyniku ciężkiej przedszkolnej pracy. Pięknie śpiewały, recytowały, tańczyły. Tylko niektórzy gubili rytm, ale czy to ważne? I tak najpiękniejsze były uśmiechy i buziaki słane rodzicom Wszystkie dzieci otrzymały prezenty- cóż, święto zobowiązuje. Pięknie dziękujemy Rodzicom za przygotowanie poczęstunku i włączenie się w organizację tej wspaniałej uroczystości.Śniadanie Wielkanocne i Zajączek w przedszkolu

Na kilka dni przed Wielkanocą, odbyło się w naszym przedszkolu „Śniadanie Wielkanocne”. Przy jego organizacji czuwały nie tylko pani Agnieszka i pani Basia ale cała gromadka naszych „Milusińskich”. Jedna grupka zajmowała się barwieniem jaj, inni byli zajęci nakrywaniem do stołu, jeszcze inni dekorowali stoły. Było przepięknie! Każde dziecko stukając się jajeczkiem składało swoim rówieśnikom najlepsze życzenia. Po śniadanku okazało się, że Zajączek ukrył w lesie jakieś „ słodkie upominki”. Szukanie ich sprawiło dzieciom wiele radości. Takie radosne przeżycia na długo pozostają w pamięci…


Barbara Soroka


Tropimy Panią Wiosnę

Nadszedł już marzec. Zima jeszcze na dobre nie odeszła, lecz wszyscy czekamy już z niecierpliwością na nadejście wiosny. W związku z tym, wszystkie działania ukierunkowane będą na wprowadzenie wiosny do przedszkola. Przyspieszyliśmy nadejście wiosny poprzez nasz kącik przyrody. Założyliśmy hodowlę roślin: tulipanów, rzeżuchy, cebuli oraz owsa. Systematycznie je podlewamy oraz obserwujemy ich wzrost i rozwój.
Już od początku marca nasze ,,Przedszkolaki” odbywały codzienne spacery pod hasłem ,,szukamy wiosny”. Dzieci uważnie przypatrywały się przyrodzie i zjawiskom zwiastującym jakże piękną i lubianą przez dzieci porę roku. Rozpoznawały pierwsze wiosenne kwiaty, takie jak: przebiśniegi i krokusy oraz zawiązujące się pączki na gałęziach drzew i krzewów. Udało nam się usłyszeć pierwsze zalotne śpiewy ptaków, zaobserwować srokę zbierającą gałązki na budowę swojego gniazda. Wypatrzyliśmy także, dzięki szkłom powiększającym, pojawiające się nieśmiało pierwsze owady i różnorodne robaczki.
Nie byłoby jednak wiosny, gdyby dzieci nie pożegnały zimy. W tym celu wykonaliśmy piękną ,,Marzannę’’ i pożegnałyśmy ją śpiewając piosenkę:

,,Marzanno, Marzanno
Ty zimowa Panno!
Dziś Cię utopimy ,
bo nie chcemy zimy”.

Kiedy ten osławiony tradycją symbol zimy odpłynął, dzieci nabrały pewności, że wreszcie skończyła się pora śniegu i mrozów.

Barbara Soroka


Święto Pluszowego Misia w naszej szkole

Każdy ma swojego misia… Wysłucha, da się potulić… W tym roku szkolnym zorganizowany został III Konkurs Plastyczny dla przedszkolaków pt. „Bezpiecznie z Kubusiem Puchatkiem”. Organizatorem była pani Anna Biela i pani Agnieszka Pawlik. Wpłynęło 53 prace ze wszystkich przedszkoli i zerówek działających w gminie. Szczegóły na stronie „Bajlandii”. Poczęstunek w postaci wafla z prawdziwym miodem, takie małe „conieco”, smakował wszystkim!
Czy to jutro czy to dziś
wszystkim jest potrzebny miś…

