Nauka w Zastrużu do „mPotęgi”!

Od września 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu realizowane są ciekawe zadania w ramach projektu grantowego „Matematyczne umysły do potęgi N”, dofinansowanego przez Fundację mBanku. Celem projektu jest między innymi kształcenie logicznego myślenia, doskonalenie uważnego czytania, doskonalenie umiejętności wykorzystania wiedzy matematycznej w życiu codziennym. Bardzo istotnym celem jest także uświadomienie rodzicom, na jakie problemy natrafiają ich dzieci podczas nauki matematyki i jak można wspierać dziecko podczas nabywania umiejętności matematycznych. Jak zrealizować tak ambitne cele? Poprzez ciekawe, atrakcyjne działania podejmowane przy aktywnym współudziale rodziców. Dla uczniów i rodziców zaplanowaliśmy Rodzinne Podchody Matematyczne, Dzień Matematyki, warsztaty krawieckie i kulinarne oraz wyjazd do Parku Nauki i Technik Explorapark w Wałbrzychu.
Matematyka w przyrodzie - niezwykła lekcja w Exploraparku

Matematyka jest wszędzie. Przekonali się o tym uczniowie naszej szkoły. Lekcja interaktywna w Parktu Nauki i Techniki Explorapark była niezwykłym doświadczeniem. Uczniowie poznali regułę odnajdowania w budowie wielu wytworów natury ciągu liczb, zwanego ciągiem Fibonacciego. Obejrzeli film o związkach między matematyką, a logiką budowy świata przyrody. Eksperymentowali wśród klocków Lego i figur przestrzennych.

Joanna Kulpińska

Rodzinne Podchody Matematyczne

W słoneczny, wrześniowy dzień uczennice i uczniowie klas 4 - 7 wraz z rodzicami, w ramach zorganizowanych Rodzinnych Podchodów Matematycznych, podążali za wskazówkami prowadzącymi do kolejnych miejsc i kolejnych zagadek matematycznych. Do kolejnych miejsc prowadziły zaszyfrowane wiadomości oraz mapa. Uczestnicy korzystali między innymi z tabletów (odczytywali kody QR, wykorzystywali wgrane aplikacje), lornetek, miarek, kompasów. Wszyscy świetnie się bawili. Na zakończenie podchodów przy wspólnym ognisku piekliśmy kiełbaski i ziemniaki. Rodzice zapowiedzieli, że chętnie wezmą udział w kolejnej matematycznej zabawie.

Joanna KulpińskaWarsztaty kulinarne i krawieckie

Niezwykłą matematyczną przygodę uczniowie przeżyli podczas warsztatów krawieckich i kulinarnych. Radości ze zdejmowania miary i fastrygowania nie było końca.Uczniowie uszyli między innymi swoje pierwsze poduszki, które sprzedawali podczas zorganizowanego w szkole Dnia Przedsiębiorczości. W tym dniu można było także skosztować, przygotowane w ramach warsztatów kulinarnych, pyszne ciasta, naleśniki, owocowe soki i koktajle.

Joanna Kulpińska