"Badam, odkrywam, tworzę - bawię się matamatyką!”!

Od września 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu realizowane są zadania w ramach projektu grantowego „Badam, odkrywam, tworzę - bawię się matamatyką!”, dofinansowanego przez Fundację mBanku. Jest to już druga edycja projektu, w której uczestniczy nasza szkoła. Tym razem projekt skierowany jest do uczniów klasy siódmej i ósmej oraz do ich rodziców. Celem projektu jest przede wszystkim zainteresowanie młodzieży matematyką, wciągnięcie ich w aktywny proces wykorzystywania tej wiedzy w życiu codziennym. Uczniowie, realizując szereg ciekawych zadań, będą kształcić umiejętności logicznego myślenia, czytania ze zrozumieniem, analizowania i wyciągania wniosków, rozwijać umiejętności manualne, twócze myślenie, wyobraźnię przestrzenną i kreatywność. Jakie działania czekają na naszych uczniów? Miedzy innymi: Tydzień matematyczny, Rodzinne Podchody Matematyczne, warsztaty kulinarne i twórcze oraz Dzień Przedsiębiorczości.
Rodzinne Podchody Matematyczne

W ostatni piątek września odbyły się w naszej szkole Rodzinne Podchody Matematyczne, w których udział brali uczniowie i ich rodzice a także studenci – wolontariusze AGH w Krakowie. Studenci przeprowadzili cykl zajęć programowania i aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach podchodów. Uczestnicy wspólnie rozwiązywali zadania dotyczące wykorzystania matematyki w życiu codziennym (m.in. obliczanie kosztów podróży na podstawie skali, mapy; obliczanie pól powierzchni), rozwiązywali łamigłówki, odczytywali szyfry, kody QR. Wykorzystywali nowoczesne technologie (m.in. tablety i aparaty fotograficzne). Wszyscy świetnie się bawili. Na koniec odbył się festiwal kolorów.

Joanna Kulpińska

Galeria zdjęć
Warsztaty kulinarne "Kuchcikowo- jem zdrowo"

Jak żyć zdrowo i aktywnie? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi podczas warsztatów kulinarnych. Na zajęciach czytaliśmy instrukcje, komponowaliśmy własne zdrowe przekąski. Obliczaliśmy wartość kaloryczną przygotowanych potraw. Kształciliśmy umiejętność ważenia i przeliczania jednostek. Wspólnie przygotowaliśmy poczęstunek dla uczestników meczu matematycznego oraz rodzinnych podchodów matematycznych. Było zdrowo i pysznie!

zespół projektowy - Wiktoria

Rękodzieło- uczymy się kreatywności wraz z ekspertami

Od września odbywają się w naszej szkole zajęcia twórcze, podczas których uczymy się nowych umiejętności. Potrafimy zdjąć miarę i szyć na maszynie. Nie obca jest nam obsługa wyrzynarki czy szlifierki. A to wszystko dzięki wsparciu ekspertów, którzy chętnie podzielili się swoim doświadczeniem i umiejętnościami oraz zakupionym w ramach projektu sprzętom.

zespół projektowy - Julia

Matematyka moja pasja

W ramach Tygodnia Matematycznego zorganizowano w naszej szkole między innymi matematycznego chochlika. Rozwiązywaliśmy matematyczne łamigłówki, które ukryte były na terenia całej szkoły. Wspólnie z rodzicami wzięliśmy udział w meczu matematycznym. Odczytywaliśmy kody QR, upiekliśmy babeczki według obliczonych wcześniej proporcji. W grupach stworzyliśmy ciekawe gry planszowe, w które na końcu wspólnie zagraliśmy. Na zajęciach ze studentami - wolontariuszami Z AGH w Krakowie budowaliśmy i programowaliśmy roboty mBot, tworzyliśmy matematyczne gry w programie Scratch. To był niesamowity tydzień!

zespół projektowy - Róża