Każdego roku 25 listopada jest Światowym Dniem Pluszowego Misia. Ustanowiono go w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902r. Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt - zapalony myśliwy - nie dopuścił do zestrzelenia małego niedźwiadka. Wykorzystano zdrobniałe imię prezydenta i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. Szkoła Podstawowa w Zastrużu postanowiła uczcić kolejną rocznicę urodzin Pluszowego Misia w sposób szczególny i zorganizowała III Gminny Konkurs Plastyczny „Bezpiecznie z Kubusiem Puchatkiem”, w którym najmłodsi „artyści” mogli wykazać się swoim talentem. W konkursie wzięły udział przedszkolaki, w wieku 4- 6 lat z: „Bajkowego Przedszkola” w Żarowie, Przedszkola Niepublicznego „Chatka Małolatka” w Żarowie, Przedszkola „Bajlandia” w Zastrużu, Szkoły Podstawowej w Imbramowicach, Szkoły Podstawowej w Mrowinach oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, napłynęło wiele prac, a jury miało ciężki orzech do zgryzienia w wyłonieniu najlepszych. Po burzliwych naradach wyłoniono zwycięzców, wśród których znaleźli się:

1.Klaudia Bekas, Przedszkole Bajlandia w Zastrużu
2. Oliwier Bujak, Przedszkole Bajlandia w Zastrużu
3. Nadia Zawisza, Przedszkole Bajlandia w Zastrużu
4. Grzegorz Wąsowski, Przedszkole Bajlandia w Zastrużu
5. Róża Kulpińska, Przedszkole Bajlandia w Zastrużu
6. Łukasz Szkudlarek, Przedszkole Bajlandia w Żastrużu
7. Alicja Bernatowicz, Szkoła Podstawowa w Imbramowicach
8. Kacper Żelazko, Szkoła Podstawowa w Imbramowicach
9. Weronika Pyda, Przedszkole Niepubliczne „Chatka Malolatka” w Żarowie
10. Emilia Mierzwa, Szkoła Podstawowa w Mrowinach
11. Nikola Kamińska, Szkoła Podstawowa w Mrowinach
12. Kaja Ciapa, Szkoła Podstawowa w Mrowinach
13. Anna Bogatko, „Bajkowe Przedszkole” w Żarowie.

Wszystkim dzieciom i ich opiekunom należą się słowa uznania. Widać, że w prace włożono dużo serca i trudu. Choć nie wszyscy mogli okazać się zwycięzcami, bo zwyciężyły samodzielnie wykonane przez przedszkolaków prace, to wszyscy odebrali dyplomy i nagrody. Najważniejsza była świetna atmosfera i wspólna zabawa podczas rozstrzygnięcia konkursu. Dowodem tego były uśmiechy dzieci, które opuszczały naszą placówkę w Zastrużu. Serdeczne podziękowania składamy opiekunom i wychowawcom wszystkich przedszkolaków.

Anna Bielec


Pasowanie Przedszkolaka

Wraz z dniem 14 października do naszej społeczności przedszkolnej dołączyły dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola. Wcześniej dzieci przygotowywały się do tej uroczystości – wykonywały wspólnie z wychowawcą zaproszenia dla rodziców, uczyły się wierszy i piosenek, a w przeddzień pasowania udekorowały salę przedszkolną. Uroczystość rozpoczęła się powitaniem przez dzieci przybyłych gości, recytacją wiersza. Następnie dzieci wykonały piosenkę inscenizowaną ruchem „Magiczna liczba siedem”– zachęcały przy tym swoich bliskich do wspólnej zabawy. Kolejnym punktem występów artystycznych najmłodszych było zaśpiewanie piosenki „Krasnoludki”. Zgromadzonym tego dnia w szkole bardzo spodobały się atrakcje przygotowane przez dzieci, które zostały nagrodzone ogromnymi brawami. Nareszcie nadszedł moment długo wyczekiwany przez dzieci oraz ich rodziców – pani Maria Bal, w zastępstwie pani dyrektor, podeszła do każdego dziecka z wielkim ołówkiem i dokonała pasowania na przedszkolaka. Przedszkolaki otrzymały także dyplomy i słodkości. Po zakończeniu pasowania wraz z rodzicami udały się do swojej sali na poczęstunek i zabawę przygotowaną przez wychowawczynie.

Anna Tyra